Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
rozwiń więcej
DGP
Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

 Muszą Państwo wyznaczyć pracownikowi w listopadzie br. jeden dzień wolny we wtorek lub w środę, tak aby przepracował w tym miesiącu 64 godziny. Nie trzeba natomiast oddawać pracownikowi 2 dni wolnych za święta przypadające w dni, które są dla niego harmonogramowo wolne.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli w systemie podstawowym czasu pracy święto przypadnie w dzień wolny dla pracownika wynikający z jego rozkładu czasu pracy inny niż niedziela, to pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny do odbioru (art. 130 Kodeksu pracy). Jest to spowodowane tym, że pracownik ma wówczas wolny dzień z tytułu święta, a nie wynikający z rozkładu czasu pracy i trzeba mu jeszcze zapewnić dodatkowy dzień wolny, aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasady te odnosimy także do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak w przypadkach, gdy pracownicy ci pracują tylko w niektóre dni tygodnia, nie zawsze zajdzie potrzeba zapewniania im innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające na dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu ich czasu pracy. Wówczas nieoddanie dnia wolnego za święto nie naruszy zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik bowiem przeciętnie na tydzień przepracuje nawet mniej niż 5 dni. W tej sytuacji może jednak zostać przekroczony wymiar czasu pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Tak będzie w przedstawionym przez Państwa przypadku. Nie trzeba zatem oddawać pracownikowi 2 dni wolnych za święta (1 i 11 listopada), które przypadają w dniach dla niego wolnych od pracy. Pracownik nawet bez odbioru tych wolnych dni będzie miał zachowaną zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jednak ze względu na wykonywanie pracy w każdy wtorek i środę, w listopadzie br. przepracuje on o 8 godzin za dużo niż wynika z jego etatu i wymiaru czasu pracy obowiązującego w listopadzie br. Przedstawia to poniższy harmonogram czasu pracy.

Rozkład czasu pracy pracownika pracującego na 2/5 etatu we wtorki i środy w podstawowym systemie czasu pracy w listopadzie 2010 r.

W listopadzie 2010 r. wymiar czasu pracy pracownika pełnoetatowego wynosi 160 godzin (po uwzględnieniu jego obniżenia o oba święta). W przypadku pracy na 2/5 etatu wymiar wyniesie 64 godziny.


Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w listopadzie br. oblicza się w następujący sposób:

Krok 1

Mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym:

w listopadzie br. są 4 tygodnie, a więc 4 tygodnie x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2

Dodajemy do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku:

w listopadzie br. są 2 takie dni, tj. 29 i 30 listopada, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3

Odejmujemy od otrzymanej liczby godzin 8 godzin za każde święto występujące w listopadzie, które przypada w innym dniu niż niedziela:

w listopadzie br. są dwa takie święta (1 i 11 listopada), a zatem 176 godz. – 16 godz. = 160 godz.

Wymiar czasu pracy niepełnoetatowca ustalamy mnożąc pełny wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przez wymiar etatu pracownika. Osoba zatrudniona na 2/5 etatu powinna przepracować 2/5 z wymiaru czasu pracy pełnoetatowca. Państwa pracownik ma zatem do przepracowania w listopadzie br. 64 godziny (160 godz. x 2/5 etatu).

Przy pracy we wskazanych w pytaniu dniach zawsze po 8 godzin (wtorki i środy) pracownik przepracuje 72 godziny (5 wtorków, 4 środy). W związku z tym w całym okresie rozliczeniowym dojdzie do przekroczenia wymiaru czasu pracy pracownika o te dodatkowe 8 godzin (godziny ponadwymiarowe). Zatem muszą Państwo wyznaczyć pracownikowi 1 dzień wolny, aby miał do przepracowania w tym miesiącu 64 godziny.

Inaczej będzie w stosunku do osób, które mimo świadczenia pracy w części wymiaru czasu pracy wykonują ją przez 5 dni w tygodniu (np. osoba zatrudniona na 1/2 etatu pracująca od poniedziałku do piątku po 4 godziny). W takim przypadku obniżenie wymiaru czasu pracy musi zostać połączone z zapewnieniem innego dnia wolnego w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna

  • art. 129, art. 130 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...