Czy pracownikom trzeba zapewnić 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, jeżeli pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela

Małgorzata Lenarczyk-Brachet
rozwiń więcej
DGP
Mamy problem z zapewnieniem pracownikom odpoczynku tygodniowego w sytuacji, gdy okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę. Czy w takim przypadku pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy może mieć zapewniony 35-godzinny odpoczynek tygodniowy w ten sposób, że ma nieprzerwany odpoczynek tygodniowy od piątkowych godzin popołudniowych przypadających we wcześniejszym okresie rozliczeniowym do poniedziałkowych godzin rannych, które przypadają w nowym okresie rozliczeniowym? Czy konieczne jest przesuwanie harmonogramów tak, aby pracownik miał wolne nieprzerwanie 35 godzin w każdym tygodniu liczonym od niedzieli do soboty okresu rozliczeniowego, który rozpoczyna się w niedzielę?

Nie ma przeszkód, aby w sytuacji stałego rozkładu czasu pracy, tj. od poniedziałku do piątku, odpoczynek tygodniowy był udzielany regularnie w soboty i niedziele, nawet wówczas, gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela. Nie ma konieczności dokonywania zmian w harmonogramie w związku z układem dni kalendarzowych.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, rozpoczynających się od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego (art. 128 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy). W związku z taką definicją tygodnia pracy i istnieniem obowiązku zapewnienia pracownikowi co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu (art. 133 § 1 Kodeksu pracy), powstaje problem organizacji i rozliczania czasu pracy w okresach rozliczeniowych, w których pierwszym dniem jest niedziela.

Pracownik stale pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 w przypadku, gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela, zaczyna swoją dniówkę roboczą po upływie 32 godzin nowego okresu rozliczeniowego (24 godziny przypadają w niedzielę, kolejne 8 godzin to pierwsze godziny poniedziałku). Nie ma zatem zapewnionych 35 godzin odpoczynku tygodniowego.

Taka sytuacja miała miejsce np. na przełomie października i listopada 2009 r., kiedy początek okresu rozliczeniowego obejmującego listopad rozpoczynał się w niedzielę. Pracownik w pierwszym tygodniu pracy w nowym okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 1 listopada br. miał zapewnione jedynie 32 godziny odpoczynku tygodniowego. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Następnie pracownik przychodzi do pracy codziennie od poniedziałku do piątku i ma zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy. Tydzień pracy rozpoczęty w niedzielę kończy się zatem w sobotę o godz. 24.00. Na koniec tygodnia pracownik ma zapewniony również 32-godziny odpoczynek (od piątku od godz. 16.00 do soboty do godz. 24.00). Taka sytuacja powtarza się w każdym tygodniu tego okresu rozliczeniowego.

Pracownik ma zapewniony 32-godzinny odpoczynek na początku i na końcu każdego tygodnia. Jest to odpoczynek nieprzerwany (łącznie 64 godziny), ale w związku z definicją tygodnia nie obejmuje on jednorazowo nieprzerwanie 35 godzin w tygodniu.

Jednak należy uznać, że przy takim rozkładzie czasu pracy zostanie udzielony wymagany prawem odpoczynek, obejmujący co najmniej 35 godzin (łącznie 64 godziny). Przyjmujemy bowiem, że pracownik ma zapewnione co najmniej 35 godzin odpoczynku tygodniowego, ponieważ odpoczynki te liczymy mu łącznie; z początku i końca tygodnia. W konsekwencji będzie miał 64 godziny odpoczynku w pierwszym tygodniu pracy nowego okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Pracownikom pracującym stale od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym nie trzeba zmieniać rozkładów czasu pracy, aby zapewnić odpoczynki tygodniowe, gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela.

Taki sposób postępowania jest powszechną praktyką i należy uznać, że ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, ponieważ trudno przypuszczać, aby jego celem była inna interpretacja. Podobne stanowisko w tej sprawie prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy.

W przypadku odmiennej interpretacji konieczne byłoby zaplanowanie, aby pracownik przez wszystkie poniedziałki przypadające po niedzieli, która jest pierwszym dniem okresu rozliczeniowego, przychodził do pracy np. na godz. 11.00 i pracował do godz. 19.00 (wówczas miałby zapewnione 35 godzin tygodniowego odpoczynku na początku tygodnia, tj. 24 godziny w niedzielę i 11 godzin w poniedziałek), albo przychodził przez cały tydzień na godz. 5.00 i pracował do godz. 13.00 (wówczas miałby zapewnione 35 godzin odpoczynku tygodniowego na koniec pierwszego tygodnia okresu rozliczeniowego, tj. od godz. 13.00 w piątek do godz. 24.00 w sobotę). Prowadziłoby to do absurdalnych sytuacji, które nie byłyby korzystne ani dla pracodawcy, ani dla pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 128 § 3 pkt 2, art. 133 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...