Test – styl podejmowania decyzji

Czujesz czy wiesz? Na czym opierasz swoje decyzje? Jak podchodzisz do rozwiązania problemu? Niezależnie od istnienia wielu modeli, które opisują proces decyzyjny, istnieje najbardziej pierwotny podział, trzon, który określa nasze pierwsze reakcje – poszukuję danych, czy skupiam się na intuicji? Sposób korzystania z informacji będzie rzutował na wszystkie działania decyzyjne i zawsze jeden z nich będzie nam bliższy. Nawet, jeżeli umiemy patrzeć na problemy z różnych perspektyw. Sprawdź, jaki jest Twój preferowany styl podejmowania decyzji. Czujesz czy wiesz?

Instrukcja

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i zaznacz, na ile się z nimi zgadzasz na skali, gdzie:

Autopromocja

1 – nigdy tak nie postępuję

2 – czasem tak postępuję

3 – często tak postępuję


Lp.

Stwierdzenie

1.

Kiedy muszę szybko podjąć decyzję, od razu zaczynam analizować sytuację.

 

1

2

3

2.

Lubię pracować z ludźmi, którzy mają intuicję i polegają na własnych przeczuciach.

 

1

2

3

3.

Jeżeli widzę coś, co mi się podoba, nie analizuję, czy jest mi to potrzebne, po prostu kupuję.

 

1

2

3

4.

Pierwsza myśl jest najczęściej najlepsza.

 

1

2

3

5.

Sprawdzam, jakie decyzje podejmowali inni w podobnych sytuacjach i jakie to przyniosło efekty.

 

1

2

3

6.

Decyduję szybko, niezależnie, czy sytuacja tego wymaga, czy mógłbym/mogłabym dłużej pomyśleć.

 

1

2

3

7.

Często odkładam decyzję na później, żeby ułożyć sobie w głowie wszystkie możliwe rozwiązania.

 

1

2

3

8.

Lubię mieć kilka alternatywnych rozwiązań.

 

1

2

3

9.

Nie rozumiem ludzi, którzy podejmują decyzje pod wpływem chwili, bez przemyślenia.

 

1

2

3

10.

Zanim dokonam zakupu, sprawdzam dokładnie wszystkie parametry i porównuję dostępne produkty.

 

1

2

3

11.

Zawsze wybieram takie rozwiązanie, za którym przemawia najwięcej danych.

 

1

2

3


Obliczanie wyniku

Podlicz swoje punkty zgodnie z poniższym kluczem:

– Dla pytań: 1, 5, 7, 8, 9, 10, 11, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 3 punkty

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 1 punkt

– Dla pytań: 2, 3, 4, 6, jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś:

1 – dodaj 1 punkt

2 – dodaj 2 punkty

3 – dodaj 3 punkty

Kiedy dodasz wszystkie punkty, sprawdź, w jaki sposób podejmujesz decyzje.

Interpretacja wyniku

11–20 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje na to, że jesteś zwolennikiem podejmowania przemyślanych decyzji. Im mniej punktów uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej jesteś przekonany/przekonana o bezsensowności działania pod wpływem chwili. Kiedy stajesz przed jakimś problemem, starasz się znaleźć uzasadnienie dla podejmowanych decyzji i zanim coś zrobisz, chcesz mieć pewność, że decyzja jest słuszna. Rozpatrujesz wiele aspektów sytuacji, a najchętniej, jeżeli masz na to czas, robisz tabelkę z możliwymi rozwiązaniami i ich konsekwencjami. Jeżeli masz do zrobienia zakupy – zawsze wychodzisz z domu z listą. Nie dajesz się ponieść żadnym promocjom i nie kupujesz czegoś, co nie ma zastosowania. W pracy postępujesz podobnie – nie robisz nic, co nie jest uzasadnione, panujesz nad swoimi obowiązkami i podejmujesz wyważone decyzje. Możesz mieć problemy z działaniem pod presją czasu, kiedy nie masz możliwości spokojnie przemyśleć sprawy. Dzięki temu, że zawsze podejmujesz przemyślane decyzje, z łatwością przychodzi Ci organizowanie i analizowanie danych, jakie są potrzebne do wyboru rozwiązania. Jeżeli jednak spotykasz trudną lub nową dla siebie sytuację, podjęcie decyzji może zająć Ci więcej czasu – potrzebujesz go na znalezienie danych, rozpatrywanie konsekwencji decyzji i zyskanie pewności co do wyboru. Osoby z takim wynikiem to często zimno kalkulujący analitycy, których decyzje zawsze są poparte danymi i mocno uargumentowane.

21–23 punktów

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, świadczy o tym, że sposób, w jaki podejmujesz decyzje, zależy od ich wagi i pochodzenia problemu. Być może w życiu prywatnym dajesz się ponieść, a w pracy podejmujesz tylko pewne decyzje. Często również osoby, które uzyskują taki wynik, skłaniają się do szybszego podejmowania decyzji w drobnych sprawach, ale te poważne czy pociągające za sobą długotrwałe skutki dokładnie analizują. Nie wykluczasz, że intuicja istnieje i nie odsuwasz od siebie uczuć, kiedy podejmujesz decyzję. Niezależnie od faktów czy wymagań sytuacji, dobrze się czujesz, kiedy wewnętrznie zgadzasz się z podjętą decyzją. Czasem dajesz się ponieść chwili i podejmujesz spontaniczne decyzje bądź dokonujesz nieprzemyślanych zakupów, jeżeli coś Ci się spodoba. Jeżeli decyzja jest drobna, nie zaprzątasz sobie głowy dokładnymi analizami i decydujesz się na to, co wydaje się najbardziej słuszne. W zależności od tego, jakiej sfery życia dotyczy, możesz skupiać się zarówno na efektywności decyzji, jak i jej dostępności. Potrafisz jednak również usiąść z kartką papieru i dokładnie rozważyć wszystkie możliwości i ich skutki. Jeżeli decyzja jest ważna, poświęcasz jej na ogół więcej uwagi – niezależnie, czy opierasz się na intuicji, czy analizie. Najbardziej komfortowa dla Ciebie sytuacja to taka, w której możesz podjąć decyzję zgodną z Twoim pierwszym wrażeniem i najsłuszniejszą z perspektywy danych. Chętnie również zrobisz to szybko.


24–33 punkty

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś zwolennikiem intuicji i szybkiego podejmowania decyzji. Irytuje Cię długie zastanawianie się i poszukiwanie wszystkich możliwych rozwiązań. Wolisz oprzeć się na swoim wrażeniu niż danych i niechętnie robisz coś niezgodnego ze sobą. Jeżeli Twoja intuicja podpowiada Ci rozwiązanie, które nie jest najlepsze z punktu widzenia logiki, często podejmujesz ryzyko. Możesz nawet nie chcieć rozważać innych opcji czy konsekwencji możliwych działań. Często używasz sformułowań „czuję”, „wydaje mi się” czy „wiem, że tak będzie”. Lubisz także poddawać się chwili – jeżeli coś Ci się spodoba, nie tracisz czasu na zastanawianie się – działasz i patrzysz, co z tego wyniknie. Robiąc zakupy, możesz polegać na pierwszym wrażeniu czy odczuciach estetycznych, a nie parametrach użytkowych. Również zawodowo wybierasz takie posunięcia, które są zgodne z Twoim wewnętrznym przeczuciem. Pozwala Ci to na szybkie działanie, ale może się zdarzyć, że nie sprawdzisz wszystkich możliwych rozwiązań i decyzja, jaką podjąłeś/podjęłaś, nie będzie najtrafniejsza. Im wyższy wynik uzyskałeś/uzyskałaś, tym bardziej poddajesz się emocjom, impulsom chwili i wewnętrznym przeczuciom, być może nawet ignorujesz racjonalne przesłanki. Nie oznacza to jednak, że Twoje decyzje są często złe czy podejmowane zbyt gwałtownie. Nawet jeżeli poświęcasz czas na przemyślenie działania, decydujący głos mają Twoje odczucia.

Test opracowała firma TESTINEO.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...