Wiedza na wirażu

Paweł Berłowski
rozwiń więcej
Po okresie, gdy temat zarządzania wiedzą był modny, dziedzina ta przestała już chyba budzić emocje. Organizacje pozbyły się zajmujących się nią menedżerów i odrębnych struktur. Jednak ludzie ci nadal wspierają dziś swoimi kompetencjami firmy, np. jako wewnętrzni eksperci ds. usprawnień.

Niemal wszyscy szefowie działów knowledge management (KM), z którymi zakładaliśmy Stowarzyszenie Praktyków Zarządzania Wiedzą, dziś już nimi nie są. Firmy nie potrzebowały bibliotek niewykorzystywanych przez nikogo informacji, ale chciały prowadzić efektywnie swój biznes – mówił Tomasz Rudolf z firmy Innovatika podczas konferencji „Knowledge Management – systemy wspierające zarządzanie wiedzą”, zorganizowanej przez Software Gigacom w Warszawie 27 sierpnia.

Autopromocja

W ciągu niemal 10 lat Tomasz Rudolf przekonał się jako ekspert, że ludzie nie chcą obciążenia w postaci gromadzenia w systemach różnych informacji. Z wdzięcznością jednak przyjmują wszelkie podpowiedzi, gdy ktoś im wskazuje, w jaki sposób mogą uprościć swoją pracę, wykorzystując nagromadzone w firmie doświadczenia.

Co ciekawe, mimo że nie udało się wytworzyć w organizacjach nawyków do zapisywania w systemach informatycznych formularzy z przebiegu projektów, menedżerowie projektu chętnie prowadzą blogi, na których dzielą się na gorąco spostrzeżeniami z ich przebiegu – mówił T. Rudolf. – Można więc sądzić, że wygrywa forma, która mniej kojarzy się z przymusem, biurokracją, a pozwala na uzyskanie informacji zwrotnych w postaci komentarzy zamieszczanych przez czytelników oraz znana jest ludziom z innych form funkcjonowania w sieci.

Przyczyny błędnych decyzji

Według Jana Fazlagicia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, główne błędy związane z zarządzaniem wiedzą wynikają z mylenia jej z informacją. W swoim wykładzie pt. „Dlaczego zarządzanie informacją nie działa i jak temu zaradzić” J. Fazlagić m.in. podał cztery przykłady błędnych decyzji i wyjaśnił ich przyczyny.

Znaczenie badań

Coca-Cola przegrała wojnę marketingową z Pepsi, bo badania, jakie były podstawą wprowadzenia jej nowego produktu, przeprowadzono na wąskich grupach fokusowych. Wnioski wyciągnięte z reakcji nielicznych osób kosztujących niewielkie próbki napoju uogólniono na wszystkich klientów. Tymczasem miały wartość badań laboratoryjnych.

Ludzki mózg nie rejestruje wielu informacji, z którymi spotyka się po raz pierwszy – po prostu z niczym praktycznym mu się nie kojarzą. Szaman jednej z karaibskich wysp przez kilka dni z rzędu widział okręty Krzysztofa Kolumba, ale nie zaniepokoił się tym specjalnie – wydawało mu się, że to tak dziwnie wzburzone fale. Jego mózg po prostu pominął ważną informację.

Rola, jaką odgrywamy

Na wykorzystanie wiedzy wpływa również sugerowanie się rolą, jaką odgrywamy. Robert Lund, wiceprezes firmy Morton Tiokol, był na spotkaniu ws. zezwolenia na feralny start Challengera. Podczas konsultacji usłyszał, że „ma mówić jak menedżer, a nie jak inżynier”, więc przychylił się do startu promu, mimo że jego wiedza inżynierska nie dawała mu do tego podstaw. Nastąpiła katastrofa.


Różnice kulturowe

Czasami informacji nie można dobrze wykorzystać z powodu różnic językowych. Wolontariusze namawiający Indian nad Amazonką do gotowania wody przez 15 minut przed spożyciem nie wiedzieli, że w języku tubylców nie ma słowa „gotować”, nie znali się oni na zegarze i nawet nie posiadali takich urządzeń. Wielka akcja mające poprawić warunki higieny i zdrowie Indian nie dotarła w ogóle do ich świadomości.

Przykłady te pokazują, że sama informacja bez umiejętności wyciągania z niej właściwych wniosków jest bez wartości. Nasz mózg otrzymuje w każdej sekundzie 400 mln bitów informacji, lecz przetwarza świadomie jedynie 2 tys. z nich – mówił Jan Fazlagić. – Mnożąc liczbę informacji, jakie można brać pod uwagę w działaniach korporacji, utrudniamy jedynie, a nie ułatwiamy podejmowanie decyzji. Firmy często jednak mylą zarządzanie wiedzą z dostarczaniem zatrudnionym jak największej liczby informacji – dodał.

Nowe technologie

Problemy firm z zarządzaniem wiedzą związane są również z tym, że ta dziedzina w nauce o organizacjach obrała sobie jako przedmiot najdynamiczniej zmieniającą się rzeczywistość. Według Piotra Kaczmarka-Kurczaka z Akademii Leona Koźmińskiego, zarządzanie wiedzą znajduje się niemal w centrum zmian technologicznych i rynkowych.

Dominująca część literatury KM związana jest z podejściem technokratycznym, które koncentruje się na systemach przetwarzania informacji, dystrybucji, reprodukcji i ochronie zasobów wiedzy – przekonywał w swoim wykładzie. – W tym podejściu wiedza traktowana jest jako zasób. Co ciekawe, mimo największych nakładów firm na ten właśnie rodzaj zarządzania wiedzą, zadowolenie z nich jest najniższe. Dużo satysfakcji odnotowują natomiast firmy stosujące z powodzeniem tzw. podejście behawioralne (koncentruje się ono na zmianie filozofii działania organizacji, na zachowaniach organizacyjnych, strategii, praktykach, tworzeniu sieci społecznych zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych itp.). Niestety, niewiele jest firm, którym udaje się realizować ten model w praktyce. Najnowsze w dziedzinie zarządzania wiedzą jest podejście ekonomiczne, które „koncentruje się na konwersji wiedzy na pieniądze i odwrotnie – dodał P. Kaczmarek-Kurczak.

Społeczności internetowe

O wykorzystywaniu mechanizmów sieci społecznościowych do zwiększania produktywności przedsiębiorstwa mówili Piotr Szewczuk i Rafał Kruschewski z firmy Novell. – Firmy postrzegają portale społecznościowe jako zagrożenie, potencjalne miejsce pozyskiwania ich ludzi przez konkurencję – mówił P. Szewczuk. – Tymczasem warto dostrzec w nich wzór, w jaki sposób można zorganizować wewnętrzny intranet w firmie, powodując, że wiedza ekspercka będzie przepływać bezpośrednio od specjalistów do tych, którzy tej wiedzy poszukują – dodał.

W trakcie konferencji występowali także przedstawiciele innych firm informatycznych, dostarczających oprogramowania wspierającego zarządzanie wiedzą. Tomasz Burczyński, dyrektor zarządzający K2 Web Systems, przedstawił prezentację poświęconą wykorzystywaniu na potrzeby KM produktów Microsoft SharePoint. Wykład poświęcony mapom wiedzy w organizacji wygłosił Bartosz Kilian z firmy Pyton Management.

W organizacjach, w których wykorzystaliśmy te mapy, pomogły one w trakcie restrukturyzacji określić, jakich kompetencji (wiedzy) może brakować w przeobrażonych departamentach i komórkach organizacyjnych – twierdził B. Kilian. – Pozwoliło to na wcześniejsze dostarczenie ludziom brakującej wiedzy, niż w przypadku reagowania na poważne problemy, które niechybnie musiałyby się ujawnić – mówił.

W innym opisywanym przez prelegenta przykładzie deficyt wiedzy na temat konkretnej usługi uzmysłowił organizacji, że jego źródłem są pytania klientów do działu obsługi klienta. Na tej podstawie udało się odgadnąć, że konkurencja wprowadza nową usługę na rynek, a pytania klientów związane są z chęcią porównania ofert. Dzięki temu firmie udało się wcześniej zareagować na nową sytuację na rynku.

Duża frekwencja na konferencji wskazuje, że choć minęła moda na wykorzystywanie w organizacjach wiedzy i informacji, to temat ten nadal przyciąga uwagę firm.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...