Zarządzanie poprzez wartości – jak zapobiegać anomii pracowniczej

Anna Żuber
rozwiń więcej
Zarządzanie poprzez wartości to uzupełnienie klasycznych metod i teorii zarządzania. Istnieje wiele teorii zarządzania, po co więc zarządzanie przez wartości i czym różni się od zarządzania poprzez cele, zarządzania poprzez motywowanie, kompetencje czy controlling? Zarządzanie poprzez wartości, w odróżnieniu od innych teorii zarządzania, bardzo głęboko dotyka tej sfery naszego życia, która jest dla nas najcenniejsza – sfery etycznej i moralnej.

Musimy zdać sobie sprawę, że w codziennej pracy często prócz prostych i jasnych rozwiązań natrafiamy na sytuacje budzące w nas poważne dylematy godnościowe. Takim dylematom często towarzyszą wątpliwości i pokusy. I właśnie zarządzanie poprzez wartości, stworzenie etosu pracowniczego ma w takich sytuacjach zapobiegać rodzeniu się dysonansu godnościowego, a prowadzić prosto do rozwiązań budujących konsonans godnościowy.

Autopromocja

Konsonans godnościowy to zgodność między wartościami, jakie wyznajemy, a sposobem naszego postępowania. Jest to zaprzeczenie dysonansowi godnościowemu, który rodzi się w sytuacji anomii pracowniczej. Dzięki konsonansowi godnościowemu odczuwany wewnętrzną satysfakcję i zaspokajamy jedną z najważniejszych potrzeb, potrzebę własnej godności. Zarządzanie poprzez wartości ma na celu powiązanie procesu pracy z zaspokojeniem potrzeby własnej godności w miejscu pracy.

Samokontrola, a nie nadzór

Tak popularna do niedawna metoda kija i marchewki w teorii zarządzania poprzez wartości została całkowicie odrzucona. Tą metodą można zwiększyć jedynie ilość pracy miernej jakości. Tymczasem jakość pracy już nie zależy od czynnika kontroli, lecz od samokontroli pracowników, a tę możemy osiągnąć tylko poprzez przywrócenie wartościom należnego im miejsca w procesie pracy. Etyka godności jest etyką dialogu sumień, a nie lęku przed naganą za naruszenie zasad. Ważne jest, że nasi pracownicy wybierają pewne rozwiązania, bo takie wartości przedstawia firma i stworzony kodeks etyczny (nawet gdy ich intencje nie są zbyt moralne), niż gdyby mieli podejmować dane kroki tylko ze strachu przed przełożonym lub innym organem kontroli. To właśnie dzięki zarządzaniu poprzez wartości w zespołach pracowniczych powstaje samokontrola, która jest wynikiem samokontroli osobistej. Dzięki samokontroli zwiększa się jakość pracy, co bezpośrednio również przekłada się na identyfikację i lojalność pracowników wobec przedsiębiorstwa.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania i likwidacji anomii pracowniczej jest stworzenie etosu pracowniczego. Powstaje on u źródła w konkretnej jednostce i dociera do wszystkich pracowników firmy. Etos pracowniczy jest wynikiem zarządzania poprzez wartości. Są to wypracowane wspólnie wartości, które warunkują określone zachowania wśród pracowników danej firmy. Etos pracowniczy to stworzony system samokontroli, a nie nadzór. Każda dobrze zarządzana firma powinna mieć swój niezmienny rdzeń, kręgosłup wartości, na którym będzie budowała wartości firmy i postawy pracowników. Już podczas procesu rekrutacji należy zweryfikować, czy rekrutowana osoba posiada kręgosłup wartości moralnych i jak kieruje się nimi w życiu. Pracownik powinien mieć jasność obowiązujących norm etycznych w firmie. Należy unikać sytuacji dualizmu i jasno i konkretnie przedstawiać pracownikom, jakie zachowania są oczekiwane i wymagane w organizacji.


Kodeks etyczny i misja

Bardzo ważny jest sam proces powstawania kodeksu etycznego i misji firmy. Misja firmy jest tworzona na gruncie praw moralnych będących podstawą kodeksu etycznego. Bardzo istotne jest zaangażowanie pracowników w tworzenie kodeksu wartości firmy. Menedżerowie powinni motywować ich do rozważań, jakie wartości dla organizacji są najistotniejsze, co jest ważne dla pracowników i dla przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnieni. Trzeba stwotrzyć pracownikom możliwość wspólnego budowania misji firmy. Zwrócić im uwagę na to, co rzeczywiście na co dzień jest ważne. Jak słusznie zauważa Iwona Majewska-Opiełka* tworzenie misji przedsiębiorstwa wymaga czasu, cierpliwości i pełnego zaangażowania wszystkich pracowników. Tylko taką misję, która wyraża wartości wspólne dla wszystkich pracowników i w której tworzeniu brali udział, ludzie mogą prawdziwie zaakceptować. Wspólne tworzenie norm i identyfikacja pracowników z określonymi zasadami motywuje pracowników do ich przestrzegania, jak również sprzyja samokontroli grupowej.

Zadanie dla lidera

Dla większości pracowników najważniejszy jest przykład idący z góry, przykład kadry menedżerskiej. Dlatego tak istotne jest, by kierownicy dawali przykład i systematycznie przekazywali, jakie zachowania są wymagane w firmie, oraz aktywnie wpływali na modelowanie tych zachowań. To zadaniem lidera jest wytworzenie klimatu zaufania, co oznacza wiarę pracowników w umiejętności szefa, że to on właśnie w skomplikowanej codziennej rzeczywistości dokonuje najtrafniejszych wyborów. Tylko taki przełożony, który swoją codzienną pracą będzie w stanie pokazać, jakie wartości są ważne dla firmy i dla niego osobiście, jak należy ich przestrzegać i w jaki sposób postępować, będzie osobą godną zaufania i naśladowania. Etos firmy to „styl”, sposób, w jaki jej menedżerowie wiążą proces pracy z zaspokajaniem potrzeby własnej godności pracowników.

Dlatego tak ważna jest pomoc ze strony działów HR dla menedżerów w modelowaniu postaw związanych z wartościami.

Korzyści, jakie firmie i pracownikom przynosi stworzenie etosu pracowniczego:

  • umożliwia zaspokojenie potrzeby godnościowej w procesie pracy,
  • sprzyja tworzeniu się silnych więzi z organizacją,
  • przekłada się na poczucie zadowolenia z pracy,
  • buduje dobre więzi i miłą atmosferę w firmie,
  • buduje poczucie przynależności do organizacji,
  • zwiększa wydajność pracowników,
  • sprzyja samokontroli,
  • bezpośrednio przekłada się na wynik finansowy organizacji.

Jak ograniczać anomię pracowniczą i tworzyć etos pracowniczy?

  • Za pomocą szkoleń – poprzez odpowiednie trenowanie personelu. Można w ten sposób zlikwidować naturalną tendencję pracowników do tworzenia „podkultury usprawiedliwień” wszędzie tam, gdzie zespoły często narażone są na podobną, powtarzającą się sytuację pokusy. Szkolenia organizowane dla pracowników powinny odnosić się do wartości wyznawanych przez organizację i wspomagać rozwijanie zachowań zgodnych z wartościami wśród pracowników.
  • Zarządzając potencjałem pracowniczym i organizując proces pracy, tak by zminimalizować wystawianie pracowników na sytuacje pokusy. Należy świadomie tworzyć etosową więź poprzez styl kierowania i pracę zespołową, sprzyjając samokontroli u pracowników. Dawać przykład pracy zgodnej z wartościami organizacji, pokazywać swoim pracownikom sens stosowanych norm, budować więzi pracowników z firmą. Każdy pracownik zarządzający potencjałem ludzkim musi mieć świadomość przekazywanych wartości. Bezdyskusyjnie musi przestrzegać ich w swoim zespole i nie ma tu miejsca na żadne wyjątki. Każdy menedżer w świadomy sposób powinien tworzyć systemy motywacyjne, płacowe i awanse, tak aby odpowiednio kształtować wartości i zapobiegać zachowaniom anomicznym.
  • Rozwijając wewnętrzne PR i kształtując za jego pomocą obraz firmy w oczach pracowników oraz nadając moralne znaczenie pracy, emocjonalne znaczenie symbolice firmy, ważność wewnętrznym ceremoniom i zwyczajom, symbolicznym, a nie materialnym nagrodom. Ten proces dobrze widać w dużych zagranicznych koncernach działających na polskim rynku. To właśnie one przeniosły na grunt polski ze swoich macierzystych jednostek idee zarządzania poprzez wartości. To właśnie ich pracownicy bardzo silnie identyfikują się ze swoją organizacją i kierują się normami ważnymi dla niej.

Dzisiaj na świecie każda szanująca się instytucja i organizacja wydaje duże pieniądze na tworzenie systemów motywacyjnych, więzi pracowniczej i powstanie u załogi poczucia dumy z wykonywanej pracy. Zależy im na tym, by pracownicy silnie identyfikowali się z organizacją.

 

PRZYPIS

* I. Majewska-Opiełka, „Umysł lidera”, Wydawnictwo MEDIUM, Konstancin-Jeziorna 2008.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...