Jak usprawnić pracę zespołową?

Paweł Smółka
rozwiń więcej
Kieruję niewielkim zespołem. Zależy mi na tym, aby praca w zespole była efektywna. Jak dotąd, udaje mi się zapobiegać konfliktom, więc zespół pracuje w dobrej atmosferze. Uważam jednak, że brakuje nam „ducha zespołu”, czyli tego, co niektórzy nazywają synergią. Mam wrażenie, że jako zespół nie pracujemy tak efektywnie, jak moglibyśmy. Co mogę zrobić, aby zwiększyć efektywność pracy mojego zespołu?

ODPOWIEDŹ

Autopromocja

Przysłowie mówi, że co dwie głowy, to nie jedna, sugerując, że praca zespołowa jest bardziej efektywna niż indywidualna. Choć tak może być, to w żadnym wypadku nie jest to gwarantowane. Kiedy zbierze się kilka osób, najpierw mamy do czynienia z grupą, a dopiero potem, jeśli o to zadbamy, z efektywnym zespołem. Kiedy grupa staje się zespołem zdolnym do efektywnej pracy?

Warunki efektywnej współpracy

Grupa przekształca się w zespół wtedy, kiedy zaistnieją ku temu sprzyjające warunki. Do kluczowych należy zaliczyć:

  • wysoki stopień zintegrowania członków grupy,
  • wykrystalizowanie się i zaakceptowanie ról grupowych przez wszystkie osoby,
  • postawienie przed grupą konkretnego i akceptowanego przez nią celu,
  • zadbanie o wysoką jakość komunikacji między członkami grupy.

Zagwarantowanie warunków sprzyjających kształtowaniu się efektywnego zespołu to zadanie dla menedżera.

Przede wszystkim członkowie efektywnego zespołu muszą się poznać i polubić. Oznacza to, że nim zlecimy zespołowi realizację zadań, powinniśmy zadbać o jego integrację. Jeśli zespół ma tworzyć dobraną drużynę gotową do realizacji ambitnych celów, jego członkowie muszą sobie ufać i mówić o sobie „my”. Zgrany zespół posiada swoją tożsamość. Jego członkowie są dumni z tego, że pracują razem. Brak konfliktów to tylko jeden ze wskaźników pozytywnej tożsamości zespołu. Drugim, bardzo ważnym, jest kultura pracy zespołu wyrażona w formie zaakceptowanego przez wszystkich kontraktu, czyli świadomości tego, jak pracujemy, do czego dążymy i czym się wyróżniamy. Taki kontrakt należy stworzyć na początku kształtowania się zespołu. To właśnie wtedy menedżer powinien jasno zakomunikować podwładnym swoją wizję zespołu, ustalając w ten sposób wysokie standardy pracy i określając generalne cele, do których jako zespół będą dążyć. Na początku zespół wręcz oczekuje jakiegoś ukierunkowania ze strony menedżera. Jeśli nie przedstawi on żadnej atrakcyjnej i ambitnej oferty współpracy, grupa samodzielnie ustanowi swoje standardy. Może okazać się to niespójne z oczekiwaniami. Integracja członków zespołu oraz zaakceptowanie przez nich standardów pracy zespołowej pozwala im znaleźć dogodne dla siebie miejsce w zespole, czyli przyjąć adekwatną dla siebie rolę.

Jakość komunikacji i synergia

Synergia w pracy zespołowej oznacza, że zespół osiąga znacznie więcej niż poszczególni jego członkowie mogliby osiągnąć, pracując samodzielnie. Choć jest ona wysoce pożądana, nie stanowi nieodłącznej cechy zespołu. Innymi słowy, synergia nie pojawia się automatycznie zaraz po tym, jak skompletujemy zespół. To, czy w ogóle się pojawi, zależy od kilku czynników, wśród których należy wymienić opisany powyżej wysoki poziom zintegrowania zespołu oraz wysoką jakość komunikacji w zespole. Jeśli menedżer oraz sami członkowie zespołu nie czynią wysiłków, które mają zagwarantować wysoką jakość komunikacji w zespole, to zamiast synergii pojawi się raczej jej przeciwieństwo – tzw. strata w toku procesu. Tym terminem określamy procesy, które uniemożliwiają efektywną pracę zespołu. Jednym z takich procesów jest próżniactwo społeczne. Proces ten polega na tym, że pracując nad jakimś zadaniem w zespole „odpuszczamy sobie”. Wiąże się on z rozproszeniem odpowiedzialności za wynik. Oznacza to, że próżniactwo społeczne jest najbardziej prawdopodobne w mało zintegrowanych zespołach – takich, w których nie obowiązuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. W efekcie prowadzi ono do tego, że grupa ludzi uzyskuje wyniki znacznie mniejsze niż gdyby jej członkowie pracowali oddzielnie i ponosili pełną odpowiedzialność za wykonanie swojej części pracy.

Gra jednego aktora

Innym procesem, który prowadzi do straty w toku procesu i w rezultacie do obniżenia efektywności pracy zespołowej, jest okazywanie braku zaufania lub nieliczenie się z głosem osób, które są nowe w zespole lub nie zbudowały sobie w nim jeszcze odpowiedniej pozycji. Ich inicjatywy mogą być negatywnie oceniane przez pozostałych lub w ogóle nie są brane pod uwagę, nawet jeśli w tych pomysłach drzemie potencjał.

Do podobnych rezultatów może doprowadzić sytuacja, którą można nazwać grą jednego aktora. W wielu zespołach jest przynajmniej jedna „gwiazda”, czyli osoba bardzo aktywna, dominująca, mająca wiele pomysłów i lubująca się w ich przedstawianiu i forsowaniu. Taki człowiek może doprowadzić do tego, że inni będą zagłuszeni lub sprowadzeni do roli klakierów i potakiwaczy, którzy zgadzają się z pomysłami „gwiazdy” dla świętego spokoju, dla zasady lub po prostu z braku alternatywy.

Dla wysokiej efektywności pracy zespołu ważne jest, aby „gwiazdą” nie był sam menedżer. Jego rola bowiem polega na facylitowaniu komunikacji w zespole, a więc stwarzaniu warunków do zaistnienia synergii.

Menedżer zainteresowany wzbudzeniem synergii w zespole poprzez dbanie o wysoką jakość komunikacji w nim powinien zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Musi dbać, by osoby posiadające specjalistyczną wiedzę lub unikatowe informacje miały okazję podzielić się nimi ze wszystkimi członkami zespołu. Należy przy tym ułatwiać komunikację między specjalistami z różnych dziedzin, pilnować, aby wszyscy dokładnie zrozumieli znaczenie wspomnianych informacji i specjalistycznego żargonu.
  • Należy umożliwić każdemu członkowi zespołu wypowiedzenie się, zgłoszenie swojego pomysłu, zarekomendowanie własnego rozwiązania. Oznacza to, że menedżer nie może dopuścić do tego, aby praca zespołowa była „grą jednego aktora” lub została zdominowana przez osoby śmiałe i rzutkie, które mogą zagłuszyć swoimi wypowiedziami i pomysłami (niekoniecznie optymalnymi) głosy osób mniej śmiałych.
  • Zgłaszane pomysły powinny być raczej uzupełniane i rozwijane niż po prostu krytykowane. Konieczne jest dbanie o dobrą atmosferę w zespole i niedopuszczanie do zaognienia konfliktów, których zarzewiem może być niekonstruktywna krytyka. Konflikty osłabiają bowiem integrację zespołu, utrudniając osiągnięcie synergii. Ponadto prowadząca do nich niekonstruktywna krytyka powoduje wygaszenie spontanicznej kreatywności i inicjatywy wśród nieumiejętnie skrytykowanych członków zespołu.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...