Światło dzienne wpływa na efektywność i kreatywność

Światło dzienne a miejsce pracy - wpływ na efektywność i kreatywność / Shutterstock
Światło dzienne wpływa na efektywność i kreatywność w pracy. Jak zapewnić komfort psychiczny pracowników? Oto kilka trików, które pomagają rozjaśnić przestrzeń domową i biurową.

Światło pływa na samopoczucie psychiczne

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę Domondo we współpracy z agencją Elephate, ograniczony dostęp do światła dziennego w okresie jesienno-zimowym ma znaczny wpływ na komfort psychiczny, emocje, produktywność i kreatywność Polaków. W związku z tym aż 63% respondentów odczuwa senność i apatię, a 36% badanych skarży się na brak humoru. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

Autopromocja

W okresie jesienno-zimowym wielu z nas boryka się z problemem obniżonego nastroju. Kiedy na zewnątrz szybciej zapada zmrok i brakuje nam słońca, zaczynamy odczuwać tego konsekwencje – jesteśmy senni i rozdrażnieni, a także trudniej nam się skoncentrować. 80% badanych twierdzi, że większy dostęp do naturalnego światła wpływa na pozytywne myślenie i poprawia nastrój.

Okres jesienno-zimowy a nastrój

W sezonie jesienno-zimowym, gdy słońca i naturalnego światła jest mniej niż latem i wiosną, 63% respondentów odczuwa senność i apatię. Nieco ponad połowa badanych skarży się na zmęczenie, 36% na brak humoru, a 25% na zdenerwowanie. Tylko 11% respondentów nie dostrzega negatywnych odczuć związanych z ograniczonym dostępem do naturalnego światła zimą.

Respondenci zapytani o ocenę swojego samopoczucia psychicznego w różnych porach roku, w 51% przypadków odpowiadali, że jest ono najlepsze latem. 35% wskazywało na wiosnę, 5% na jesień, a 2% na zimę. Tylko 7% respondentów nie zauważyło korelacji między porą roku a swoim nastrojem.

Światło słoneczne regulatorem funkcji życiowych człowieka

Zdaniem psychologa biznesu, trenerki i współwłaścicielki Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego, Magdaleny Popek, istnieje silna zależność między dostępnością światła dziennego i kondycją psychiczną człowieka.

Światło słoneczne pełni rolę regulatora funkcji życiowych człowieka (i nie tylko). Deprywacja światła słonecznego może wpływać na obniżenie nastroju i sprzyjać stanom depresyjnym (ale wcale nie musi). Dlatego w krajach położonych bardziej na północ, mieszkańcy „doświetlają się” sztucznym światłem w ramach profilaktyki zaburzeń depresyjnych – opowiada.

Jak wpływają na człowieka przerwy w dostawie prądu?

Nie tylko ograniczony dostęp do światła naturalnego może negatywnie wpływać na samopoczucie. Podobnie bywa, gdy niespodziewanie znika światło sztuczne. Dzieje się tak podczas blackoutów, czyli nieplanowanych przerw w dostawie energii elektrycznej. Coraz częściej mówi się o tym w kontekście kryzysu na rynku energetycznym. ¾ respondentów przynajmniej raz w życiu doświadczyło czasowej przerwy w dostawie prądu w porze wieczornej. Emocje z tym związane na długo zapisały się w pamięci niektórych badanych. Najczęściej towarzyszy im niepokój i poczucie dezorganizacji życia. - Nie było prądu przez kilka dni. To był horror. W okolicy nic nie można było kupić, bo nie działały kasy fiskalne, bankomaty. Nie było gotówki – wspomina jeden z respondentów. Inna osoba mówi - Czułam lekki niepokój na początku, ale nie byłam sama, więc nie było to aż tak uciążliwe. Kiedy wrócił prąd i światło, poczułam ulgę, że nie trwało to zbyt długo.

W momencie blackoutu sporo osób uświadamia sobie, jak wielką rolę w życiu odgrywa technologia. Magdalena Popek zwraca uwagę na coś jeszcze. Odcięcie od prądu i dostępu do mediów może wiązać się z odczuwaniem lęku czy niepokoju. Warto w życiu codziennym wyłączać się od czasu do czasu z „bycia online” i dbać o higienę korzystania z mediów, by nie przestymulowywać i przebodźcowywać swojego mózgu.

Dostęp do światła naturalnego a efektywność pracy

O ile nie za bardzo mamy wpływ na blackouty i na zmianę pory roku oraz związaną z tym dostępność światła dziennego, o tyle w pewien sposób możemy zadbać o ilość światła w swoim otoczeniu, a tym samym zatroszczyć się o własny komfort psychiczny. W pracy spędzamy przynajmniej ⅓ każdego dnia, zatem powinniśmy w szczególny sposób zainteresować się panującymi tam warunkami oświetleniowymi. Przemawiają za tym dane zebrane w toku badań prowadzonych przez markę Domondo.

Niemal 80% respondentów godzi się ze stwierdzeniem, że dzięki dużej ilości światła dziennego pracuje efektywniej i jest bardziej kreatywna. Zdecydowana większość badanych woli też pracować w dzień, gdy dostęp do naturalnego oświetlenia jest większy. By zapewnić sobie odpowiednie doświetlenie miejsca pracy i codziennego funkcjonowania, korzystamy z różnych trików, które pomogą rozjaśnić przestrzeń. 54% badanych doświetla wnętrza za pomocą jasnych kolorów ścian i dodatków. 48% badanych montuje dodatkowe lampy, a 30% stawia na bardziej przepuszczalne osłony okienne. To często proste i skuteczne sposoby na polepszenie nastroju, warunków życia i pracy.

Pełny raport „Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen?” dostępny jest na stronie domondo.pl.

Źródło: 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...