Jak udostępnić szkolenia szerszemu gronu pracowników?

Sylwia Skrzypek
rozwiń więcej
Co roku przeznaczamy sporo czasu i środków na szkolenie pracowników, jednak efekty są co najmniej niezadowalające. Po pierwsze, ze względu na koszty nie możemy skierować na nie wszystkich pracowników. Po drugie, nigdy nie wiadomo, czy szkolenie, które wybierzemy, będzie skuteczne. Zastanawiamy się nad tym, by rozwiązać problem przez wprowadzenie szkoleń wideo. Czy będzie to dla nas dobre rozwiązanie? Co warto wiedzieć o takich szkoleniach?

Pod względem efektywności szkolenia wideo e-learningowe nie różnią się praktycznie od szkoleń face-to-face. Są nawet efektywniejsze, bo do raz stworzonego szkolenia można zaglądać ponownie, kiedy tylko jest to potrzebne. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych, szkoleń, warto pamiętać, że najskuteczniejsze są te formy przekazywania informacji, które pozwalają na interakcje.

Autopromocja

Transmisje ze szkoleń

Transmisja na żywo ze szkolenia sprawi, że będzie mógł z niej skorzystać każdy pracownik. Wymagania są niewielkie, wystarczą komputery i łącze internetowe. Z rozwiązania tego mogą korzystać firmy rozproszone terytorialnie, ale także te, które nie mają dostatecznie dużo miejsca, aby przeprowadzić szkolenie dla wszystkich pracowników równocześnie. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne. Koszt sali szkoleniowej, a także dojazdu i poczęstunku, jest stosunkowo wysoki. Dzięki redukcji kosztów, z transmisji może skorzystać więcej osób niż ze szkoleń tradycyjnych.

W miejscu pracy

Osoby mające możliwość wejść w interakcję i porozmawiać z prowadzącym, zapamiętają aż 90 proc. treści szkolenia (zgodnie z piramidą zapamiętywania Edgara Dale’a). Warto zatem podczas transmisji wykorzystać funkcję czatu, co pozwoli pracownikom zadawać pytania prowadzącemu oraz wymieniać poglądy ze współpracownikami. Uczestnicy przyswajają umiejętności, siedząc na tych samych miejscach, przy których pracują, a to ułatwia przypominanie sobie potrzebnych elementów szkolenia, kiedy przychodzi moment na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.


Szkolenia wideo

Większość szkoleń to miniszkolenia wewnętrzne. Najlepsze firmy dbają o to, żeby ich pracownicy dzielili się wiedzą. Jest to łatwy i efektywny sposób podnoszenia kwalifikacji pracowników. Najłatwiejsze jest stworzenie zapisu wideo na podstawie transmitowanego szkolenia. Transmitowane szkolenie należy nagrać i w tej formie można udostępniać je wszystkim zainteresowanym. Niemal równie proste jest samodzielne przygotowanie takiego szkolenia – wystarczą komputer i najprostsza kamera, np. wbudowana w laptop lub podpinana kablem USB. Tak stworzone szkolenie można odtwarzać wiele razy.

Zgodnie z krzywą zapominania (prawidłowość odkryta przez Hermanna Ebbinghausa) już po kilku dniach zapominamy większość z tego, czego się nauczyliśmy. Jednocześnie po każdej następnej powtórce w głowie zostaje coraz więcej informacji. Możliwość wielokrotnego odtwarzania szkolenia przekłada się w sposób bezpośredni na poziom wiedzy uczestników.

Szkolenia wideo są dostępne w miejscu i czasie najbardziej odpowiadającym użytkownikowi. Rozwój rozwiązań mobilnych umożliwia korzystanie ze szkolenia za pomocą telefonu komórkowego czy netbooka, w ten sposób można dostosować szkolenia do potrzeb i możliwości pracownika.

Forma wideo oszczędza czas i środki potrzebne na przeprowadzanie szkoleń. Jest też bardziej efektywna i łatwiejsza w użytkowaniu niż tradycyjne szkolenia. Przykładem skutecznego jej wykorzystania jest uczenie pracowników wykonujących prace fizyczne. Aby przekazać im wiedzę, należy po prostu pokazać, jak się coś robi. Przy dużej rekrutacji może to nastręczać dodatkowych problemów i być bardzo czasochłonne dla przełożonych. Znacznym ułatwieniem będzie w takim przypadku wykorzystanie transmisji na żywo lub nagranego wcześniej szkolenia. Nowoczesne technologie pozwalają na bardzo precyzyjne zobrazowanie potrzebnych procesów, bez konieczności fizycznego przebywania przy ich realizacji. Ponownie możemy odwołać się do piramidy Dale’a, zgodnie z którą, najniższa jest jakość zapamiętania materiału czytanego – tylko 10 proc. – natomiast odsetek ten rośnie kilkukrotnie, kiedy do dyspozycji są treści wizualne.


UWAGA

Organizując szkolenia wideo, warto pamiętać, że:

● sprzyjają one zapamiętaniu informacji,

● należy pozwalać pracownikom w efektywny sposób dzielić się wiedzą,

● warto umożliwiać zatrudnionym interakcję i wspólne zdobywanie nowych umiejętności.

Zalety korzystania ze szkoleń w formie wideo

● Oszczędność czasu. Prowadzący wystarczy, że raz przeprowadzi szkolenie i je nagra (dodatkowo może je wzbogacić transmisją na żywo w celu zwiększenia audytorium); odbiorcy nie muszą dostosowywać swojego dnia do wybranego szkolenia (mogą się z nim zapoznać w dowolnym momencie) oraz nie tracą czasu na dotarcie na miejsce szkolenia.

● Oszczędność pieniędzy. Prowadzący i uczestnicy szkoleń poświęcają na nie mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych szkoleń, dzięki czemu mają go więcej na wykonywanie pracy związanej z ich stanowiskiem.

● Powtarzalność. Często trudne zagadnienia lub te dotyczące rzadko wykonywanych czynności wymagają odświeżenia co jakiś czas. Dzięki materiałom wideo ze szkolenia zainteresowani pracownicy mogą do nich powrócić w dowolnym czasie.

● Dostępność. Zdarza się, że wiedza dotycząca danego zagadnienia potrzebna jest natychmiast, a osoba, która może ją przekazać, jest niedostępna. Szkolenia wideo rozwiązują ten problem, gdyż można z nich skorzystać w dowolnym momencie.

● Brak uzależnienia od konkretnego miejsca. Prowadzący i osoby szkolone mogą być w dwóch zupełnie odległych od siebie miejscach. Jest to niezwykle ważne w przypadku dużych firm z wieloma placówkami. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest zachowanie najwyższego poziomu szkoleń oraz ich ustandaryzowanie.

● Wiedza pozostaje w firmie, a nie tylko u osób biorących udział w szkoleniu. Dzięki temu w sytuacji, gdy dany pracownik odchodzi z firmy i na jego miejsce trzeba przyjąć i przeszkolić nową osobę, koszty przygotowania takiego szkolenia nie wzrastają (co jest szczególnie ważne, gdy korzystamy z zewnętrznych szkoleniowców).


Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...