W poszukiwaniu winnego

Anna Królak
rozwiń więcej
A mogło być tak pięknie... Gdy konfrontacja naszych planów i oczekiwań względem e-learningu z efektami jego wdrożenia wskazuje na niepowodzenie, przychodzi czas refleksji i szukanie winnego. Dobrze by było, gdyby ten winny był zmaterializowany i definiowalny. Dlaczego? To proste. Łatwiej wtedy wskazać winnego, to jest konkretne cechy kursu, np. nieprzyjazny interfejs, które zniweczyły naszą chęć do nauczania.

Czy pamiętają Państwo, jaką karierę robiło swego czasu określenie „komputerowy”? Wszystko, co było komputerowe, wydawało się być lepsze, jak komputerowe dobieranie fryzur, komputerowe wyważanie kół, komputerowe odchudzanie. Uznaliśmy, że to synonim doskonałego wykonania i gwarancja sukcesu. Podobnie z nauczaniem przy wsparciu technik komputerowych. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem możliwości brania udziału w wykładzie, kiedy tylko chcemy, eliminacji drukowania treści, fizycznego udziału w zajęciach i dojazdów. W przypadku e-learningu tak oczywiście jest, tyle tylko, że finalnie okazuje się, że te wszystkie udogodnienia nie oznaczają 100-procentowego sukcesu w procesie nauczania. Kluczowym czynnikiem powodzenia okazał się poziom motywacji i regularność. Póki co te dwa elementy są w naszych rękach i zależą od nas. Programy szkoleniowe, czy to tradycyjne, czy e-learningowe, nie dadzą efektów bez naszego świadomego udziału i zaangażowania. Są one rodzajem samonauczania, tyle że z użyciem innego narzędzia, więc tak samo jak zajęcia czy podręczniki wymagają „obecności” nas samych.

Autopromocja

Te organizacje, w których utożsamiano sukces procesu nauczania z sukcesem wdrożenia e-learningu, odebrały lekcję pokory. Więcej nie oznacza lepiej. Widać to zwłaszcza w nieadekwatności założeń, np. zbyt duża liczba programów szkoleniowych i zbyt mało czasu na ich ukończenie. Mowa tu o czasie z góry zaplanowanym i przeznaczonym na taką metodę nauczania, a nie o luźnym terminie w kalendarzu.

Zaangażowanie to absolutnie krytyczny czynnik powodzenia całego procesu. Zacznijmy więc od samego początku, czyli od samej góry, bo to ona wysyła impulsy do podejmowania aktywności wewnątrz organizacji. Oczekując satysfakcjonujących raportów z wykorzystania narzędzi e-learningu, należy zacząć od tego, jaką kulturę zdobywania wiedzy i umiejętności prezentuje top management. Czy może on być dobrym przykładem dla pracowników niższego szczebla? Jeśli nie bardzo wiadomo, jak odpowiedzieć na to pytanie, to właściwa jest negatywna odpowiedź. Ta z kolei podwyższa czynnik niepowodzenia całego procesu.

Rzadko się o tym mówi, ale faktem jest, iż ewaluacja e-learningu na etapie doboru odpowiednich tematów i kursów dokonywana jest nierzetelnie. Oto przykład: departament IT jednego z banków ocenił przydzielone zasoby nauczania jako niewystarczające w kontekście poziomu zaawansowania i merytoryki. Wskazano również na nieprzyjazny interfejs (to moja ulubiona „wada” kursów). Tymczasem raport z wykorzystania ocenianych zasobów wskazywał, że tylko jedna z trzech osób logowała się do systemu, łączna liczba uruchomionych programów to siedem, a łączny czas poświęcony im to 3 minuty. Reasumując: organizacje, które pozwalają sobie, by jakakolwiek ewaluacja planowanych lub istniejących procesów dokonywana była na podstawie niewiarygodnych opinii, skazują siebie na niepowodzenie.

Mimo to e-learning ma przed sobą przyszłość i nawet błędy popełniane podczas jego wdrożenia z pewnością nie zahamują tego rozwoju.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...