Każdy pracownik jest ważny

Roman Rojewski
rozwiń więcej
Co kryje się pod stwierdzeniem „pracownik o niskich kwalifikacjach”? Czy chodzi tu o deficyt wykształcenia zawodowego, czy niezbędnych kompetencji? Nie rozstrzygnęły tego dylematu ani prezentacja badań Pentor Research International i Ecorys, ani dyskusja podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 8 marca w Warszawie. Niewątpliwie jednak uczestnicy debaty – haerowcy, szkoleniowcy, trenerzy – uzyskali ciekawe sugestie co do kierunków skutecznego wsparcia pracowników, których kwalifikacje należy podnosić w interesie ich samych i firmy.

Wnioski z badania pod nazwą „Każdy pracownik jest ważny. Jak skutecznie wspierać rozwój zawodowy pracowników o niskich kwalifikacjach” zaprezentowali jego współtwórcy: Jacek Szut z agencji badawczej Pentor Research International i Iwona Kania z firmy konsultingowej Ecorys. Omówili oni jedynie najważniejsze wątki z przebogatego materiału, uzyskanego z ankiet 1290 przebadanych pracowników i równolegle prowadzonych wywiadów z ich pracodawcami, a także z reprezentantami instytucji rynku pracy, firm szkoleniowych, ekspertów.

Autopromocja

Status niewykwalifikowanych

Pierwszym skojarzeniem z hasłem „pracownik o niskich kwalifikacjach” bywa często postać niewykwalifikowanego robotnika z łopatą w ręku – obraz tyle krzywdzący, co nieprawdziwy. Badania Pentora i Ecorys pokazały, że rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. W zależności od branży, firmy czy konkretnego przedsięwzięcia biznesowego rola takiego pracownika będzie inaczej definiowana, chociaż będą tu cechy wspólne, np. kryteria stanowiskowe, takie jak: proste lub powtarzalne obowiązki, praca pod nadzorem, limitowana odpowiedzialność itp. Z deklaracji pracodawców wynika, że to duża grupa „aktorów” rynku pracy – w Polsce aż 49 proc. ogółu zatrudnionych – a zapotrzebowanie na obsadzenie tego typu stanowisk rośnie. Pytanie o ich status i wspieranie rozwoju nabiera więc szczególnego znaczenia.

Pracodawcy, pytani o cechy wyróżniające pracownika o niskich kwalifikacjach, wymieniali przede wszystkim: niskie wykształcenie lub jego całkowity brak (48 proc. wskazań), brak doświadczenia zawodowego lub jego niski poziom (16 proc.), niewielkie lub żadne umiejętności (12 proc.) i brak wyuczonego zawodu (10 proc.). Ale – co godne uwagi – tylko 7 proc. pracodawców zaznaczyło odpowiedź „pracownik wykonujący proste prace”, a 3 proc. – „pracownik fizyczny”. Tymczasem kryterium niskiego wykształcenia okazało się najbardziej mylące. Z ankiet badanych pracowników wynika bowiem, że tylko 4 proc. osób z tej grupy miało rzeczywiście wykształcenie gimnazjalne lub niższe, ale 24 proc. legitymowało się wykształceniem zasadniczym zawodowym i aż 21 proc. średnim ogólnokształcącym. Badanie pokazuje, że określenie „niskie kwalifikacje” należałoby raczej zastąpić sformułowaniami „kwalifikacje niższe” albo „nieodpowiednie”, „źle ukierunkowane” itp. Taki kierunek wyznaczają zarówno wnioski z badań, jak i doświadczenia praktyczne, których kilka zostało zaprezentowanych na konferencji.

Specyficzne kompetencje

Ciekawe doświadczenia z tego obszaru zarządzania personelem zaprezentowała Ewa Górska, dyrektor personalna RWE Polska. Pani dyrektor pokazała, że w spółce RWE Stoen Operator w Warszawie za osoby o niskich kwalifikacjach uważani są... wszyscy pracownicy bez wykształcenia wyższego (!). Co więcej, wypełniają oni większość odpowiedzialnych funkcji, kluczowych dla działania firmy – od monterów do dyspozytorów sieci. Kompetencje wymagane na poszczególnych stanowiskach w firmie będącej operatorem sieci energetycznej są na tyle specyficzne, że nie można ich zdobyć nigdzie na zewnątrz. Dlatego każdy, kto przychodzi do pracy w energetyce, jest traktowany jako osoba bez niezbędnych kompetencji i musi przejść schodkową strukturę, szkoląc się ustawicznie na każdym kolejnym stanowisku. Temu podporządkowany jest cały system szkoleń wewnętrznych w RWE. Pracownikom zapewnia to możliwość rozwoju i realizowania się w pracy, a firmie przynosi wymierne efekty ekonomiczne.


Nieprzypadkowy personel

Swoim doświadczeniem z funkcjonowania wewnętrznego systemu szkoleń podzielił się z uczestnikami konferencji Przemysław Walczak, dyrektor personalny Pfleiderer Grajewo. Firma ta, część koncernu Pfleiderer A.G., produkuje płyty meblowe. Rozmiary produkcji są zmienne w skali roku, co wynika z możliwości pozyskiwania drewna. To pociąga za sobą sezonowe zmiany niezbędnej wysokości zatrudnienia. Jednak personel do tego typu produkcji – dziś już wysoko wyspecjalizowanej, technologicznie skomplikowanej – nie może być przypadkowy. Jak pogodzić sezonowość zatrudnienia z wysokimi kwalifikacjami załogi? Po wielu przygotowaniach, audytach wewnątrzfirmowych i burzach mózgu to karkołomne zadanie udało się w Grajewie wykonać, tworząc długofalowy system szkoleniowy, skorelowany z polityką rekrutacyjną i systemem motywacyjnym.

Czynności a kwalifikacje

Najbliższy tradycyjnemu rozumieniu pojęcia „pracownika o niskich kwalifikacjach” był przykład z Warsaw Airport Services, firmy, która w porcie lotniczym zajmuje się m.in. transportem bagażu i pasażerów do i z samolotów, holowaniem i kierowaniem samolotów na pasy startowe itp. Magda Chmara-Łabędzka, zastępca kierownika działu personalnego WAS, zwróciła uwagę, że wszystkie te czynności wykonują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a także tylko podstawowym. Wyższy poziom wykształcenia byłby tu niepotrzebny, ale tym większe znaczenie mają specyficzne kompetencje niezbędne przy wykonywaniu lotniskowych zadań serwisowych. Pracownicy Warsaw Airport Services systemem szkoleniowym objęci są od momentu zatrudnienia. Na początku przechodzą szkolenia adaptacyjne i z obszaru bhp, ale rozszerzone o zagadnienia zagrożeń terrorystycznych na lotniskach. Potem mają cały czas permanentne szkolenia stanowiskowe, powiązanie z opieką merytoryczną starszego stażem, już doświadczonego pracownika. Treścią szkoleń są też umiejętności miękkie, z zakresu komunikacji i relacji interpersonalnych, niezwykle istotne w pracy lotniskowych serwisantów.

Kiedy szkolić

Prezentacja badań Pentora i Ecorys, przykłady wdrożeń oraz dyskusja na konferencji wykazały, że nie ma i być nie może jednego modelu systemu szkoleniowego dla tzw. pracowników o niskich kwalifikacjach, bo też w różnych miejscach co innego to znaczy. Zawsze trzeba zacząć od sumiennej analizy potrzeb firmy, ale uwzględnić także potrzeby i godność osób, którym zamierza się dać możliwość podniesienia kwalifikacji.

Nie można wobec tych pracowników stosować podejścia w myśl hasła Konopnickiej „Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę” – stwierdziła w dyskusji dr Małgorzata Sidor-Rządkowska, akademicki wykładowca zarządzania, konsultant i trener. – Szkolić należy tylko wtedy, kiedy kompetencje danego pracownika są za niskie w odniesieniu do wykonywanych przez niego zadań. Natomiast zawsze trzeba wspierać ich w odnajdywaniu sensu i satysfakcji w tych pracach, które wykonują. Żeby wszyscy ci, którzy – wedle znanej anegdoty – „rąbią kamienie”, zdobywali świadomość, że „budują świątynię”.

Ta wypowiedź pani doktor była dobrą puentą konferencji, która w tytule miała stwierdzenie: „Każdy pracownik jest ważny”.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...