Co to znaczy mieć coachingowe podejście?

Paweł Smółka
rozwiń więcej
Coaching jest obecnie bardzo popularną metodą wspierania rozwoju menedżerów. Często wspomina się także o tym, że menedżer powinien być coachem wobec swoich podwładnych. Interesuje mnie istota podejścia coachingowego. Na czym ono polega? W jakich postawach się przejawia? Jak może być wykorzystane w praktyce?

Popularność coachingu wynika zapewne po części ze specyficznej filozofii, na której bazuje. Abstrahując od konkretnych umiejętności i technik pracy wykorzystywanych przez profesjonalnych coachów, coaching to szczególne podejście do drugiego człowieka – postawa wobec niego oraz rodzaj kontaktu, który mu oferujemy i który ma na celu wspieranie jego rozwoju. Podejście coachingowe opiera się na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest zaufanie do drugiej osoby. Podstawą jest przekonanie, że druga osoba ma w sobie potencjał do tego, aby okazać się silną, zaradną, odpowiedzialną i kreatywną jednostką. Zaufanie okazywane przez coacha wzmacnia w kliencie wspomniane przekonanie i pozwala mu poczuć się podmiotem relacji, osobą współdziałającą, nie przedmiotem oddziaływań.

Autopromocja

UWAGA

W coachingu ważne jest partnerstwo, czyli porozumienie i współpraca. Druga osoba nie jest więc biernym odbiorcą zaleceń lub pasywnym wykonawcą dawanych jej rad i sugestii. W coachingu chodzi bowiem o tworzenie siebie na nowo poprzez lepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności.

Nie lekarz, nie doradca – ogrodnik

Coach nie leczy i nie radzi, nie pozuje na wszystko wiedzącego lub wiedzącego lepiej. Jest raczej facylitatorem, czyli tym, który ułatwia drugiemu człowiekowi docenienie samego siebie i rozwijanie się dzięki optymalnemu wykorzystaniu potencjału posiadanych zdolności i umiejętności. Niczym ogrodnik, coach stwarza warunki, które pozwalają drugiej osobie „kwitnąć”. Nie będzie więc wmawiał drugiej osobie, jaka powinna być, lecz zaoferuje jej taki rodzaj kontaktu, który pozwoli jej samodzielnie odkryć, jaka chce być i w jaki sposób chce do tego dojść. Odpowiedzialność za wybór i sprecyzowanie celu oraz sposobu jego realizacji jest po stronie coachowanego. Coach nie narzuca mu żadnych swoich pomysłów. Nie oznacza to jednak, że nie powinien niczego sugerować. Może proponować własne sugestie, lecz nie powinien ich forsować. Musi być przy tym gotowy na to, że druga osoba może je zupełnie zignorować, odrzucić lub zaakceptować, dokonując w nich autorskich poprawek. W coachingu druga osoba kreuje siebie, tworzy na nowo, korzystając przede wszystkim z pogłębionego wglądu w samą siebie, w zdolności, wartości, potrzeby. Odnosi się jednak także refleksyjnie do sugestii innych, dobrze jej życzących osób.


Kluczowe pytania

Nacisk na tworzenie siebie i własnej przyszłości, na dokonywanie odpowiedzialnych wyborów w zakresie celów i sposobów ich realizacji jest kolejną ważną zasadą charakterystyczną dla podejścia coachingowego. Coaching zorientowany jest na przyszłość – na to, co ma być. Jego celem jest zaś konstruowanie wizji przyszłości, która jest zbieżna z oczekiwaniami, potrzebami i wartościami drugiej osoby. Sesja coachingu jest czasem dla siebie – chwilą do zastanowienia się nad sobą, własnymi dążeniami i tym, czego naprawdę chcemy. Podejście coachingowe wymaga więc wyjścia poza uwikłanie w bieżące, ponaglające sprawy i zadania do realizacji. Dzięki temu stwarza warunki do tego, aby zastanowić się i spróbować udzielić odpowiedzi na pytania typu „co dalej?”, „co jeszcze?”, „co innego?” oraz „jak inaczej?”. Udzielanie odpowiedzi na takie pytania stymuluje rozwój. Pozwala zdobyć poczucie, że sterujemy własnym życiem, aktywnie je tworzymy, wybieramy jego kierunek. Ponadto tego typu pytania pozwalają przewartościować dotychczasowe doświadczenia i sposoby samorealizacji. Dzięki temu mamy szansę zreflektować się i lepiej spożytkować to, co nam służy, oraz zarazem zarzucić te cele lub sposoby działania, które są już nieadekwatne, nieaktualne lub przestały się już dla nas liczyć. W tym sensie coaching daje nam wybór i okazję do nieustannego rewidowania poczynionych już wyborów.

Wykorzystując w praktyce zasady podejścia coachingowego, należy w kontakcie z drugą osobą:

  • stworzyć warunki do tego, aby mogła sobie w pełni uświadomić to, co jest dla niej ważne oraz czego chce,
  • zmobilizować ją do refleksji nad dotychczas poczynionymi wyborami w celu ich zrewidowania i przewartościowania, co może zaowocować otwarciem się na nowe możliwości samorealizacji,
  • zachęcić ją do rozważenia różnych sposobów na ekspresję siebie, własnych wartości, oraz realizację własnych celów,
  • dopingować ją do odważnego wdrażania w życie poczynionych przez nią ustaleń i wyborów.

Trzy aspekty

Z bardziej „technicznego” punktu widzenia podejście coachingowe można sprowadzić do trzech kluczowych aktywności, które podejmuje coach w relacji z drugą osobą, aby stworzyć dla niej dogodne warunki do rozwoju.

Spojrzenie w przyszłość

Pierwszą jest zorientowanie klienta na preferowaną przez niego przyszłość. Rozmowa coachingowa dotyczy tego, czego druga osoba chce i czego oczekuje w przyszłości. Owocem tej aktywności jest sprecyzowanie celu lub celów, które zamierza zrealizować.

Docenienie siebie

Orientacji na preferowaną przyszłość towarzyszy druga kluczowa aktywność, a mianowicie wykorzystanie „zasady spożytkowania”. Jej sensem jest stworzenie drugiej osobie okazji do docenienia samej siebie, tego, co aktualnie dobrze jej służy i pomyślnie działa lub funkcjonuje w jej życiu. To są jej „zasoby”, coś, co daje jej siłę i pozwala myśleć o sprawnej realizacji tego, czego chce. Cele, jakie osoba sobie wyznacza, będą przez nią realizowane na podstawie i za pomocą tego, co aktualnie posiada i co jej służy. W tym sensie w podejściu coachingowym, zachęcając do tworzenia siebie od nowa, podkreśla się jednocześnie, aby dokonywać tego raczej poprzez docenianie siebie niż negowanie lub ignorowanie dotychczasowych osiągnięć i doświadczeń.

Wsparcie w zastosowaniu

Ostatnią z kluczowych aktywności jest wspieranie drugiej osoby w elastycznym działaniu na etapie wdrażania dokonanych wyborów w zakresie celów i sposobów ich realizacji. Coaching nieustannie pobudza do refleksji nad poczynionymi wyborami i podjętymi działaniami. Daje nam w ten sposób okazję do ich zrewidowania i przewartościowania. Zatem efektem coachingu często będzie zdopingowanie do zrobienia czegoś inaczej lub czegoś innego, tak aby dać sobie szansę wyjścia poza dotychczasowe nawyki i schematy działania, które być może są już zdezaktualizowane lub wręcz nieproduktywne.

Podejście coachingowe, niezależnie od tego, czy jest stosowane przez profesjonalnego coacha, czy też menedżera wobec podwładnych, opiera się na kilku kluczowych zasadach, w tym zaufaniu, partnerstwie, orientacji na przyszłość i elastycznym, refleksyjnym spożytkowaniu posiadanych zasobów. Celem podejścia coachingowego jest zaś wspieranie rozwoju drugiej osoby, tak aby sprawniej wykorzystała posiadany potencjał zdolności i umiejętności.


Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...