7 negatywnych cech, które można wywnioskować na podstawie CV

7 negatywnych cech, które można wywnioskować na podstawie CV/fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
„Pokaż mi swoje CV, a powiem ci, kim jesteś.” – takie zdanie może wypowiedzieć każdy rekruter. W opinii ekspertów Pracuj.pl analiza dokumentu pozwala „wyczytać” pewne cechy, których kandydat nie ujawnia w sposób bezpośredni. Chodzi m.in. o lenistwo czy zarozumiałość.

Warto włożyć wysiłek w tworzenie CV, jeśli zależy nam na pozytywnym wyniku rekrutacji. W przeciwnym razie wprawne oko rekrutera dostrzeże w nas, takie cechy jak:

Autopromocja
  1. Brak zdecydowania

Przebieg dotychczasowej kariery zawodowej może świadczyć np. o tym, że dotychczas nie odkryliśmy, w którym kierunku chcielibyśmy się rozwijać. Przyjęcie takiego pracownika może być równoznaczne z jego szybką utratą. Pracodawca nie ma pewności, że nie zrezygnujemy natychmiast po zakończeniu szkolenia.

  1. Lenistwo

Liczne błędy, niechlujna forma i ograniczona treść – wystarczy spojrzeć na dokument, aby wiedzieć, że nie jesteśmy tytanami pracy. Jeśli chcemy otrzymać szansę na rozwój w danej firmie, powinniśmy włożyć wysiłek w przygotowanie się do rekrutacji. W przypadku, kiedy tego nie zrobimy, nie dołączymy do grona pracowników.   

  1. Brak staranności

Literówki i niewystarczająca edycja tekstu pokazują, że nawet jeśli włożyliśmy wysiłek w tworzenie CV, nie wykorzystaliśmy maksimum swoich możliwości. Prezentowanie takich zachowań przed rozpoczęciem pracy nie rokuje dobrze na przyszłość.

  1. Brak wytrwałości

Analizując nasze doświadczenia, rekruter może odkryć również, że szybko się poddajemy. Krótkotrwałe okresy zatrudnienia w licznych miejscach świadczą o tym wymownie. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy, warto dokładnie analizować swoje wybory i wyciągać wnioski z nietrafnych posunięć. 

  1. Niepoważny stosunek do pracy

Zbyt mało oficjalna forma dokumentu to kolejny czynnik, który świadczy o tym, w jaki sposób podchodzimy do obowiązków. Pewna ekstrawagancja w tym zakresie jest mile widziana w zawodach wymagających szczególnej kreatywności, ale mimo wszystko warto zachować umiar. 

  1. Brak osiągnięć

Nasz życiorys powinien wyróżniać się głównie ze względu na treść. Forma jest istotna, ale ma znacznie mniejsze znaczenie. Umiejętność zachowania odpowiednich proporcji wymownie o nas świadczy. Może mówić np. o tym, że staramy się zatuszować brak sukcesów zawodowych.

  1. Zarozumiałość

Cechą, która odstrasza potencjalnych pracodawców, jest również brak pokory. Może o nim świadczyć m.in. przewaga przymiotników w stopniu najwyższym, np. najbardziej utalentowany, najskuteczniejszy, najefektywniejszy itd. Przejawem zarozumialstwa jest także opisywanie w życiorysie sukcesów, które nie mają znaczenia w odniesieniu do konkretnej oferty.

Praca, jaką wykonujemy, wymaga odpowiednich cech i kwalifikacji. Nie wystarczy jednak, że zaprezentujemy je w życiorysie. Aby być rzetelnymi pracownikami, powinniśmy posiadać je w rzeczywistości. Warto doskonalić swój charakter niezależnie od tego, na jakim etapie kariery się znajdujemy. W przeciwnym razie nie będziemy wykonywać swoich obowiązków z pasją i oddaniem, co może prowadzić do wypalenia zawodowego.  

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...