Jak sprawdzać referencje i jak ich udzielać?

Joanna Dulniak
rozwiń więcej
Jako pracownik działu HR często mam za zadanie zarówno sprawdzenie referencji kandydata, jak i ich udzielanie. Zwykle kandydaci przekazują nam wystawione przez ich poprzednich pracodawców referencje, w formie opinii pisemnych, ale prosimy również o kontakty do osób, które mogą udzielić referencji. Wykorzystujemy te informacje do uzupełnienia naszej wiedzy o kandydacie i potwierdzenia, czy powinniśmy daną osobę zatrudnić. Niestety, zdarzyło nam się kilkukrotnie, że zatrudniona osoba, pomimo że uzyskała pozytywne referencje, nie wykazała się cechami, które były jej przypisane przez osoby udzielające referencji. Jak zatem sprawdzać referencje, aby pozyskać obiektywne informacje o kandydacie, a także, w jaki sposób udzielać referencji naszym byłym pracownikom?

Sprawdzenie referencji kandydata to jeden z kluczowych etapów procesu rekrutacyjnego, dlatego bardzo istotne jest, aby został przeprowadzony w poprawny sposób.

Autopromocja

Sprawdzanie referencji

Referencje mogą mieć formę pisemną (tzw. opinia z pracy) lub być pozyskane podczas rozmowy telefonicznej, praktykowane są także spotkania z osobą, która ich udziela. Najbardziej efektywny sposób pozyskiwania referencji to bezpośrednia rozmowa (najczęściej telefoniczna), w trakcie której pytamy o najbardziej interesujące nas aspekty funkcjonowania pracownika w organizacji.

Proces sprawdzenia referencji prowadzony powinien być w usystematyzowany i ustandaryzowany sposób.

Krok 1. Ustalenie listy osób udzielających referencji

Prosimy kandydata o przekazanie kontaktów do osób mogących mu udzielić referencji, wyznaczając jasno, jakich kontaktów oczekujemy. Powinniśmy, jeśli to możliwe, mieć możliwość rozmowy z:

przełożonymi z trzech ostatnich miejsc pracy (prośba ta nie może dotyczyć aktualnego miejsca zatrudnienia, chyba że pracodawca jest poinformowany o planie odejścia danej osoby z firmy lub jest ona na okresie wypowiedzenia),

osobami pracującymi na podobnym poziomie stanowisk, z którymi rozważany przez nas kandydat współpracował,

osobami podlegającymi kandydatowi w przeszłości (dotyczy to kandydatów pracujących na stanowiskach menedżerskich),

opcjonalnie, jeśli praca kandydata wiązała się ze współpracą z partnerami zewnętrznymi, możemy również poprosić o kontakty do klientów i innych kontrahentów kandydata.

Jasne określenie preferowanych rozmów pozwoli na uniknięcie podawania przez kandydatów osób, które znają go w mniejszym stopniu zawodowo, niezorientowanych w faktycznym zakresie zadań i kompetencji.

Krok 2. Przygotowanie kwestionariusza rozmowy, zawierającego listę pytań

Lista pytań zakładać powinna możliwość pozyskania, obok informacji formalnych (okres pracy kandydata, nazwa stanowiska i zakres odpowiedzialności, w jakiej zależności wobec osoby udzielającej referencji, jaka była przyczyna zakończenia pracy) przede wszystkim możliwość zdobycia opinii, czy dana osoba posiada odpowiednie kompetencje do zadań, za które będzie odpowiedzialna w nowej firmie (np. w odniesieniu do stanowiska szefa sprzedaży – czy była odpowiedzialna za tworzenie budżetów sprzedażowych, w jakiej skali, w jakim stopniu były realizowane, specyfika zespołów, jakimi zarządzała, styl zarządzania zespołem...).

Oczywiście, pytania powinny się różnić w zakresie związanym z poziomem zależności kandydata wobec osoby udzielającej referencji.

Krok 3. Umówienie się na rozmowę z osobą udzielającą referencji

Należy unikać rozmów „w pośpiechu”. Przyjęło się, że osoba udzielająca referencji jest poinformowana przez kandydata o tym, że potencjalny nowy pracodawca może się kontaktować, więc teoretycznie jest ona przygotowana na kontakt z naszej strony, jednakże podczas pierwszego kontaktu najlepiej ustalić termin rozmowy (podkreślimy w ten sposób wagę rozmowy i jednocześnie damy czas naszemu rozmówcy na przygotowanie się do rozmowy).

Warto pamiętać, że w trakcie udzielania referencji, osoby ich udzielające kierują się zasadą nieszkodzenia, tj. jeśli kandydat nie doprowadził do poważnych przewinień lub nadużyć w pracy, raczej starają się przekazywać opinie pozytywne, chcąc pomóc danej osobie w znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia.

Dla uzyskania większej wiarygodności nasz rozmówca powinien być dopytywany o konkretne przykłady działań, które w jego ocenie świadczą o cechach, którymi opisuje kandydata. Bardzo wyraźnie powinniśmy podkreślić, że przekazywane informacje mają charakter poufny i nie będą przedmiotem rozmów z kandydatem.

Krok 4. Wnioski

Po przeprowadzeniu wszystkich rozmów (korzystne byłoby przeprowadzenie rozmów z kilkoma osobami z każdego poziomu współpracy z kandydatem):

  • analizujemy uzyskane informacje, szukając elementów wspólnych, większą wagę nadając opiniom powtarzającym się w ocenie kandydata,
  • analizujemy opinie negatywne (zdarza się, że są one wynikiem konfliktu personalnego, a nie obiektywnej oceny). Takie informacje warto zweryfikować (np. przez rozmowę z osobą z tej samej firmy, co z osobą udzielającą negatywnych referencji),
  • oszacowujemy, czy nie ma konfliktu interesów, tj. prezes firmy naszego bezpośredniego konkurenta niekoniecznie będzie nam rekomendował byłego swojego bardzo dobrego dyrektora sprzedaży).

Jeśli zależy nam na sprawdzeniu referencji u konkurencji, najkorzystniej jest proces ten zlecić firmie rekrutacyjnej, która nie informuje swoich rozmówców, jaką ofertę pracy rozważa kandydat.

Udzielanie referencji

Na osobie udzielającej referencji ciąży wysoka odpowiedzialność, gdyż przekazywane informacje mają wpływ na dalsze losy zawodowe kandydata, jak również rozwój firmy, w której potencjalnie może zostać zatrudniony.

Udzielając referencji, należy:

  • przygotować się do rozmowy, jeśli nie jesteśmy przygotowani w chwili, w której następuje kontakt, należy o tym poinformować i umówić nowy termin rozmowy,
  • starać się szukać przykładów świadczących o kompetencjach i cechach kandydata, oddzielić osobiste sympatie od aspektów merytorycznych pracy kandydata,
  • przekazywać tylko te informacje, których jesteśmy pewni,
  • jeśli na jakieś pytanie nie znamy odpowiedzi, należy powiedzieć to wprost, a nie przekazywać swoje domysły,
  • pamiętać, że nieobiektywna ocena, przypisywanie kompetencji i cech, których faktycznie nie posiada kandydat, działa na jego korzyść tylko krótkoterminowo. W dalszej perspektywie nowy pracodawca pozna faktyczne kompetencje zawodowe i osobowe kandydata, a ewentualne niedopasowanie do oczekiwań nowego pracodawcy może doprowadzić do straty pracy,
  • udzielenie nieobiektywnych referencji podważa wiarygodność osoby udzielającej referencji i firmy, którą reprezentuje.

Warto zadbać o to, aby proces sprawdzenia referencji przeprowadzony był w sposób rzetelny, gdyż trudno znaleźć bardziej wartościowe źródło informacji o kandydacie, niż jego poprzednie miejsca pracy.

dyrektor ds. executive search w IIC Partners, joanna.dulniak@iicpartners.pl

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...