Sprawdzanie referencji

Justyna Lipowska
rozwiń więcej
Potwierdzanie informacji zebranych od kandydata na pracownika już od dawna stało się nieodzownym etapem dobrze przeprowadzanego procesu rekrutacji. Wielu pracodawców przywiązuje dużą wagę do potwierdzenia tych danych podczas rozmów referencyjnych, a także do zdobycia wiedzy na temat potencjalnego pracownika od osób, z którymi wcześniej współpracował na co dzień i które go znały od mniej formalnej strony.

Celem weryfikacji referencji kandydata jest:

Autopromocja
  • możliwość sprawdzenia wiarygodności przedstawionych przez kandydata informacji i dokumentów,
  • zdobycie opinii na temat funkcjonowania kandydata na gruncie zawodowym.

Wiarygodność referencji

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że opinie zebrane od byłych przełożonych nie zawsze są obiektywne oraz wyczerpujące i należy zachować dużą ostrożność w ocenie ich wiarygodności.

Sprawdzając referencje, należy pamiętać, że:

  • jest to opinia sprzed jakiegoś czasu, a kompetencje kandydata mogły się od tego czasu zmienić,
  • na opinie osób udzielających referencje mogą wpływać sytuacje czy zdarzenie, o których nie wiemy, np. okoliczności odejścia pracownika czy konflikty wewnątrz organizacji,
  • nasze oczekiwania względem kandydata mogą różnić się od tego, czego oczekiwał poprzedni pracodawca, czyli słabsze strony kandydata w poprzedniej firmie mogą okazać się jego atutami w naszej organizacji i odwrotnie.

Zdarzają się referenci, którzy nie pamiętają swojego pracownika, albo mówią ogólnikami, unikają oceny jego umiejętności czy kompetencji bądź wręcz przeciwnie, chętnie dzielą się bardzo negatywną lub nadmiernie pozytywną oceną pracy kandydata. Powinno to być dla nas sygnałem świadczącym o ograniczonym poziomie wiarygodności zebranych informacji. W takich okolicznościach czeka nas albo uszczegółowienie pozyskanych opinii przez wnikliwe zadawanie pytań bądź, jeśli nie jest to możliwe, zweryfikowanie referencji u innej osoby. Aby ustrzec się tego typu błędów, warto przygotować sobie scenariusz rozmowy, który pozwoli na metodyczne podejście do rozmowy i zebranie potrzebnych informacji.


Najważniejsze zasady

Przygotowując się do sprawdzenia referencji, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • nie sprawdzamy referencji kandydata bez jego wiedzy, jest to niezgodnie z etyką w biznesie i z funkcjonującym prawem, zwłaszcza ustawą o ochronie danych osobowych,
  • nie oczekujemy od kandydatów podania nazwisk z firmy aktualnego pracodawcy,
  • nie zdobywamy wiedzy o kandydacie przez tzw. wywiad środowiskowy, czyli kontaktując się bez jego wiedzy z osobami z branży,
  • zawsze sprawdzamy referencje podczas indywidualnej rozmowy telefonicznej, a referencje pisemne traktujemy jako dodatkowe źródło informacji,
  • warto, by kandydat wcześniej uprzedził osoby z listy referencyjnej o naszym telefonie,
  • podczas zbierania referencji nie pytamy o sprawy, które mogą mieć znamiona dyskryminacji, czyli np. dotyczące: stanu zdrowia, wyznania, przekonań politycznych czy stanu cywilnego.

● staramy się być dociekliwi, aby formułowane przez referenta zalety kandydata były uzasadnione jego faktycznymi osiągnięciami.

U kogo sprawdzamy referencje

Najlepszym źródłem wiedzy o kandydacie jest jego były przełożony. Można pokusić się o kontakt z poprzednimi szefami, aby w ten sposób poznać opinie o pracowniku z dwóch niezależnych źródeł. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia rozmowy z byłym przełożonym, można zdobyć informacje od osób z równoległych stanowisk, pracowników działów, z którymi współpracował kandydat. W przypadku stanowisk pracy, które wymagają szerokich kontaktów z klientem zewnętrznym (dostawcy, partnerzy handlowi), można sięgnąć po opinie właśnie tych osób, aby poznać ich ocenę jakości i efektywności pracy kandydata. Jeśli osoba ma być zatrudniona na stanowisku menedżerskim, o umiejętnościach kierowniczych czy stylu zarządzania, warto porozmawiać z jego podwładnymi.

Scenariusz wywiadu sprawdzającego referencje

Przedstawiamy przykład scenariusza, który może ułatwić prowadzenie rozmowy.

Przykład scenariusza wywiadu sprawdzającego referencje

@RY1@i13/2010/009/i13.2010.009.000.0062.001.jpg@RY2@

Do zaproponowanego scenariusza wywiadu referencyjnego należy podejść elastycznie. Rozmowy referencyjne mogą mieć zdecydowanie bardziej swobodny charakter, co niekiedy pozwala na zdobycie ciekawych i wyczerpujących informacji. Należy jednak być ostrożnym w ocenie wartości zdobytych informacji. Referencje nie powinny być jedyną wytyczną w ostatecznej decyzji o zatrudnieniu kandydata. Referencje zawsze pozostaną subiektywną oceną byłego pracodawcy.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...