Test przynależności pokoleniowej

Generacja X – mówią o osobach urodzonych przed 1980 rokiem, o tych po tej dacie – generacja Y. Szczegóły różnią się w zależności od kultury i uwarunkowań, ale fakt jest jeden. Są jak dwa bieguny. Nie tylko mają inne wartości i postawy, lecz także co innego mogą wnieść do organizacji. Ich wspólna praca? Często jak człowieka z ufoludkiem, ale połączenie sił może przynieść niespodziewane efekty. Zobacz, przedstawicielem którego pokolenia jesteś i jakie warunki zawodowe są dla Ciebie najlepsze.

Instrukcja

Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia. Przy każdym z nich zaznacz a lub b, w zależności, która odpowiedź bardziej do Ciebie pasuje. Pamiętaj, że nie ma złych ani dobrych odpowiedzi.

Autopromocja

1.

Uważam, że pracownik powinien realizować swoją karierę:

 

a. raczej w jednej firmie/instytucji

 

b. w wielu organizacjach

2.

W sytuacji gdy organizacja, w której pracuję, nie zapewnia mi możliwości rozwoju:

 

a. raczej w niej pozostaję, gdyż ważniejsza jest dla mnie stabilność i bezpieczeństwo, jaką daje zatrudnienie w jednym miejscu

 

b. aktywnie szukam zatrudnienia w firmie/instytucji, która mi to zagwarantuje

3.

W relacjach z przełożonymi:

 

a. przyjmuję pewien dystans; w wielu sytuacjach nie mówię tego, co myślę, gdyż podwładny nie powinien tak postępować

 

b. zachowuję się zawsze bezpośrednio; mówię to, co myślę

4.

W mojej karierze zawodowej:

 

a. bardzo identyfikuję się z własnymi celami rozwojowymi

 

b. bardzo identyfikuję się z firmami, w których pracuję

5.

Jeśli staję przed jakimś problemem, w pierwszej kolejności:

 

a. szukam w internecie informacji na ten temat

 

b. poszukuję wsparcia informacyjnego wśród współpracowników

6.

Kiedy ustalam wysokość mojej pensji czy podwyżki:

 

a. nie sprawia mi to większej trudności, aby wyrazić swoje oczekiwania

 

b. czuję się bardzo niekomfortowo; mam kłopot z wyrażeniem swoich potrzeb finansowych

7.

W sytuacji gdy mam zaplanowane wcześniejsze wyjście z pracy, a przełożony w ostatniej chwili prosi mnie o pozostanie w niej w nadgodzinach:

 

a. rezygnuję ze swoich osobistych planów i realizuję zlecone zadania. Złości mnie to, jednak przedkładanie celów firmy nad osobiste interesy jest cenione w mojej organizacji

 

b. mówię, że dużo wcześniej ustaliliśmy moje „wolne” i nie mogę teraz zmienić swoich osobistych planów. Oczekuję, że przełożony wycofa się ze swojej prośby

8.

Jeśli zespół ma być efektywny, musi kłaść większy nacisk na:

 

a. doświadczenie pracowników niż nowe, niestandardowe pomysły

 

b. nowe, niestandardowe pomysły niż na doświadczenie pracowników

9.

Uważam, że praca:

 

a. jest istotną wartością w moim życiu. Często podporządkowuję jej swoje funkcjonowanie prywatne

 

b. jest ważnym elementem życia. Jednak częściej moje funkcjonowanie pozazawodowe jest istotniejsze

10.

Formalne zasady, regulaminy, procedury:

 

a. zazwyczaj są nieaktualne i przestarzałe, przez co utrudniają funkcjonowanie w organizacji

 

b. są ważnym elementem regulującym funkcjonowanie pracowników w organizacji

Obliczanie wyniku


Zaznacz swoje odpowiedzi w tabeli

Pozycja

Odpowiedź

Klasyfikacja
odpowiedzi

1

a

X

b

Y

2

a

X

b

Y

3

a

X

b

Y

4

a

Y

b

X

5

a

Y

b

X

6

a

Y

b

X

7

a

X

b

Y

8

a

X

b

Y

9

a

X

b

Y

10

a

Y

b

X

Jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś powyżej siedmiu stwierdzeń dla jednego z pokoleń, poniżej przeczytaj jego opis.

Jeżeli zaznaczyłeś/zaznaczyłaś mniej niż siedem stwierdzeń dla jednego z pokoleń poniżej przeczytaj interpretację „X i Y”

Interpretacja wyniku

Pokolenie X:

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś przedstawicielem pokolenia X. Praca jest dla Ciebie bardzo istotnym obszarem życia i stanowi dużą wartość. To, co jest charakterystyczne dla Twojego pokolenia, to pewna etyka związana z jej wykonywaniem. Szanujesz pracę, okazujesz pokorę i zaangażowanie wobec pracodawcy. Identyfikujesz się z firmą i aktywnie dążysz do realizacji jej celów. Przestrzegasz formalnych i nieformalnych zasad oraz regulaminów obowiązujących w organizacji. Możesz nie czerpać satysfakcji z pracy w firmie, jednak nie zrezygnujesz z niej, gdyż boisz się zmian zawodowych i budowania na nowo swojej pozycji w innej firmie. Duże zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, trudność w stawianiu granic pomiędzy życiem osobistym i zawodowym, rozdźwięk pomiędzy okazywaną a rzeczywistą postawą wobec pracy są czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się patologii zawodowych (wypalenie, pracoholizm, stres, kryzys „środka kariery”). Prawdopodobnie najbardziej odpowiadają Ci tradycyjne formy organizacji czasu i miejsca pracy. Akceptujesz takie warunki zatrudnienia, w których nie wiąże się wyników pracy z wynagrodzeniem. Preferujesz długi czas pracy w jednej organizacji. Chcesz się rozwijać i awansować, jednak najlepiej, gdy dzieje się to w ramach jednej firmy.

Pokolenie Y:

Wynik, jaki uzyskałeś/uzyskałaś, wskazuje, że jesteś przedstawicielem pokolenia Y. Praca jest dla Ciebie istotnym elementem życia, jednak nie najważniejszym. Czasem większe znaczenie mogą mieć relacje ze znajomymi, bliskimi, zainteresowania, czas wolny. Jeśli praca wymaga ciągłego realizowania obowiązków w nadgodzinach, częstego odbierania telefonów i e-maili w czasie prywatnym, znoszenia nieprzyjemnej atmosfery w zespole pracowniczym, prawdopodobnie bardzo szybko ją zmienisz lub w ogóle nie podejmiesz się jej wykonywania. Jeśli musisz ją zmienić (z wyboru własnego lub firmy), traktujesz ten fakt w sposób naturalny. Najważniejsze jest to, aby to, co robisz, nie było nudne oraz dawało Ci pieniądze i możliwości rozwoju, który zwiększa Twoją wartość na rynku pracy. Czasami możesz usłyszeć od przełożonych i pracodawców, że niewystarczająco identyfikujesz się z firmą, jednak to nie jest dla Ciebie istotne. Nie definiujesz się poprzez pracę i bardziej cenisz siebie niż organizację. Poprzez pracę chcesz rozwijać siebie, dlatego cenisz wszelkie informacje zwrotne. Motywuje Cię powiązanie pracy z wynikami. Wolisz to niż dostawanie stałej pensji za „odbębnienie” 8 godzin w biurze. Jeśli dana jest Ci taka możliwość, wykorzystujesz elastyczne formy zatrudnienia, które pozwalają Ci bardziej optymalnie zsynchronizować życie prywatne i zawodowe.

Mieszane X i Y:

Wskazane przez Ciebie w teście odpowiedzi klasyfikują Cię w podobnym stopniu do pokolenia X oraz Y. Przejawiasz więc sposoby myślenia, działania, cechy charakterystyczne dla obu generacji. Owa „dwoistość pokoleniowa” może wynikać z procesu socjalizacji i dojrzewania, który zbliża przedstawicieli pokolenia Y do przedstawicieli pokolenia X, jak również z dostosowywania się do obecnych wymogów rynku pracy. A może przyszedłeś/przyszłaś na świat na „przełomie generacji”? Powyżej zamieszczone są opisy charakterystyczne zarówno dla pokolenia X, jak i Y. W przypadku osób klasyfikujących się „pomiędzy generacjami” trudno jest wskazać wspólne wzorce zachowań, myślenia czy odczuwania. Często też nie postępują one w stały sposób w różnych sytuacjach. Przykładowo osoba „metrykalnie” przynależąca do pokolenia X, która na skutek częstej współpracy z bardzo młodymi osobami przejęła wiele zachowań osób z generacji Y, może przejawiać je tylko w sytuacji kontaktów z osobami z tego pokolenia. Spotykając się z osobami starszymi, prezentuje postępowanie specyficzne dla generacji X. Dlatego wiele zależy zarówno od zadań, jak i otoczenia, jednak posiadanie cech obu pokoleń pozwala na zwiększenie efektywności na zmiennym rynku pracy i łatwiejsze dostosowanie do obecnych wymagań. Przeanalizuj, które z przedstawionych wyżej opisów charakteryzuje Cię w większym stopniu.

 

Test opracowała firma TESTINEO.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...