Jak wybrać idealny prezent dla pracowników?

Monika Sielicka
rozwiń więcej
Jestem pracownikiem działu HR i zastanawiam się, czy trafnym posunięciem jest przygotowanie upominków dla pracowników z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jaki prezent wybrać i jak go wręczyć? Jak wykorzystać tę okazję do budowania zaangażowania zatrudnionych oraz wzmacniania pozytywnych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem?

Jak pokazują wyniki badań, przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek i Opinia w grudniu 2010 roku, pracodawcy celebrują wspólnie z pracownikami właśnie te święta. Ponad połowa firm wręcza z tej okazji prezent wszystkim zatrudnionym. Umiejętność wyboru i wręczania prezentów przydaje się nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w biznesie. Pomimo że obdarowywanie jest z założenia czynnością przyjemną, warto odpowiednio się przygotować, by osiągnąć zamierzony efekt.

Zasady przy wyborze upominku

Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować przy wyborze idealnego prezentu dla naszych pracowników. Cenną wskazówką może okazać się model wyboru prezentu nazwany ideą „Gift Givingu” opracowany przez profesor Jackie Clarke, zastępcę dyrektora ds. badań na Wydziale Biznesu w Oxford Brookes University, która od wielu lat koncentruje swoje badania na marketingu usług i zachowań konsumentów. W tym modelu, aby prezent spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i został zapamiętany przez obdarowanego, musi zawierać cztery podstawowe elementy:

  • powinien zaskakiwać – być niespodzianką,
  • liczy się oczekiwanie na moment jego wręczenia – dlatego warto pracowników uprzedzić o planowanej wigilii i zasygnalizować, że przygotowaliśmy dla wszystkich drobne niespodzianki,
  • ważne jest poświęcenie – warto wręczyć prezent, który wymagał od pracodawcy choć odrobiny zaangażowania w jego zakup, opakowanie czy personalizację,
  • powinno się wręczać taki prezent, który daje możliwość dzielenia się nim z innymi.

Ponadto kluczem do trafionego prezentu jest spełnienie oczekiwań zatrudnionych i trafienie w ich gusta. Dlatego pracodawcy szukają uniwersalnych upominków – takich, które, z jednej strony, można szybko zamówić, rozdysponować i rozliczyć w firmie, a z drugiej, zaoferować wolność wyboru finalnego prezentu osobie obdarowanej.

Świadczenia rzeczowe

Badania, przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia, wskazują, że aż 69 proc. dużych firm w Polsce, zatrudniających ponad 49 pracowników, stosuje świadczenia rzeczowe, w tym kupony, karty podarunkowe i paczki, a ponad 1/3 wszystkich polskich firm zamawia właśnie bony podarunkowe. Jeśli dodamy do tego dołączany do każdego kuponu pakiet promocji, to dodatkowo można zaoszczędzić. Trudno wyobrazić sobie lepszy prezent pod choinką od pracodawcy.

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wręczenie prezentu w formie zaproszenia. Trend ten jest bardzo popularny na innych rynkach europejskich, m.in. we Francji lub Belgii, skąd przywędrował także do Polski. Przykładem takiego rozwiązania są zestawy upominkowe zawierające zaproszenie na wykwintną kolację, relaks w SPA lub chwilę zapomnienia podczas jednej z ekstremalnych atrakcji. Obdarowany sam wybiera jedną z atrakcji dostępnych w ramach zestawu, czyniąc podarunek jeszcze bardziej osobistym.

Warto pamiętać, że kupony i karty podarunkowe, a także zestawy prezentowe pozwalają na zaspokojenie indywidualnych potrzeb pracownika. Tego typu prezent wywołuje pozytywne skojarzenia oraz, co najważniejsze, na długo pozostaje w pamięci. A to w konsekwencji wpływa na poziom satysfakcji zespołu i przekłada się na budowanie pozytywnych relacji pomiędzy firmą a pracownikiem.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...