Narzędzia motywacyjne - jak je stosować?

Agnieszka Kubicka
rozwiń więcej
Motywowanie odgrywa ważną rolę w zarządzaniu ludźmi, więc w swojej firmie stosuję pewne narzędzia motywacyjne. Niestety, na niektórych one działają, na innych zaś nie. Na przykład mam wrażenie, że jeden pracownik, mając ambitne, nowe zadanie, daje z siebie maksimum i świetnie sobie z nim radzi, w drugim człowieku natomiast wywołuje ono uczucie lęku i niechęć do działania.

Spowodowanie, by ludzie byli zaangażowani w to, czym się zajmują, jest prawdziwą sztuką. Czasem nie jest kłopotem znalezienie osób z odpowiednim wykształceniem czy umiejętnościami, trudniej natomiast o pracownika naprawdę zaangażowanego w wykonywane przez niego zadania, w realizowanie celów firmowych. Nie wystarczy znać narzędzia motywacyjne, trzeba jednak jeszcze umieć te narzędzia stosować. W tym celu niezbędna jest znajomość zasad motywacyjnych.

Autopromocja

Nie wszystkich tak samo

Szczególnie ważna jest ta, o której należy pamiętać, zanim zajmiemy się motywowaniem kogokolwiek – nie da się wszystkich zmotywować do działania tym samym sposobem. Sztuka motywacji polega na dobraniu właściwych narzędzi do danego człowieka. Skuteczność motywowania ludzi zależy w bardzo dużym stopniu od tego, czy „uszyjemy płaszcz motywacyjny” pasujący do konkretnego pracownika, bo tylko w takim będzie się czuł najlepiej i tylko wtedy najbardziej się zaangażuje.

Ludzie są różni

Gdy idziemy ulicą, nie dziwi nas, że po drodze mijać będziemy blondyna, brunetkę, osobę z niebieskimi oczami, z jasną lub ciemną karnacją. Nie obrażamy się na to, że ludzie wyglądają inaczej niż my. Jest to dla nas zupełnie normalne. Jak to się jednak dzieje, że bulwersuje nas, gdy ktoś zachowuje się inaczej niż my, myśli w odmienny sposób, ma inne podejście do pewnych zagadnień, w inny sposób wyraża siebie, lubi inny rodzaj pracy? Dlaczego, akceptując to, że jesteśmy różni fizycznie, nie tolerujemy niekiedy różnic związanych z naszą psychiką i próbujemy wszystkich „mierzyć swoją miarą”?

Kod do sejfu

Tak jak z powodu różnic w naszym kodzie genetycznym, różnimy się w wyglądzie, tak samo jesteśmy odmienni pod kątem czynników motywacyjnych. Dobranie właściwych narzędzi służących do motywowania ludzi jest jak znalezienie właściwego kodu do sejfu. Bez niego nie da się sprawić, by człowiek zaangażował swój cały potencjał w realizację celów firmy.

Błędem popełnianym często w firmach jest stosowanie tych samych narzędzi motywacyjnych w stosunku do wszystkich pracowników.

Jedna osoba w warunkach stresujących, pod presją czasu osiąga lepsze wyniki, to wyzwala w niej siłę do działania. Tymczasem druga osoba w tych samych warunkach wycofa się. Jeden pracownik najlepiej odnajdzie się w klimacie rywalizacji, podczas gdy drugi w tych samych okolicznościach będzie nieefektywny, bo najlepiej czuje się współpracując z ludźmi. Znajdą się osoby, które lubią, gdy często się je chwali, do tego najlepiej publicznie, ale też i takie, które nie lubią być w centrum uwagi, a od publicznej pochwały wolą uznanie osobiste. Jednych do działania zachęci premia, innych uskrzydli uznanie szefa.


Różnorodność

Pierwszym istotnym krokiem w motywowaniu pracowników jest uświadomienie sobie kwestii wydawałoby się dość oczywistej – że ludzie są różni. Ta różnorodność w funkcjonowaniu każdej firmy jest bardzo istotna. Ważne, by w zespole znalazła się osoba, której mocną stroną jest twórczość, inicjowanie zmian, podejmowanie wyzwań, przedsiębiorczość, tzw. zmienny czy też wydajny typ motywacyjny, ale potrzebni są również pracownicy, u których wśród dominujących umiejętności znaleźć można analityczne myślenie, skrupulatność, umiejętność dostrzegania minusów, zagrożeń, tzw. stabilne typy motywacyjne.

Typy motywacyjne

Tamara Lowe, specjalizująca się w temacie motywacji, wyróżnia w sumie sześć typów motywacyjnych: wydajny, kontaktowy, stabilny, zmienny, zewnętrzny oraz wewnętrzny*. U każdego człowieka dominują trzy z nich. Rozpoznanie tego, jakie typy przeważają u danej osoby, jest drugim krokiem niezbędnym w dopasowaniu narzędzi motywacyjnych do danego pracownika.

Różne typy, różne narzędzia

Każdy z wymienionych typów motywacyjnych motywowany jest przez specyficzne czynniki motywacyjne. Dla przykładu: typ stabilny najefektywniej będzie działał w jasnych strukturach, z konkretnie określonymi celami. To pracownik, którego do działania motywują odpowiednie warunki pracy – spokój, jasny podział obowiązków, niewywieranie presji, porządek, normowany czas pracy, stałe zadania. Osoba ta nie lubi wyzwań, tzw. rzucania na głęboką wodę, inicjowania zmian, pracy w chaosie, stresie. Te czynniki z kolei motywują do działania typ zmienny, wydajny czy zewnętrzny. One charakteryzują się silną przedsiębiorczością, twórczością, umiejętnością samoorganizacji, dynamicznego działania, nawet pod presją czasu. Im większe wyzwanie, tym np. typ wydajny jest bardziej zmotywowany do działania. Ten typ też pracuje efektywniej, im więcej ma zadań do zrobienia. Nie tak ma się sprawa z typem stabilnym. Ten w zbyt dużej ilości zadań, mając przy tym mało czasu, po prostu się zgubi, albo ich w ogóle nie podejmie. Nikt tak z kolei jak on nie przygotuje i nie przeanalizuje nam raportu, umowy, nikt tak skrupulatnie nie wyliczy kosztów, nie określi szczegółów zadania, o których np. typ zmienny nigdy by nawet nie pomyślał, bo ten z kolei jest świetny w inicjowaniu zmian, w rozpoczynaniu zadań, brakuje mu jednak cierpliwości w dopilnowywaniu szczegółów i w dbaniu o kwestie, które wydają mu się przy całym przedsięwzięciu mało istotne.

Poznać nowych ludzi, wymyślić rozwiązanie, podjąć wyzwanie, nauczyć się nowych zadań czy zaimprowizować podczas rozmowy handlowej, to dla zmiennego prawdziwy rarytas, kiedy jednak trzeba z danych działań sporządzić raport, przygotować spis ustaleń, wtedy „zmienny” nie wykazuje już takiego zapału. Typ ten, gdyby go umieścić w biurze każdego dnia na 8 godzin i kazać mu wypełniać bazy danych, sporządzać raporty etc., bardzo szybko zniechęci się do pracy i będzie nieefektywny, o błędach, które popełni w raportach nie wspominając.


Motywacja tkwi w zadaniu

Motywacja uruchamiana jest bądź też blokowana już w związku z rodzajem pracy, którą dana osoba ma wykonywać. Niektórzy w jednych zadaniach będą czuli się jak ryba w wodzie, w innych zaś będą nieefektywni. Najlepiej, jeśli każdy wykonuje to, w czym jest najlepszy, co jest spójne z jego mocnymi stronami. Każdy typ ma swoje mocne strony i pasujące do niego czynniki motywacyjne. Ich rozpoznanie i skonstruowanie pod ich kątem systemu motywacyjnego oraz organizacja pracy zbieżnej z daną osobą zapewniają największą skuteczność w działaniu.

Dla pracownika o typie motywacyjnym wewnętrznym, bardzo istotne będzie, czy jego praca będzie zgodna z jego wartościami, dążeniami, pasjami. Jeśli te warunki zostaną spełnione, wykonywanie tej pracy i realizacja zadań z nią związanych staną się dla niego nagrodą samą w sobie i będzie motywować do działania. Typ zewnętrzny, który w pracy potrafi być równie efektywny, zwraca uwagę przede wszystkim nie na ważność samej pracy, ale na to, czy za jej wykonanie czeka go konkretna, materialna nagroda. Jeśli ma się angażować ponad to, co znajduje się w jego zakresie obowiązków, oczekuje premii, uznania, prestiżu, znaczącego docenienia. Dla tej osoby nie bez znaczenia jest, jak nazwane jest jej stanowisko. Specjalista a kierownik – to dla niego znacząca różnica.

Pół żartem, pół serio pisząc, gdy szefowie podczas szkoleń czy w ramach analiz typów motywacyjnych w swoich firmach dowiadują się, że ich pracownicy motywowani są wewnętrznie, na ich twarzach pojawia się uśmiech i pada przy tym komentarz, że premia nie będzie już potrzebna. Szybko jednak podkreślam, że dodatkowe pieniądze działają motywująco na każdego.

Rozważania na temat pierwszej ważnej zasady dotyczącej narzędzi motywacyjnych – mówiącej o tym, że nie wszystkich motywuje się tak samo i prawdziwa umiejętność polega na dobraniu właściwych narzędzi pod kątem danej osoby – przypominam, że pierwszy krok w tym procesie wiąże się ze zrozumieniem, że ludzie są różni, należą do różnych typów motywacyjnych. Każdy typ jest skuteczny w innych działaniach i działają na niego odmienne czynniki motywacyjne – zrozumienie więc, jakim kto jest typem i sięganie kolejno po właściwe narzędzia motywacyjne to kwintesencja w dopasowaniu „płaszcza motywacyjnego” do pracownika. Tylko w takim „płaszczu”, skrojonym na jego miarę osiągnie on najlepsze rezultaty.


PRZYPIS

* T. Love, „Zmotywuj się”, Rebis, Poznań 2010.

 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...