Od nudy do satysfakcji

Leszek Greń
rozwiń więcej
Na szkoleniu rozgorzała dyskusja na temat motywowania pozafinansowego. Dyskusja dotyczyła tak zwanego wzbogacania stanowiska pracy, czyli działań, które uczyniłyby je znacznie atrakcyjniejszym, a pracę na nim o wiele bardziej satysfakcjonującą.

Grupa menedżerów średniego i wyższego szczebla, z różnych firm, broniła tezy, że ich podwładnych interesuje głównie „kasa”. Jako moderator tej debaty zapytałem: A jak to jest, jeśli chodzi o Was? Odpowiedź jednego z menedżerów brzmiała: „My, to zupełnie co innego, dla naszych pracowników liczy się wysokość wynagrodzenia, mają niewyszukane potrzeby. Ich dzień to praca, powrót do domu, telewizja i znowu praca. Oni nie potrzebują nic innego...”

Autopromocja

Taki model myślenia menedżerów zaniepokoił mnie. Jego skutki bowiem mogą być tragiczne dla wielu firm, które utrzymują ludzi w przekonaniu, że praca i satysfakcja to dwie zupełnie niezależne kwestie. Taki sposób myślenia powoduje frustrację i prowadzi do wypalenia zawodowego. Jednocześnie zwalnia przełożonego z odpowiedzialności za twórcze eksperymentowanie nad stworzeniem pracownikom miejsca pracy, w którym będą się dobrze czuli.

Sprowadzenie wszystkiego do „kasy” jest nadmiernym uproszczeniem i objawem lenistwa umysłowego. Pracownicy często trzymają się jednego, niekoniecznie satysfakcjonującego miejsca pracy, ponieważ nie wierzą w swoją wartość rynkową i boją się ryzyka. Oto przykład z życia: W szkoleniu dla superwizorów jednej z dużych firm usługowych brał udział młody mężczyzna, około trzydziestki. Pracował w firmie osiem lat, nigdy nie był zatrudniony w innym przedsiębiorstwie. Miał ukończone studia podyplomowe. Podczas zajęć manifestował swój brak zainteresowania udziałem w zajęciach. Zapytany podczas przerwy, dlaczego brak mu zaangażowania, odpowiedział, że nie lubi swojej firmy, nie lubi swojej pracy, ale nie zmienia jej, bo w zasadzie to relatywnie dobrze płacą i nie opłaca mu się dokonywać żadnych zmian.

Dlaczego trzymamy w „złotej klatce” człowieka, któremu brak satysfakcji? Dlaczego nie dajemy mu szansy na odnalezienie się w nowej roli w innej firmie? Organizacja powinna stworzyć odpowiednią kulturę, a w szczególności zadbać o pracowników, którzy pracują w niej już długi czas. Czy motywacja finansowa, premie, podwyżki uchronią pracowników przed wypaleniem zawodowym? Na pewno nie. Są przyjemne, dostarczają krótkotrwałej przyjemności. To tak jak z dziećmi, które chciałyby się żywić jedynie cukierkami. Wydaje się im, że tylko wówczas będą szczęśliwe. Jednak to my, dorośli, musimy je traktować z tzw. mądrą empatią, czyli nie dawać im tego, czego chcą, ale to, czego potrzebują.

Menedżerowie, mając na uwadze podejście zgodne z mądrą empatią, powinni tworzyć pracownikom satysfakcjonujące środowisko pracy. Nie wystarczy myśleć o tym, aby praca nie była wypalająca czy nudna. Również tworzenie jedynie przyjemnego środowiska pracy to za mało. Tylko projektowanie kultury organizacyjnej z myślą o satysfakcji daje szansę na związanie pracowników z firmą i wydajną, w pełni zaangażowaną pracę. Nie należy też mylić przyjemności z satysfakcją. Praca musi być satysfakcjonująca, czyli składać się z obowiązków, które pracownik lubi, które stanowią dla niego wyzwanie. Na własny użytek stworzyłem model oceny zadowolenia z pracy, który składa się z czterech elementów. Najniższy poziom to wypalenie, wyższy to nuda, jeszcze wyższy to przyjemność, zaś najwyższy to satysfakcja.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...