Dlaczego oraz w jaki sposób warto dbać o poziom satysfakcji pracowników?

Paweł Smółka
rozwiń więcej
Za kluczowy cel swojej pracy jako menedżera działu personalnego uważam zapewnienie firmie odpowiednio wykwalifikowanej i umotywowanej kadry. Zakładam, że produktywność wykwalifikowanego personelu zależy w dużej mierze od jego morale, czyli poczucia satysfakcji z pracy. Zdaję sobie ponadto sprawę z tego, że chcąc zatrzymać w firmie najbardziej wartościowych pracowników, powinienem większą uwagę przyłożyć do utrzymania wysokiego morale wśród załogi. W związku z powyższym mam pytanie, w jaki sposób warto zadbać o wysoki poziom satysfakcji pracowników?

Satysfakcja z pracy to pozytywna postawa pracownika wobec organizacji i stanowiska pracy. Pozytywne wartościowanie przynależności do danej organizacji oraz pracy na danym stanowisku jest podstawą dla wysokiego morale pracownika. Można oczekiwać, że osoba usatysfakcjonowana z pracy będzie równocześnie umotywowana, zaangażowana i wysoce produktywna. Choć takie oczekiwanie ma swoje uzasadnienie, związek satysfakcji z pracy z poziomem motywacji i zaangażowania oraz efektywnością funkcjonowania jest nieco bardziej skomplikowany, a nawet stanowi zaprzeczenie stereotypowych przekonań.

Autopromocja

(Nie)ważne morale

Zdecydowana większość badań z zakresu psychologii pracy wskazuje na to, że satysfakcja z pracy idzie w parze z wieloma pozytywnymi dla organizacji wynikami. Osoby usatysfakcjonowane z pracy w przeciwieństwie do tych, które nie cenią lub nie lubią swojego zajęcia, są bardziej produktywne, rzadziej spóźniają się do pracy, natomiast częściej angażują się w korzystne dla firmy działania niewynikające wprost z obowiązków zawodowych. Choć wyniki tych badań brzmią zachęcająco dla praktyków zarządzania kapitałem ludzkim, to należy podkreślić, że mają one charakter korelacyjny. Oznacza to, że z faktu istnienia związku między satysfakcją i produktywnością nie należy wyciągać wniosku, że zadbanie o wysoką satysfakcję kadry z pracy zaowocuje automatycznie jej większą produktywnością. Czy to oznacza, że nie warto przejmować się poziomem morale załogi? Niezupełnie.

Co przyczyną, co skutkiem

Bardziej zaawansowane pod względem metodologicznym badania psychologów pracy zaowocowały wynikami, które sugerują, że relacja między poziomem satysfakcji z pracy oraz produktywnością jest odwrotna niż zakłada stereotypowe przekonanie. Oznacza to, że nie tyle usatysfakcjonowani pracownicy stają się produktywni, ile produktywni (skuteczni) pracownicy odczuwają i czerpią z pracy więcej satysfakcji, która zwrotnie wpływa na ich zaangażowanie w pracę, w tym identyfikację z firmą i przekonanie, że warto w niej dalej pracować. Innymi słowy, satysfakcja z pracy jest pokłosiem produktywności całej firmy oraz możliwości wykazania się pracownika efektywną pracą. Czerpana z tego faktu satysfakcja wywiera następnie wpływ na intencje pracownika, w szczególności te związane z pozostaniem w firmie i dalszym angażowaniem się w pracę.


Organizacja pracy

Powyższa konstatacja ma niezwykle ważne implikacje praktyczne. Otóż dbałość o wysokie morale wśród załogi oraz zatrzymanie w firmie najbardziej wartościowych pracowników wiąże się bezpośrednio z działaniami na rzecz zwiększenia lub utrzymania wysokiej efektywności całej organizacji.

Kluczowego znaczenia nabiera organizacja pracy. Zwiększeniu satysfakcji z pracy, a pośrednio także zaangażowaniu w nią, służy wdrożenie w firmie procedur i praktyk, które ułatwiają pracownikom efektywne wykonywanie obowiązków. Wysoki poziom wsparcia ze strony organizacji pozwala zatrudnionym wykazać się, gdyż całą energię mogą poświęcić na realizację wyznaczonych im celów, a nie na „walkę z wiatrakami” – zbędnymi lub źle zaprojektowanymi procedurami. Wysoka produktywność kadry przekłada się na sprawne funkcjonowanie organizacji, która zwrotnie zwiększa lub umacnia swoją pozycję rynkową. Uzyskany dzięki temu przez organizację prestiż, a także wymierne efekty finansowe, pozwalają pracownikom przychylniej spojrzeć na swoją pracę i zwiększyć zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych. W związku z powyższym zaleca się, aby wdrażać w firmie takie praktyki zarządcze, które „uwalniają potencjał” pracowników i pozwalają im osiągnąć dodatkowe profity za dodatkowe, wyższe od oczekiwanych, efekty swojej pracy. Zgodnie z powyższym, podwyżka płacy lub polepszenie warunków pracy samo w sobie nie będzie owocowało wśród pracowników istotnym i trwałym zwiększeniem satysfakcji z pracy i zaangażowania w nią. Natomiast racjonalizacja procedur, która ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych i systematyczne uzyskiwanie oczekiwanych, wysokich wyników przy powiązaniu wysokości płacy z uzyskiwanymi przez pracownika efektami, a także postępami na drodze do zdobycia dodatkowych, pożądanych w firmie, kwalifikacji, może być szczególnie motywujące dla pracowników i być podstawą do zwiększenia satysfakcji z pracy i zaangażowania w nią w długoterminowym okresie.

Doświadczana czy deklarowana?

Doceniając znaczenie satysfakcji z pracy, warto zwrócić uwagę na to, że ma ona przełożenie nie tylko na zaangażowanie personelu w pracę, lecz także jego otwartość na zmiany. Ze względu na dużą dynamikę rynku, permanentne zarządzanie zmianą stało się już w zasadzie codziennym obowiązkiem menedżerów. Wdrażanie zmian w firmie oraz adaptacja kadry do nowych warunków może być znacznie łatwiejszym przedsięwzięciem, jeśli mamy do czynienia z pracownikami, którzy mają generalnie przychylny stosunek do swojej pracy. Co ciekawe, owo przychylne ustosunkowanie, w sytuacjach wymagających dużych zmian może przemienić się w konstruktywny brak satysfakcji – stan braku zadowolenia z obecnego stanu połączony z chęcią wdrożenia zmian w firmie, po to, aby przywrócić uprzedni stan wysokiej satysfakcji z pracy. Innymi słowy, pracownicy zaangażowani w pracę mają skłonność do odczuwania w trudnych sytuacjach konstruktywnego braku satysfakcji, który idzie w parze z otwartością na zmiany. Takie osoby nie będą oporowały wobec zmian, których wdrożenie jest konieczne dla zachowania wysokiej efektywności organizacji, z którą przecież się identyfikują. Stąd też, nawet jeśli dbałość o satysfakcję z pracy nie prowadzi bezpośrednio do wzrostu produktywności pracowników, to ułatwia wdrażanie zmian niezbędnych dla utrzymania wysokiej efektywności organizacji.

W tym przypadku pracownik deklaruje poczucie zadowolenia z pracy, lecz jego źródłem nie jest prestiż efektywnej organizacji, z którą się identyfikuje lub wysokie efekty, jakie uzyskuje w pracy, lecz przekonanie, że dana praca, choć nie wymarzona, jest najlepszym, przynajmniej obecnie, wyborem. Zrezygnowana satysfakcja wiąże się więc z obniżeniem aspiracji zawodowych oraz biernością, która przejawia się między innymi oporem wobec jakichkolwiek zmian, które miałyby naruszyć status quo.

UWAGA

To właśnie przynależność do efektywnie funkcjonującej organizacji, ze względu na jej prestiż, a także zdolność zaoferowania stabilnej i dobrze opłacanej pracy, staje się przyczyną wysokiego morale kadry. Bezpośrednie oddziaływania na postawy i emocje pracowników mające na celu zwiększenie ich satysfakcji z pracy jawią się więc jako źle ukierunkowane interwencje, których skuteczność, w postaci zwiększenia zaangażowania w pracę i produktywności, może być co najwyżej marginalna i krótkoterminowa.

UWAGA

Warto także mieć na uwadze fakt, że niekiedy pracownicy deklarują poczucie satysfakcji z pracy, lecz naprawdę nie doświadczają jej. Nazywane jest to niekiedy stanem „zrezygnowanej satysfakcji”.


Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...