Skuteczność negocjacji

Rozmowa z Rogerem Dawsonem, ekspertem w dziedzinie negocjacji i światowej sławy mówcą

● Jest Pan cenionym i wielokrotnie nagradzanym mówcą. Proszę powiedzieć, jak to się stało, że zaczął Pan szkolić innych?

Autopromocja

Byłem prezesem kalifornijskiej firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami. Planowaliśmy sprzedaż roczną na poziomie 500 milionów dolarów, ale ostatecznie udawało nam się osiągnąć 400 milionów. Wszyscy zapewniali mnie, że 20-proc. różnica jest w pełni akceptowalna w naszej branży. Zacząłem jednak prowadzić szkolenia dla menedżerów i agentów w zakresie negocjacji i udało nam się o połowę zmniejszyć wspomnianą różnicę. Dzięki negocjacjom zarobiliśmy więc dodatkowo 50 milionów dolarów.

● Jaką technikę negocjacyjną uważa Pan za najbardziej skuteczną i uniwersalną?

Najważniejszą rzeczą, jakiej nauczyłem się w trakcie negocjacji, jest to, żeby zawsze mieć alternatywne rozwiązanie, taki plan B. Należy więc pamiętać o tym, żeby mieć inne opcje. Teraz, gdy zdaję sobie z tego sprawę, wydaje mi się to proste, ale wiele osób popełnia w czasie negocjacji błąd i nie bierze pod uwagę innych rozwiązań. Szczególnie niekorzystne może to być w sytuacji, gdy druga strona zorientuje się, jak bardzo zależy nam na danym przedsięwzięciu. Przykładowo – w salonie oglądamy wymarzony samochód i jesteśmy tak nim zachwyceni, że sprzedawca od razu orientuje się, jak bardzo zależy nam na kupnie. Nie pozostawiamy wówczas zbyt dużego pola manewru na negocjacje.

● Jaki w takim razie jest najczęstszy błąd popełniany w trakcie negocjacji? O czym powinniśmy zawsze pamiętać?

Największym błędem popełnianym przez niedoświadczonych negocjatorów jest to, że nie okazują zaskoczenia, gdy druga strona prosi o ustępstwo. Zawsze powinno się okazywać zaskoczenie lub nawet zaszokowanie i zdziwienie, propozycjami drugiej strony.

Powinniśmy pamiętać o tym, że ilekroć ktoś składa nam jakąś propozycję, baczenie obserwuje również naszą reakcję. Być może zakłada, że wcale nie przystaniemy na jego ofertę. Wysuwa jednak propozycję, aby sprawdzić naszą reakcję. Przykładowo:

– sprzedajesz komputery, a nabywca prosi cię o uwzględnienie w ofercie bezpłatnej gwarancji,

– kupujesz samochód, a diler oferuje ci niewielką sumę w zamian za twój stary samochód,

– sprzedajesz materiały budowlane, a nabywca prosi cię o bezpłatne dostarczenie materiałów na miejsce budowy,

– sprzedajesz dom, a kupujący chce się wprowadzić dwa tygodnie przed finalizacją umowy.

W przypadku każdej z wymienionych sytuacji nabywca prawdopodobnie nie sądzi, że ulegniesz jego żądaniom. Jeśli jednak, w odpowiednim momencie, nie okażesz zdziwienia, pomyśli sobie: „Być może uda mi się wymóc to na nim. Na początku sądziłem, że to niemożliwe, ale teraz będę nieustępliwy i zobaczę, co uda się uzyskać”.


● Który etap negocjacji jest według Pana najtrudniejszy i dlaczego?

Zakończenie negocjacji jest moim zdaniem najtrudniejszym etapem, ze względu na czynnik czasu. Sprzedaż powinno postrzegać się jako czteroetapowy proces:

– poszukiwanie klientów – nawiązywanie kontaktów z osobami zainteresowanymi naszą usługą bądź produktem,

– ocena – ustalenie, czy potencjalnych klientów stać na zakup naszego produktu lub usług,

– wzbudzanie zainteresowania – zainteresowanie naszymi produktami lub usługami i przekonanie potencjalnych klientów o ich wyższości nad tymi, które oferuje konkurencja,

– zakończenie – negocjowanie ceny. Ważne jest, aby negocjacje cenowe odbywały się po tym, jak wzbudziliśmy w kliencie zainteresowanie. Najważniejsze jest więc doprowadzenie do tego, by dana osoba chciała współpracować właśnie z nami. Musimy pamiętać o tym, że przystąpienie do finalizacji przed wzbudzeniem odpowiedniego zainteresowania jest poważnym błędem. Będzie to raczej próba wymuszenia na kliencie zakupu.

Większość handlowców zaczyna mówić o cenie, zanim kupujący zapragnie posiadać dany produkt, a to jest błąd. Pamiętajmy o tym, że techniki prowadzące do zakończenia negocjacji mają na celu przyspieszenie decyzji, którą klient i tak zamierzał podjąć.

● Negocjacje są często porównywane do gry psychologicznej, w której należy przewidzieć ruch drugiej strony. Czy zgadza się Pan z takim podejściem?

Wspomniana przez Panią sytuacja opisuje jeden ze stylów negocjacji, w którym każda ze stron jest wrogo nastawiona do konkurenta. Może mieć to zastosowanie w przypadku, gdy nie zamierzamy ponownie współpracować z daną osobą lub instytucją. Ja preferuję jednak takie podejście do negocjacji, w którym obie strony mają poczucie wygranej, czyli negocjacje typu „win-win”. Oznacza to współpracę z drugą stroną i poszukiwanie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich.

● Napisał Pan wiele ciekawych i inspirujących książek, które stały się światowymi bestsellerami. Proszę powiedzieć, jakie książki inspirują Pana?

Dziękuję za komplement. Muszę się przyznać, że z wyjątkiem kilku autorów mam bardzo mało cierpliwości do fikcji. Uwielbiam zaś autobiografie. Uważam to za niebywałą okazję, jeśli za cenę książki mogę kupić spisaną przez wybitnych ludzi historię ich sukcesu.


● Książka pod tytułem „Jak zdobyć pracę i negocjować zarobki” jest jedną z ostatnich Pana publikacji, które ukazały się w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że negocjacje wynagrodzeń należą do jednych z najtrudniejszych. O czym powinniśmy pamiętać w trakcie tego typu rozmów?

Wiele razy, w czasie moich seminariów, miałem okazję rozmawiać z osobami, które pytały mnie, co powinny zrobić, aby szef dał im podwyżkę. Wszystkie te osoby zawsze miały ten sam problem – nie były przygotowane do rozmowy o podwyżce. Powinny zaś poświęcić trochę czasu na przemyślenie i wypisanie swoich argumentów. Zwiększyłyby w ten sposób swoją wiarygodność i skuteczność negocjacyjną. W żadnym względzie nie namawiam nikogo do postawy konfrontacyjnej i zaczynania spotkania z przełożonym od zdania: „Daj mi podwyżkę, albo odchodzę!” Chodzi mi jedynie o to, że dzięki przygotowaniu się do rozmowy zwiększasz swoją siłę negocjacyjną. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że twoja wartość dla pracodawcy jest równa trudnościom, jakie napotka, kiedy zechce cię zastąpić. Upewnij się więc, że przynajmniej w jednym aspekcie twojej pracy szef uważa cię za niezastąpionego. Wykorzystaj to później w negocjacjach.

● Na co w takim razie powinien zwracać uwagę pracodawca?

Wydaje mi się, że pozyskiwanie pracowników to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przed pracodawcą. Większość przeprowadza rozmowy rekrutacyjne tylko wówczas, kiedy pojawia się konkretna potrzeba w postaci wolnego wakatu. Moim zdaniem menedżerowie powinni stale poszukiwać wartościowych pracowników, którzy mogliby zasilić ich zespoły. Kiedy więc pojawi się wolne stanowisko, będą mogli wybierać spośród najlepszych kandydatów.

Roger Dawson

jest ekspertem w dziedzinie negocjacji i światowej sławy mówcą. Za swoje zdolności oratorskie otrzymał wiele nagród, w tym dwie najważniejsze, przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Mówców (National Speakers Association) – CSP, czyli certyfikat profesjonalnego mówcy oraz CPAE (nagroda za doskonałość). Magazyn „Success Magazine” zaś nadał mu tytuł „Czołowego Negocjatora Ameryki”.

Szkolił i doradzał przedstawicielom takich firm, jak: General Motors, Xerox, Merck, Abbott, Nestle, Black & Decker, Merrill Lynch, IBM, PricewaterhouseCoopers, ABB, Cadbury, Hewlett-Packard, 3M, Prudential, Nationwide, AT&T, Guard Life Insurance.

Jest autorem 16 książek, w tym światowego bestsellera „Sekrety udanych negocjacji' oraz publikacji, takich jak „Techniki skutecznego przekonywania dla biznesmenów”, „Sekrety podejmowania trafnych decyzji”.

21 marca w Warszawie Roger Dawson poprowadzi seminarium pod hasłem: „Skuteczne negocjacje, trafne decyzje. Sekrety ludzi sukcesu.” Więcej informacji na www.skutecznenegocjacje.pl.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...