Jak podnieść wartość działu HR w organizacji?

Mirosława Tkaczuk
rozwiń więcej
Rok temu zostałam dyrektorem HR w dużej organizacji. Obejmując to stanowisko, miałam masę innowacyjnych pomysłów. Niestety, nie udało mi się ich przeforsować przed zarządem. Dotychczas myślałam, że dla menedżerów i członków zarządu połączenie wzrostu wyników finansowych z inwestycjami w działania szkoleniowe jest oczywiste, byłam więc bardzo zaskoczona taką postawą. Po spotkaniu jeden z członków zarządu powiedział mi, że podobają mu się moje pomysły i docenia je, ale jeśli chcę być efektywna jako dyrektor HR, muszę nauczyć się mówić o swoich pomysłach w sposób biznesowy i zbudować swoją wartość, pokazując, że jestem partnerem biznesowym. Co więc powinnam zrobić?

Od czego zależy wartość działu HR w organizacji? Obecnie coraz częściej odpowiedź na to pytanie jest następująca: dział HR musi być postrzegany jako partner biznesowy w organizacji. Co to oznacza? W jaki sposób stać się partnerem biznesowym w swojej organizacji? Co konkretnie można zrobić? Jaką drogę wybrać?

Autopromocja

To są pytania, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy menedżer HR. Co się stanie, gdy tego nie zrobi? Co może stracić?

Wybór właściwej drogi

Przypomnijmy sobie dialog Alicji z Krainy Czarów z Kotem z Cheshire:

„– ... którędy mam teraz iść?

– To zależy w dużym stopniu od tego, gdzie chcesz dojść.

– Właściwie to mi wszystko jedno.

– W takim razie obojętne, którędy pójdziesz”.

Odpowiedź jest oczywista. Dopóki menedżer HR nie wyznaczy sobie celu istnienia i funkcjonowania działu HR, którym zarządza w swojej organizacji, oraz drogi, którą chce tam dojść, to oczywiście tego celu nie osiągnie. A co się stanie, gdy to zrobi? Co może zyskać?

Jeśli menedżer HR chce być partnerem biznesowym dla zarządu swojej organizacji, to powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak mogę to zrobić?
  • Co konkretnie zrobię?
  • Od czego zacznę?
  • Co będę robić inaczej niż do tej pory?
  • Co zacznę robić, czego do tej pory nie robiłem, a co przybliży mnie do tego celu?
  • Co przestanę robić, co powoduje, że oddalam się od tego celu?
  • A co będę kontynuować, co sprawia, że jestem na dobrej drodze do mojego celu?

Pamiętajmy, że jeżeli to, co robimy do tej pory, sprawia, że nie osiągamy swoich celów, to musimy zacząć robić coś inaczej. Próbować wciąż innych, nowych rozwiązań i sprawdzać, czy jesteśmy bliżej, czy dalej od naszego celu.


Warto tutaj powołać się na wyniki europejskiego badania trendów HR „Barometr HR 2010” firmy Hewitt Associates, z którego wynika, że od działów HR coraz częściej oczekuje się udziału w rozwiązywaniu typowo biznesowych problemów, związanych m.in. ze zwiększaniem wydajności, dostosowaniem zasobów do potrzeb i specyfiki firmy oraz efektywnego wdrażania przyjętych rozwiązań. Związane jest to z oczekiwaniami większego zaangażowania działów HR w procesy na poziomie strategicznym.

Ważne jest zatem, aby menedżer personalny był świadomy, jakie wyzwania czekają organizację w nowym otoczeniu biznesowym w roku 2010, który przez wielu z nas postrzegany jest jako rok zmian. Firmy muszą bowiem podnieść swoją konkurencyjność w nowych warunkach biznesowych. Oprócz kontroli i redukcji kosztów, w których działy HR ostatnio aktywnie uczestniczyły, kolejnym obszarem, w którym mogą zająć pozycję strategiczną, jest rozwój przywództwa i zarządzanie talentami w organizacji, a także zarządzanie zmianą w przypadku fuzji i przejęć.

Pozycja w firmie

Pozycja działu personalnego w organizacji zależy w dużej mierze od szczebla zarządzania, na jakim znajduje się stanowisko menedżera HR. Z innego poziomu działa menedżer HR, który jest członkiem zarządu, partnerem czy też członkiem rady dyrektorów w organizacji, a z innego poziomu menedżer HR, który jest „tylko” kierownikiem jednostki organizacyjnej wspierającej biznes. Niezależnie jednak od formalnego umiejscowienia stanowiska menedżera HR, warto przyjąć postawę proaktywną, być kreatorem pomysłów, inicjatorem zmian, brać udział w spotkaniach na szczeblu strategicznym, sprawić, że dział HR będzie widoczny i naprawdę potrzebny.

Jeżeli funkcje, takie jak administracja personalna, płace czy sprawy BHP pozostają w zakresie obowiązków wewnętrznych działów HR, to jest to (a przynajmniej powinna być) tylko część operacyjna funkcji HR. W jaki więc sposób dział personalny ma realizować swoją funkcję strategiczną?

Zaczynamy od pozyskiwania odpowiednich ludzi do naszej organizacji, a potem kolejne kroki to utrzymywanie i rozwijanie tych cennych zasobów, wyłuskiwanie utalentowanych pracowników i ich rozwój, wspieranie menedżerów w rozwoju ich kompetencji przywódczych, tak aby oni w odpowiedni sposób, zgodny z kulturą organizacyjną i wartościami firmy, zarządzali swoimi zespołami.

W tych właśnie obszarach menedżer HR może wyznaczyć sobie konkretne cele strategiczne. Najpierw zdiagnozować stan obecny w każdym z wyżej wymienionych obszarów, następnie ustalić z zarządem, jaki ma być stan oczekiwany i zaproponować, w jaki sposób wypełnić tę lukę. W jakich obszarach wykorzystać wewnętrzne zasoby, a w jakich obszarach skorzystać z zasobów zewnętrznych, takich jak firmy rekrutacyjne, konsultingowo-doradcze, szkoleniowe czy coachingowe.

Ważne też jest, aby ewentualne fuzje i przejęcia traktować jako wyzwania i potencjalne możliwości rozwojowe dla organizacji, a nie jako problem. Ludzie nie lubią zmian, jednakże to od menedżerów zarządzających oraz działów HR będzie zależało, jakie nastroje i postawy przyjmą pracownicy w nowych okolicznościach.


Programy rozwojowe

Obecnie na rynku wiele firm szkoleniowych proponuje dobre programy rozwojowe kompetencji przywódczych dla menedżerów na różnych szczeblach zarządzania. Wprowadzając w organizacji programy rozwojowe, ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować potrzeby, a potem odpowiednio wzmacniać proces rozwojowy. Działania wzmacniające to sztuka pomagania pracownikom w zintegrowaniu i zastosowaniu nowo zdobytych umiejętności w codziennej pracy.

Jeżeli dział HR poważnie podchodzi do opłacalności wzmocnień działań rozwojowych, powinien podjąć następujące działania:

  • Zapewnić strategiczną pozycję dla szkoleń i wzmacniających działań poszkoleniowych. Szkolenie w obecnych czasach, aby było opłacalne, musi być strategiczne. Innymi słowy, podczas szkolenia pracownicy nie tylko zdobywają umiejętności, lecz także uczą się stosować je w praktyce w celu realizacji strategii. Efektywne wzmacnianie szkoleń może zachęcać pracowników do brania odpowiedzialności za ich własne uczenie, tak aby mogli pracować samodzielnie i niezależnie.
  • Wykorzystywać nieformalne sposoby uczenia się w miejscu pracy, takie jak: coaching, mentoring, training od the job, odwoływanie się do wcześniejszych doświadczeń. Jednym słowem, wprowadzić kulturę uczenia się metodami nieformalnymi, które wzmacniają efekty formalnych sposobów uczenia się.
  • Zaangażować odpowiednie osoby:
  • przed szkoleniem – zarząd, menedżerów, pracowników, konsultantów,
  • podczas szkolenia – menedżerów, pracowników,
  • po szkoleniu – zarząd, menedżerów, pracowników.
  • Dać menedżerom efektywne i strategiczne narzędzia wzmacniające, takie jak mentoring, coaching. Przygotować menedżerów do stosowania takich narzędzi.

Warto też pamiętać, że menedżerowie na najwyższych szczeblach zarządzania, będąc świetnymi strategami i wizjonerami, fachowcami w swoich branżach, mogą również potrzebować wsparcia w rozwoju kompetencji interpersonalnych dotyczących zarządzania ludźmi. Warto tu więc pamiętać o usługach w zakresie biznes coachingu i executive coachingu.

Aby rola menedżerów HR była strategiczna, muszą oni przyjąć odpowiednią postawę, orientować się w biznesie, znać realia rynkowe i wyzwania, z jakimi spotyka się ich firma. Muszą być także elastyczni i kreatywni, myśleć w szerszej perspektywie, być gotowi do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Powinni być odważni, szukać i sprawdzać nowe rozwiązania, szczególnie w trudnych sytuacjach, kiedy trzeba podjąć i wdrożyć niełatwe decyzje. Jednocześnie powinni zachęcać do rozwijania i uczenia się innych. Taka ich postawa pomoże im stać się partnerami biznesowymi dla zarządu.


Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...