Konsekwencje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej

Jan Pióro
rozwiń więcej
Były pracownik poinformował nas, że zgłosił do Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejrzenie choroby zawodowej. Jakie dla zakładu mogą być skutki zgłoszenia?

Poszkodowani wskutek choroby zawodowej mogą dochodzić od pracodawców świadczeń uzupełniających według przepisów prawa cywilnego o czynach niedozwolonych.

Autopromocja

Aby uznać chorobę za zawodową konieczne jest ustalenie, że choroba jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych, zespół objawów choroby odpowiada skutkom biologicznym długotrwałego oddziaływania czynnika szkodliwego oraz istnieje lub jest wysoce prawdopodobny związek przyczynowy między: zachorowaniem, kalectwem, śmiercią, a warunkami pracy.

Państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zawiadomienie o podejrzeniu choroby zawodowej w ramach rutynowego postępowania:

  • powiadomi o skierowaniu pracodawcę i jednostkę służby medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł umowę o sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami,
  • skieruje pracownika na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej do właściwej jednostki orzeczniczej.

Były pracodawca jest obowiązany współpracować z lekarzem jednostki orzeczniczej w szczególności w zakresie udostępnienia dokumentów:

  • dotyczących przebiegu zatrudnienia,
  • umożliwiających ocenę czy i w jakim stopniu na zachorowanie na chorobę ujętą w wykazie miały sposób wykonywania pracy (narażenie zawodowe) lub czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy:

– czynniki fizyczne w szczególności: hałas, drgania, promieniowanie (jonizujące, laserowe, podczerwone), pole elektromagnetyczne, ciśnienie (podwyższone, obniżone), mikroklimat (zimny, gorący).

Dla oceny działania czynników fizycznych istotny jest rodzaj czynnika, wartość stężeń i natężeń i okres narażenia zawodowego.

– czynniki chemiczne – toksyczne substancje występujące w postaci (gazów, aerozoli, par, dymów, cieczy, roztworów, ciał stałych).

Dla oceny działania czynników fizycznych istotny jest rodzaj czynnika, wartość stężeń i natężeń i okres narażenia zawodowego.

– czynniki biologiczne, w szczególności bakterie, wirusy, grzyby, drożdże, pasożyty, drewno i pył drzewny, pierwotniaki, a także bezpośredni kontakt z chorymi zakaźnie lub z materiałem pochodzącym od tych chorych oraz z czynnikami powodującymi choroby inwazyjne, uczuleniowe i nowotworowe.

Przy ocenie działania czynników biologicznych uwzględnia się rodzaj czynnika lub czynników, ustalenie czasu kontaktu oraz stwierdzenie mechanizmu działania lub drogi szerzenia się czynnika;.

– czynniki o działaniu uczulającym (alergeny) – rodzaj czynnika i stwierdzenie kontaktu z takim czynnikiem w czasie pracy, jeżeli występował on w środowisku pracy, surowcach, półproduktach lub gotowych wyrobach, bez konieczności określania stężenia tego czynnika.

– czynniki o działaniu rakotwórczym – substancje i preparaty chemiczne zakwalifikowane do kategorii 1 i procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym wymienione w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (DzU nr 280, poz. 2771 ze zm.).

– sposób wykonywania pracy – obciążenia fizyczne związane w szczególności z obsługą urządzeń mechanicznych (statyczne np. wykonywanie pracy w wymuszonej pozycji ciała, ruchy monotypowe, ucisk na pnie nerwowe, nadmierne obciążenie mięśni i układu kostnego oraz dynamiczne – wymuszone aktywnością ruchową związaną z konkretnym stanowiskiem pracy (mierzone wydatkiem energetycznym), a obciążenia wysiłkiem fizycznym z uwzględnieniem chronometrażu czynności, które mogą powodować nadmierne obciążenie narządów lub układów organizmu ludzkiego.

Poszkodowani wskutek choroby zawodowej mogą dochodzić od pracodawców świadczeń uzupełniających według przepisów prawa cywilnego o czynach niedozwolonych art. 415, art. 444–446 kc. O wysokości świadczenia, orzeka sąd, może być również zawarta ugoda.

Podstawą naprawienia szkody na osobie jest art. 444 k.c. zaś zasądzenia zadośćuczynienia art. 445 k.c. W świetle wymienionych przepisów odpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy ma charakter uzupełniający.

Podstawa prawna:

  • art. 2351 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...