Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Ryszard Sadlik
rozwiń więcej
Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi podstawę wydania decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do jednorazowego odszkodowania. Od tej decyzji pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy. Odpowiednie pouczenie w tym zakresie powinno być zawarte w treści decyzji.

Pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzyma jednorazowe odszkodowanie określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (zwanej dalej ustawą).

Autopromocja

Definicję wypadku przy pracy zawiera art. 3 ust. 1 ustawy, w myśl którego przyjmuje się, że pracownik doznał wypadku przy pracy, wówczas gdy doszło do nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Co oznacza, że do zdarzenia musi dojść:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Przy czym tylko łączne zaistnienie przesłanek w postaci nagłości zdarzenia, przyczyny zewnętrznej, powstania urazu oraz związku z pracą daje podstawę do uznania, że doszło do wypadku przy pracy.

Jednorazowe odszkodowanie

Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie, jeśli doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy). A zatem pracownik otrzyma odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Brak takiego rodzaju uszczerbku oznacza, że pracownik nie otrzyma jednorazowego odszkodowania.

Przy czym przez stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Chodzi tu więc o sytuacje, gdy upośledzenie czynności organizmu poszkodowanego wskutek wypadku pracownika ma charakter nieodwracalny (np. utrata palca wskutek amputacji). Stały uszczerbek na zdrowiu oznacza więc, że nie jest możliwe odzyskanie w pełni sprawności organizmu poszkodowanego pracownika.

Natomiast za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie (art. 11 ust. 2 i 3 ustawy). W tym przypadku istnieje więc możliwość powrotu do stanu zdrowia istniejącego przed zaistniałym wypadkiem przy pracy. Przy czym ustawowy termin 6 miesięcy należy liczyć od momentu doznania przez pracownika urazu wskutek wypadku przy pracy. Oceny, czy uszczerbek na zdrowiu ma charakter stały czy też długotrwały, dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Szczegółowe zasady tej oceny określa rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej, która rozpoznaje sprzeciwy od orzeczeń lekarza orzecznika, stanowi podstawę decyzji ZUS o przyznaniu lub odmowie prawa do jednorazowego odszkodowania. Jeżeli więc zostanie określone, że pracownik doznał w wyniku wypadku przy pracy stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, wówczas oddział ZUS wydaje decyzję przyznającą jednorazowe odszkodowanie w wysokości zależnej od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli zaś nie zostanie stwierdzone, że pracownik wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, to oddział ZUS wyda decyzję odmawiającą prawa do jednorazowego odszkodowania.


Przed sądem

Od decyzji w sprawie jednorazowego odszkodowania pracownik może wnieść odwołanie do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu rejonowego. Właściwy do rozpoznania tego rodzaju spraw jest sąd, w którego rejonie pracownik ma miejsce zamieszkania. Odpowiednie pouczenie w tym zakresie powinno być zawarte w treści decyzji ZUS. Jeśli pracownik chce z niego skorzystać, powinien wnieść odwołanie na piśmie do oddziału ZUS, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. ZUS następnie przekazuje niezwłocznie to odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu (art. 4779 § 1 i 2 k.p.c.).

Przykład

Pani Anna zatrudniona jako prasowaczka na skutek awarii maszyny, na której pracowała, doznała porażenia prądem i oparzenia dłoni. Pracodawca po ustaleniu, że był to wypadek przy pracy, przesłał wniosek pani Anny o jednorazowe odszkodowanie wraz z protokołem powypadkowym do ZUS. Lekarz orzecznik ZUS po zbadaniu pani Anny i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną uznał, że doznała ona długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 8%. Tak samo orzekła komisja lekarska ZUS. Na tej podstawie została wydana decyzja ZUS przyznająca pani Annie odszkodowanie za 8% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Od tej decyzji pani Anna wniosła odwołanie do ZUS, który przesłał je do sądu rejonowego wraz z aktami sprawy. Sąd wyznaczył rozprawę oraz dopuścił dowód z opinii biegłego lekarza. Następnie sąd po zapoznaniu się z opinią biegłego, który stwierdził długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący skutkiem wypadku przy pracy w wysokości 12%, zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał pani Annie prawo do jednorazowego odszkodowania za 12% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Na drodze cywilnej

Jednorazowe odszkodowanie jest wypłacane poszkodowanemu pracownikowi tylko raz i w zryczałtowanej wysokości, a zatem zwykle stanowi jedynie częściową kompensację doznanej wskutek wypadku szkody. W przypadku niepokrycia w ten sposób pełnej szkody lub krzywdy poszkodowanego może on dochodzić dalszych roszczeń odszkodowawczych od pracodawcy na podstawie przepisów prawa cywilnego, w szczególności art. 444 i 445 k.c. Złożenie wniosku o jednorazowe odszkodowanie nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia skierowanego przeciwko pracodawcy (wyrok SN z 25 października 2007 r.).

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2 i 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz. 1974),
  • art. 4779 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 444 i 445 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 25 października 2007 r. (II PK 78/07, niepubl.).

 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...