Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Izabela Kaźmierczak
rozwiń więcej
Pracodawca posiada magazyn, na którego wyposażeniu znajdują się wózki widłowe, obsługiwane przez uprawnionych pracowników. W zakładzie pracy miała miejsce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła m. in. analizę oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach utworzonych przez pracodawcę. Po kontroli inspektor pracy wydał wystąpienie dotyczące zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o wszystkie zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku operatora wózka widłowego. Co powinna zawierać taka ocena?

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku operatora wózka widłowego powinna zawierać realne zagrożenia, jakie mogą wystąpić na tym stanowisku, oraz zalecania związane z minimalizowaniem ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy.

Autopromocja

Pracodawca ma obowiązek, podczas oszacowywania oceny ryzyka zawodowego, dokonać analizy wszystkich zagrożeń wypadkowych występujących na badanym stanowisku pracy. Podczas pracy operator wózka widłowego narażony jest na wiele zagrożeń wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu.

Wchodzenie, schodzenie z pojazdu, rutyna pracy

Jednym z nich może być nieostrożne wchodzenie bądź schodzenie z pojazdu. Wskutek tego pracownik może potknąć się, pośliznąć lub upaść. To może doprowadzić do różnego rodzaju urazów ciała poszkodowanego. Ponadto kierowca, ulegając rutynie, może nieostrożnie prowadzić wózek po śliskiej i nierównej nawierzchni, co może doprowadzić do wywrócenia się pojazdu, jego spadnięcia na niższy poziom lub upadku, nieprawidłowo umieszczonego na widłach, ładunku. Pracodawca w celu uniknięcia takiego przypadku powinien zainstalować urządzenia chroniące przed przewróceniem się wózka. W wyniku takiego wypadku pracownik może ulec urazom ciała, a nawet ponieść śmierć.

Przeciążenie wózka

Kolejnym często spotykanym wypadkiem jest przeciążenie wózka. Pracownicy, śpiesząc się, nadmiernie obciążają urządzenia do podnoszenia, aby w krótkim czasie jak najwięcej przetransportować. W pośpiechu nieodpowiednio ustawiają środek ciężkości lub za wysoko podnoszą towary, skutkiem czego jest przewrócenie wózka wraz z ładunkiem i operatorem wózka, który jest narażony na wielorakie urazy ciała. Pracodawca oprócz zainstalowania urządzenia zabezpieczającego przed przewróceniem wózka powinien, podczas szkoleń wstępnych stanowiskowych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, poinstruować pracowników o prawidłowym użytkowaniu wózków widłowych i zapewnić, do stałego korzystania, instrukcję bhp oraz dokumentację techniczno-ruchową pojazdów.

Zdarzają się przypadki niewystarczającego użycia hamulca ręcznego, co grozi stoczeniem się wózka i doprowadzeniem do wypadku nie tylko osoby prowadzącej ten środek transportu, ale również osoby znajdującej się w pobliżu.


Pole widzenia

Pracownicy,, w celu naprawy bądź wyjęcia rzeczy, która przez przypadek znalazła się w pobliżu obracających się i niezabezpieczonych części wózka, ulegają pochwyceniu przez te ruchome elementy, czego skutkiem są urazy tych części ciała, które miały z nimi styczność.

W wypadku gdy pole widzenia jest ograniczone przez ładunek, pojazdy ulegają zderzeniu ze stacjonarnymi przeszkodami, np. ścianami, budynkiem lub innymi poruszającymi się obiektami. W takiej sytuacji pracownicy doznają różnych urazów ciała.

Warunki atmosferyczne

W związku z możliwą pracą na zewnątrz magazynu, np. przy przewożeniu ładunku z samochodu dostawczego do magazynu, pracownik narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr, wysoka lub niska temperatura), co może skutkować odmrożeniami, udarem słonecznym, ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Czynniki chemiczne i psychospołeczne

Przy pracy operatora wózka widłowego jest możliwość zetknięcia się z czynnikami chemicznymi, takimi jak:

  • paliwo, rozpuszczalniki – może to doprowadzić do skórnych reakcji uczuleniowych. Aby wyeliminować możliwość ich wystąpienia, należy stosować rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi, a jeśli to nie jest niemożliwe, używać kremów ochronnych,
  • rozbryzgujące się w powietrzu cząstki żrących substancji chemicznych (w niezabezpieczonym ładunku) – może to spowodować chemiczne urazy oczu oraz poparzenia. W celu ograniczenia ich niepożądanego oddziaływania należy stosować środki ochrony oczu,
  • gazy spalinowe (w wózkach spalinowych) – pracownik może udusić się w wyniku wdychania tlenku węgla powstałego w trakcie niepełnego spalania paliwa, którego stężenie gwałtowanie wzrasta w zamkniętych i nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Aby zapobiec takiej sytuacji, nie należy obsługiwać widłowego wózka jezdnego napędzanego ropą lub benzyną w zamkniętych lub nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. W takich wypadkach powinno się stosować wózki o napędzie elektrycznym,
  • tlenki azotu emitowane wraz z gazami spalinowymi (w wózkach spalinowych) – operator wózka może ulec zatruciu w zamkniętych i nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach,
  • niebezpieczne substancje chemiczne uwalniające się w wyniku upadku i zniszczenia (zmiażdżenia) przewożonych zbiorników. Może to doprowadzić do ostrych zatruć, jak również zranień spowodowanych zbitym szkłem,
  • stężony kwas podczas ładowania akumulatora – istnieje możliwość poparzeń chemicznych w wyniku jego rozlania. Należy stosować rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi, a jeśli to nie jest możliwe, używać kremów ochronnych.

Poza czynnikami chemicznymi, często występującym problemem na stanowisku operatora wózka widłowego są czynniki psychospołeczne, ergonomiczne i inne związane w organizacją pracy.


Wymuszona pozycja

Pracownik w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego podczas prowadzenia wózka, długotrwałego jednostajnego siedzenia w wymuszonej pozycji ciała, częstego odwracania głowy i napinania karku podczas jazdy wstecznej oraz podczas transportu ładunków o dużych rozmiarach ograniczających pole widzenia może odczuwać dolegliwości związane z przeciążeniem, głównie rąk, ramion i pleców oraz zmęczenie, a co za tym idzie – jest bardziej podatny na popełnianie błędów. Skutkiem tego może być wypadek, któremu ulegnie on bądź osoby z nim współpracujące.

Podobnym problemem są wibracje, które oprócz typowych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych wywołują również zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz powodują rozstrojenie emocjonalne pracownika, a to wpływa na częstsze popełnianie błędów przy wykonywaniu obowiązków operatora.

Oświetlenie

Ponadto podczas pracy w niedostatecznym oświetleniu i trudności w adaptacji wzroku do zmiany natężenia oświetlenia (np. podczas przewożenia towarów z ciemności do oświetlonego pomieszczenia) może nastąpić przemęczenie oczu, podrażnienie, pieczenie, nieprawidłowe widzenie. Może to doprowadzić do wypadku z udziałem osób pieszych lub innych pojazdów bądź przewrócenia się pojazdu.

Podstawa prawna:

  • art. 226 k.p.,
  • § 39a rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 5–16 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU nr 70, poz. 650 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...