Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Izabela Kaźmierczak
rozwiń więcej
Pracodawca otrzymał od inspektora pracy decyzję nakazującą dokonanie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich występujących w zakładzie pracy stanowiskach. Zastanawia się, czy również powinien oszacować ryzyko zawodowe dla stanowiska dyrektora, ponieważ jest to praca typowo biurowa i możliwość wystąpienia wypadku jest bardzo mała.

Pracodawca ma obowiązek oszacować i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego występującego na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również dla kadry kierowniczej. Na stanowisku dyrektora występuje wiele zagrożeń, które mogą doprowadzić do wypadku przy pracy.

Autopromocja

Zagrożenia występujące na stanowisku dyrektora są, z jednej strony, typowe dla pracy biurowej, np. problemy spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze, słabą wentylacją. Jednak z drugiej strony, pracownik ten jest również bardzo narażony na stres i zaburzenia psychosomatyczne, spowodowane trudnymi stosunkami międzyludzkimi. Pracownik może być narażony na oskarżenia, ataki fizyczne i słowne zwłaszcza przez personel, za który jest odpowiedzialny oraz personel wyższego szczebla. Ponadto dyrektor często bywa przepracowany, wyjeżdża w podróże służbowe. Często osoba na wyższym stanowisku nie ma możliwości wzięcia urlopu w dogodnym czasie, styka się ze stałą potrzebą konfrontacji z problemami organizacyjnymi i logistycznymi. Wynikiem tego mogą być:

  • nerwica,
  • bezsenność,
  • choroby serca,
  • choroby układu pokarmowego.

Pracodawca powinien zapewnić możliwość skorzystania z poradnictwa psychologicznego lub zawodowego w przypadku stresu związanego z pracą lub wyczerpaniem ('wypaleniem zawodowym'). Ponadto powinien przestrzegać terminów ważności lekarskich badań okresowych i kierować pracownika na kolejne do lekarza medycyny pracy.

Zagrożenia typowe dla pracy biurowej

Dość często występującym zagrożeniem na tym stanowisku są ostre przyrządy stosowane w biurze, np. nożyczki, spinacze bądź zszywki oraz krawędzie papieru. Pracownik może doznać skaleczenia, tj. ukłucia i przecięcia. Jedyną możliwością zapobieżenia takiemu wypadkowi jest wzmożona uwaga i ostrożność pracownika podczas wykonywania tych czynności. Pracodawca może jedynie przestrzec pracownika podczas szkolenia z zakresu bhp.


Niebezpieczeństwo podczas podróży służbowych

Dyrektor, który wyjeżdża w podróż służbową, może ulec wypadkowi komunikacyjnemu samochodem, samolotem bądź pieszo. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Osoba ta narażona jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Pracownik ma wpływ na zmniejszenie możliwości wystąpienia wypadku jedynie w momencie, gdy sam bezpośrednio jest uczestnikiem ruchu, tj. jeżeli sam prowadzi pojazd lub gdy idzie pieszo, ponieważ w przypadku prowadzenia auta lub samolotu przez inne osoby brak jest możliwości zareagowania pracownika w chwili zagrożenia. Prowadząc samochód, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi. Natomiast po stronie pracodawcy leży dbanie o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Upadek, potknięcie, poślizgnięcie się

Kolejnym możliwym wypadkiem przy pracy na stanowisku dyrektora jest upadek, pośliźnięcie się na śliskich, polerowanych i pastowanych podłogach, potknięcie się o luźno pozostawione przewody telefoniczne i komputerowe lub uderzenie się o otwarte szuflady. Ulegając takiemu wypadkowi, pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Zastosowanie przez pracodawcę środków profilaktycznych polega na zapewnieniu pracownikowi porządku w pomieszczeniach (pracownik też powinien o niego dbać) i na drogach komunikacyjnych, właściwego stanu technicznego posadzek i schodów, zastosowaniu zabezpieczeń antypoślizgowych na schodach zewnętrznych. Aby uchronić pracownika przed takim wypadkiem u klienta lub na ulicy czy w komunikacji miejskiej pracodawca może jedynie wyposażyć pracownika w odpowiednie obuwie oraz poprosić podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy o zachowanie ostrożności.

Pozycja siedząca

Jednym z dość ważnych występujących zagrożeń dla zdrowia osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, w tym praca przy komputerze, czyli powodujące typowe dla pracy biurowej dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz nadmierne obciążenie wzroku. W celu uniknięcia powyższych problemów zdrowotnych należy robić regularne przerwy podczas dnia pracy i wykorzystywać je na odpoczynek i ćwiczenia. Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

  • łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
  • co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Choroby zakaźne

Stanowisko to obliguje do częstych kontaktów z innymi ludźmi (współpracownikami, kontrahentami lub gośćmi), czego następstwem może być zakażenie chorobami zakaźnymi, szczególnie w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo osób, a które nie mają dostatecznej wentylacji. Aby zminimalizować możliwość wystąpienia podobnych chorób, pracodawca powinien zainstalować w gabinecie dyrektora i sali konferencyjnej (o ile jest używana) skuteczną wentylację wywiewną i klimatyzację w celu zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza i stresowi cieplnemu.

Poparzenia i urazy

Dyrektor może ulec poparzeniom i urazom w wyniku pożaru (zagrożenie wzrasta przy dużej ilości papieru), którego przyczyną może być nieuważne palenie tytoniu bądź uszkodzone elektryczne urządzenia biurowe. Aby zapobiec tego typu wypadkom, należy sprawdzać stan techniczny urządzeń elektrycznych przed pracą i zlecać uprawnionemu pracownikowi naprawę ewentualnych uszkodzeń oraz okresowy przegląd i konserwację urządzeń. Natomiast pracownik uzależniony od tytoniu powinien w tym celu wychodzić do urządzonej w zakładzie pracy palarni.

Podstawa prawna:

  • art. 226 k.p.,
  • § 39 i 39a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 ze zm.),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU z 1996 r. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...