Szkolenie bhp wolontariuszy

Jan Pióro
rozwiń więcej
Czy wolontariusze muszą mieć szkolenie bhp? Jeżeli tak, to gdzie je przeprowadzić?

Nie, przepisy nie nakładają obowiązku poddawania wolontariuszy szkoleniu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na korzystającym ze świadczeń ciąży natomiast obowiązek przekazywania wolontariuszom informacji o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Autopromocja

Wolontariuszem – w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – jest osoba fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: ustawa). Uregulowania zawarte w tej ustawie w relacji do przepisów Kodeksu pracy maja charakter szczególny. W odniesieniu do wolontariuszy przepisy Kodeksu pracy i przepisy wydanych na jego podstawie aktów wykonawczych mają zastosowanie ograniczone.

W świetle wymienionych ustaw obowiązku informowania wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami nie należy postrzegać jako obowiązku poddania wolontariusza szkoleniu w dziedzinie bhp na zasadach obowiązujących pracowników.

Z uwagi na obowiązek poinformowania wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i warunkach bezpieczeństwa związanych z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami informacja powinna obejmować w szczególności problematykę:

  • czynników środowiska występujących w miejscu wykonywania świadczenia,
  • zagrożeń i ryzyka dla zdrowia, jakie mogą powodować te czynniki.

Wolontariusz powinien być poinformowany w szczególności o:

  • występujących w środowisku wykonywania świadczenia czynnikach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych,
  • możliwości wpływu oddziaływania środowiska, w którym jest wykonywane świadczenie w szczególności niekorzystnych skutków zdrowotnych będących wynikiem zagrożeń występujących w środowisku lub związanych ze sposobem wykonywania świadczenia,
  • zdarzeniach wypadkowych i przyczynach je powodujących,
  • bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania świadczeń.

W związku z tym, pracodawca musi wyposażyć wolontariuszy w odzież i obuwie robocze (jeżeli przemawiają za tym względy bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem – odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej powinny:

  • zapewniać wystarczającą ochronę przed występującymi zagrożeniami, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom, a jednocześnie nie stanowiąc same z siebie zwiększonego zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa innych osób oraz mienia, przy założeniu prawidłowej obsługi, a także użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem,
  • być dobierane z uwzględnieniem wymagań ergonomii oraz stanu zdrowia wolontariusza,
  • umożliwiać normalne wykonywanie wszystkich czynności w warunkach istniejących w środowisku wykonywania świadczenia,
  • być przeznaczone do ochrony użytkownika przed kilkoma jednocześnie występującymi zagrożeniami, spełniać wymagania właściwe dla każdego z występujących zagrożeń. W przypadku występowania więcej niż jednego zagrożenia i konieczności jednoczesnego stosowania kilku środków ochrony indywidualnej – środki te powinny dać się dopasować względem siebie bez zmniejszenia ich właściwości ochronnych,
  • być odpowiednio – po wykonaniu niezbędnych regulacji – dopasowane do użytkownika.

Obowiązek przekazywania wolontariuszom informacji o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami spoczywa na osobie, która legitymuje się ukończonym wymaganym szkoleniem w dziedzinie bhp posiadających zasób wiedzy, doświadczenia zawodowego oraz predyspozycje dydaktyczne zapewniające właściwe przekazanie wymaganej informacji.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 3, art. 45 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...