Ręczne prace transportowe

Jan Pióro
rozwiń więcej
Najwyższe półki regału są na wysokości 2,50 m. Na regale mają być składowane paczki o ciężarze do 10 kg. Jakie wymagania powinny być spełnione, aby układanie na półkach i zdejmowanie paczek z półek regału było bezpieczne?

Ręczne prace transportowe powinny stanowić wyjątek w zakładzie pracy. Aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, pracodawca powinien odpowiednio organizować pracę oraz zapewnić bezpieczne i dogodne wykonywanie pracy.

Autopromocja

Przez pojęcie „ręcznych prac transportowych” rozumie się każdy rodzaj transportowania lub podtrzymywania przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich w szczególności poprzez: unoszenie, podnoszenie, przenoszenie, układanie, przesuwanie.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy – jako organizatora procesów pracy – jest zapewnienie stosowania odpowiednich rozwiązań technicznych i organizacyjnych zmierzających do wyeliminowania ręcznych prac transportowych. W razie braku możliwości wyeliminowania takich prac, pracodawca – w celu ograniczenia zagrożeń i zmniejszenia uciążliwości związanych z ręcznym przemieszczaniem przedmiotów, ładunków lub materiałów, a także ułatwienia wykonywania tych czynności – jest obowiązany:

  • odpowiednio organizować pracę, w szczególności poprzez stosowane metod pracy zapewniających:
  • ograniczenie długotrwałego wysiłku fizycznego, w tym zapewnienie odpowiednich przerw w pracy na odpoczynek,
  • wyeliminowanie nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pracownika, a zwłaszcza urazów kręgosłupa, związanego z rytmem pracy wymuszonym procesem pracy,
  • ograniczenie do minimum odległości (w poziomie i w pionie) ręcznego przemieszczania przedmiotów,
  • uwzględnienie wymagań ergonomii ograniczających ryzyko urazów, poprzez: zapewnienie przenoszenia ciężarów jak najbliżej ciała i w stabilnej pozycji pracownika, eliminowanie pracy wykonywanej tylko za pomocą skrętu tułowia, a także przy pochyleniu tułowia przekraczającym 45o;
  • zapewnić bezpieczne i dogodne wykonywanie pracy, w szczególności poprzez:
  • wyposażanie pracowników w niezbędny sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, uwzględniając zagrożenia wynikające ze sposobu opakowania przemieszczanych przedmiotów (ostre krawędzie, wystające elementy, umiejscowienie środka ciężkości, wytrzymałość opakowania),
  • przestrzeganie ograniczeń ujętych w wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet oraz wykazie prac wzbronionych młodocianym.

Czynności polegające na układaniu na regałach i zdejmowaniu z nich paczek o ciężarze ok. 10 kg mogą być wykonywane zarówno jednoosobowo, jak i w zespole 2-osobowym. Najprostszym i zarazem najbardziej efektywnym sprzętem pomocniczym byłby przesuwny pomost wyniesiony nie mniej niż 1 m ponad posadzkę, odpowiednio oporęczowany, z wejściem po schodkach np. drabiniastych. Byłoby wskazane, aby wysokość wyniesienia platformy pomostu miała zakres regulacji odpowiednio wzrostu osób wykonujących pracę z użyciem takiego sprzętu. Nie rekomenduję używania drabin, bowiem trzymanie w ręku paczki w trakcie przemieszczania się po drabinie może stanowić przeszkodę bezpiecznego chwytania poręczy.

Bez względu na to, czy układanie lub zdejmowanie ciężaru będzie dokonywane jednoosobowo czy w zespole 2-osobowym, czynności powinny być identyczne, np:

  • paczki do pomostu są dowożone środkiem transportowym,
  • ze środka transportowego paczki sukcesywnie są przenoszone na platformę pomostu,
  • leżące na platformie paczki – po uprzednim sprawdzeniu dopuszczalności obciążenia półki regału – są podnoszone z pozycji przysiadu i układane na półce regału,
  • układający jest obowiązany sprawdzać stabilność ułożonych paczek.

WAŻNE!

Prace powinny być organizowane i wykonywane w sposób nie zmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady podestu.

W żadnym wypadku ciężar unoszony w celu ułożenia na półce regału nie może być podnoszony ponad głową osoby/osób znajdujących się na pomoście.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (DzU nr 276, poz. 313 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...