Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. /Fot. Fotolia / Fotolia
Przestrzeganie przez pracodawcę obowiązków w zakresie bhp jest o tyle istotne, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w jego zakładzie niezależnie od obowiązków pracowników w dziedzinie bhp oraz od powierzenia wykonywania obowiązków w tym zakresie specjalistom spoza zakładu pracy.

Pracodawca ma obowiązek organizować warunki pracy w swoim zakładzie pracy, z uwzględnieniem przepisów bhp, a co za tym idzie, w taki sposób, aby zdrowie i życie pracowników było chronione. Ma on również obowiązek stale zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy tychże przepisów. Pracodawca może wydawać polecenia usunięcia uchybień w zakresie bhp oraz kontrolować wykonanie wydanych przez siebie poleceń. Do innych obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy:

Autopromocja
  • reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy,
  • zapewnienie rozwoju spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy,
  • uwzględnianie ochrony zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych,
  • zapewnienie wykonania nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
  • zapewnienie wykonania zaleceń społecznego inspektora pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - BHP

Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników oraz wyznaczenie pracownika, którego zadaniem będzie udzielanie pierwszej pomocy oraz wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Ponadto, na pracodawcy ciąży obowiązek informacyjny. Otóż pracodawca powinien przekazywać pracownikom informację, dotyczące między innymi ryzyka zawodowego, związanego z wykonywaną pracą niezależnie od przeprowadzonego przez niego szkolenia bhp, zagrożeń dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy oraz o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu pracowników, a także o podjętych działaniach ochronnych i zapobiegawczych.

Zobacz również: Protokół powypadkowy

Działania w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia

O możliwości wystąpienia zagrożenia, pracodawca ma obowiązek niezwłocznego poinformowania pracowników. Ma on również obowiązek podjęcia działań, które zapewnią pracownikom należytą ochronę przed grożącym niebezpieczeństwem. Pracownicy powinni otrzymać od pracodawcy informację dotyczące należytego zachowania w chwili wystąpienia możliwego niebezpieczeństwa, oraz instrukcję umożliwiające przerwanie pracy i oddalenie się z miejsca zagrożenia. W przypadku zaś, gdy pracownikom grozi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracodawca ma obowiązek wstrzymania pracy w zakładzie pracy i wydania pracownikom polecenia oddalenia się w miejsce bezpieczne.
W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, pracodawca jest obowiązany umożliwić pracownikom podjęcie działań, które będą mieć na celu uniknięcie niebezpieczeństwa, nawet jeśli pracownicy nie uzgodnią tychże działań z pracodawcą. Daje to pracownikom gwarancję swobody w podejmowaniu działań, które na celu mają uniknięcie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla ich zdrowia i życia.

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...