Kto i w jakim zakresie powinien dbać o maszynę?

Marcin Babski
rozwiń więcej
Często, zwłaszcza w małych firmach, obsługa maszyny sprowadza się do jej bieżącej eksploatacji i naprawiania zaistniałych usterek. Jak i przez kogo powinny być przeprowadzane czynności konserwacyjne? Co należy sprawdzić przed ponownym uruchomieniem maszyny?

Prace konserwacyjne powinny być prowadzone zgodnie z instrukcją producenta, a przed uruchomieniem maszyny trzeba ocenić jej bezpieczeństwo.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Konserwacja maszyn to jedna z podstawowych czynności przy eksploatacji. Czynności konserwacyjne można podzielić na dwie duże grupy:

  • wchodzące w zakres obsługi codziennej wykonywane przez operatora,
  • wykonywane w określonych odstępach czasu (np. co 1000 godzin pracy) przez wyspecjalizowany personel techniczny.

Pierwsza grupa to zabiegi, które w ramach codziennej obsługi wykonuje operator maszyny, w tym kontrola (również wizualna) stanu maszyny, odpowiednie czyszczenie maszyny, ewentualnie sprawdzenie braku wycieków płynów eksploatacyjnych (np. z motoreduktora) itp.

Codzienna konserwacja maszyny

Zakres codziennej konserwacji wchodzącej w zakres obsługi zawsze powinien określić producent maszyny w instrukcji obsługi. To producent określa, co i kiedy należy sprawdzić, aby maszyna była bezpieczna. Dlatego tak ważne jest zapoznanie pracownika z treścią instrukcji obsługi, co często jest lekceważone przez pracodawców.

Pracodawcy zwykle ograniczają się do poinstruowania operatora do minimum, czyli do czynności niezbędnych do bezpośredniej obsługi maszyny, zapominając, że jej właściwa konserwacja, również codzienna, pozwala na maksymalne wydłużenie bezawaryjnej pracy, a w przypadku awarii – minimalizuje jej koszty.

WSKAZÓWKA!

Dobrą praktyką jest wykonywanie skrótu (wyciągu) instrukcji obsługi w formie graficznej (zdjęcia i opis) w zakresie codziennej obsługi i umieszczanie takiej ściągawki w pobliżu maszyny lub wręcz na stanowisku operatora, tak aby zawsze pamiętał o właściwej konserwacji na początku, w czasie i na zakończenie dnia pracy.

Również do codziennych prac konserwacyjnych należy ocena sprawności maszyny. Taka najprostsza polega na ocenie wizualnej i na doświadczeniu operatora. Jeśli cokolwiek odbiega od normy, powinno zostać zgłoszone odpowiednim służbom i wpisane do odpowiedniej ewidencji (np. książki pracy maszyny). Takie postępowanie znacznie ogranicza możliwość powstawania poważnych awarii, a jeśli już do nich dojdzie, pozwala w sposób możliwie szybki na „postawienie diagnozy”.


Okresowa konserwacja maszyny

Konserwacja okresowa zwykle wykonywana jest przez wyspecjalizowany personel techniczny. Przeprowadzając ją, należy sięgnąć do dokumentacji maszyny i sprawdzić, jakiego rodzaju czynności konserwacyjne określił producent i jak często je wykonywać.

Należy pamiętać też o tym, że w dokumentacji zwykle dokładnie określone są czynności, które mogą być wykonywane przez dział techniczny, a które zastrzeżone są wyłącznie dla serwisów fabrycznych. Takie rozwiązanie nie zawsze wynika jedynie z chęci zysku producenta. Coraz częściej zdarza się, że bardzo specjalistyczne naprawy wymagają odpowiedniego sprzętu lub narzędzi. Przy stosowanych dziś technologiach nie zawsze da się „na oko” określić właściwości części czy użytych płynów eksploatacyjnych. Dlatego jeśli producent zastrzega wykonywanie pewnych napraw tylko w serwisie fabrycznym, nie należy próbować naprawiać maszyn samodzielnie. Warto tu również zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednie zapisy na ten temat znajdują się zwykle w dokumentacji maszyny. Często właściwa (wykonana przez odpowiednie osoby) konserwacja jest warunkiem utrzymania odpowiedzialności producenta za właściwe funkcjonowanie maszyny. I nie jest to tylko kwestia gwarancji, ale również np. utrzymania znaku CE.

WSKAZÓWKA!

Po każdym działaniu polegającym na ingerencji we wnętrze maszyny (demontaż zespołów, wymiana itp.) należy pamiętać o przeprowadzeniu oceny bezpieczeństwa maszyny przed dopuszczeniem jej do eksploatacji.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wszystkie osłony, układy bezpieczeństwa, zabezpieczenia działają właściwie. Nawet jeśli instrukcja producenta wyraźnie tego nie określa, należy to zrobić. Niedokręcona osłona, niewłaściwie funkcjonujący układ bezpieczeństwa to poważne zagrożenie.

Pamiętajmy, że wiele maszyn ze względu na swoje przeznaczenie czy sposób działania ma tzw. tryb pracy serwisowej, w której zniesione są częściowo bariery bezpieczeństwa. Dlatego każda dłuższa przerwa w pracy maszyny, naprawa czy okresowa konserwacja powinny kończyć się tzw. dopuszczeniem do ruchu (polegającym na sprawdzeniu istotnych dla bezpieczeństwa pracy i bezpiecznej obsługi układów i zabezpieczeń maszyny). Takie dopuszczenie powinno być udokumentowane i przeprowadzone niezależnie przez co najmniej dwie osoby, które wzajemnie będą się sprawdzały, tak aby zminimalizować ryzyko przeoczenia istotnych niesprawności systemów bezpieczeństwa maszyny.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DzU nr 191, poz. 1596 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...