Czy normy PN mają moc przepisów prawa?

Michał Culepa
rozwiń więcej
Polskie Normy nie są przepisami bhp, tj. przepisami prawa pracy. Nie można jednak organom administracji stawiać zarzutu naruszenia prawa przez odwołanie się do Polskiej Normy, która w sposób optymalny zapewnia realizację spoczywającego na pracodawcy obowiązku stworzenia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 maja 2008 r., sygn. akt I OSK 785/07)

Stan faktyczny

W wyniku kontroli przeprowadzonej w zakładzie produkcyjnym spółki T. inspektor pracy stwierdził, że w szatni odzieży własnej pracowników tymczasowych zapewniono każdemu pracownikowi szafkę ubraniową przeznaczoną do indywidualnego użytku, ale o małych rozmiarach, takich samych jak w szatni odzieży roboczej dla pracowników zatrudnionych na stałe. Natomiast w szatni odzieży roboczej pracownicy tymczasowi przechowują odzież roboczą na wieszakach. Inspektor pracy podczas prowadzonej kontroli stwierdził także, że w szatniach odzieży własnej dla pracowników tymczasowych nie zapewniono odpowiedniej szerokości przejścia komunikacyjnego.

Autopromocja

Inspektor pracy wydał więc decyzję nakazującą spółce zamontowanie w szatni na stałe szafek spełniających wymagania Polskich Norm, a także usunięcie uchybienia polegającego na niezapewnieniu co najmniej 1,5 m szerokości przejść pomiędzy szafkami w szatni odzieży własnej pracowników tymczasowych.

Rozstrzygnięcia urzędów i sądów

Spółka od tej decyzji odwołała się do Okręgowego Inspektoratu Pracy w W. Odwołanie zostało częściowo uwzględnione, jednak tylko w zakresie przesunięcia terminu, w jakim spółka miała zamontować wspomniane szafki na odzież roboczą oraz przebudowę przejść w szatni. W pozostałym zakresie Okręgowy Inspektor Pracy podtrzymał decyzje pokontrolne. Ponieważ umieszczone w szatniach szafki w znaczny sposób odbiegają od wymiarów przewidzianych w Polskiej Normie, konieczna jest ich wymiana. Zdaniem OIP względy ekonomiczne i finansowe utrudniające wykonanie decyzji nie mogą być uznane za przesłankę niewykonalności decyzji.

W tej sytuacji spółka T. zaskarżyła decyzję OIP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. Skarga została oddalona. Spółka złożyła więc ostatecznie skargę kasacyjną do NSA.


Orzeczenie NSA

Naczelny Sąd Administracyjny skargę oddalił. Uzasadniając wyrok wskazał, że Polskie Normy nie są same przez się przepisami bhp (przepisami prawa pracy). Wynika to z celów i zasad, dla których utworzono zbiór Polskich Norm, jak również z unormowań prawnych. Przez pojęcie normy rozumie się bowiem dokument przyjęty w drodze konsensusu i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę, ustalający – do powszechnego i wielokrotnego stosowania – zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzających do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie.

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp nie wskazuje, która z Polskich Norm ma zastosowanie przy urządzaniu przez pracodawcę szatni pracowniczych. Pozwala to uwzględnić wymagania wynikające z lokalnych uwarunkowań, uwzględniających warunki pracy, stopień i charakter zabrudzeń bądź potrzebę zachowania szczególnej czystości w czasie prowadzenia procesu technologicznego.

Jednocześnie pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 § 2 Kodeksu pracy). Sąd podkreślił, że to pracodawca ma obowiązek wykorzystać każdą zdobycz naukową, każdy postęp techniczny, każde doświadczenie życiowe dla wzmocnienia ochrony zdrowia i życia pracowników i innych osób wykonujących pracę w danym zakładzie. Realizacja tego obowiązku ma więc stanowić nieodłączny element działalności pracodawcy.

Zdaniem NSA nie można skutecznie organom administracji postawiać zarzutu naruszenia prawa przez odwołanie się do Polskiej Normy, która w sposób optymalny zapewnia realizację spoczywającego na pracodawcy obowiązku stworzenia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W niniejszej sprawie kwestią podstawową była potrzeba zapewnienia w zakładzie właściwych szafek o optymalnych wymiarach. Spółka nie zastosowała się do obowiązku zapewnienia pracownikom szafek na odzież odpowiadających optymalnym w tych warunkach wymiarom. Oznacza to, że doszło do przekroczenia przepisów i tym samym decyzje organów inspekcji pracy były prawidłowe.

Wnioski

Stosowanie Polskich Norm nie zawsze jest obowiązkowe. Ważne jest, by maszyny, sprzęt i wyposażenie miejsc pracy były bezpieczne i zapewniały odpowiednią jakość pracy. Jednak może się zdarzyć, że niezastosowanie się do norm powoduje równocześnie uchybienia w zakresie bhp. W takim przypadku wprowadzenie sprzętów i urządzeń zgodnych z normą może być konieczne, a normy PN stają się wytycznymi, do których pracodawca powinien się zastosować, aby praca była wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

WAŻNE!

Pracodawca zasadniczo nie jest zobligowany przy korzystaniu z maszyn, urządzeń, sprzętów, mebli itp. do stosowania wyrobów oznaczonych konkretną normą – chyba że ustawa lub akt niższego rzędu (rozporządzenie właściwego ministra) wprowadza wprost obowiązek stosowania danej normy dla określonego wyrobu lub technologii.

Oczywiście oznacza to też, że możliwe jest – jeżeli przepisy wyraźnie tego nie zabraniają – wprowadzenie środków czy sprzętów niezgodnych z daną normą, ale spełniających wyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...