Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Maria Staniszewska
rozwiń więcej
Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Wysokość ekwiwalentów oraz częstotliwość ich wypłacania pracodawca określa w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość ekwiwalentów powinna uwzględniać koszty rzeczywiście poniesione przez pracownika na pranie, naprawę oraz konserwację odzieży i obuwia lub na zakup tej odzieży i obuwia w przypadku, gdy pracownicy mogą korzystać z własnych. Natomiast częstotliwość wypłaty ekwiwalentu powinna być ściśle związana z przewidywanymi okresami używalności odzieży i obuwia roboczego. Wypłata ekwiwalentu powinna więc następować przed upływem okresu używalności odzieży lub obuwia roboczego, tak aby pracownik miał możliwość zakupu odzieży (obuwia) i zastąpienia odzieży (obuwia), która utraciła cechy użytkowe.

UZASADNIENIE

 Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach:

● jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie wykonywania przez niego pracy,

● ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oprócz dostarczenia odzieży i obuwia roboczego, do obowiązków pracodawcy należy również pranie tej odzieży i obuwia oraz ich konserwacja, naprawa, odpylanie, odkażanie itp. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić czyszczenia, naprawy i konserwacji odzieży i obuwia roboczego, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Jest to jednak dopuszczalne pod warunkiem, że:

● odzież i obuwie robocze nie uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi podczas wykonywania pracy przez pracownika,

● pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów.

W niektórych przypadkach zamiast odzieży i obuwia roboczego pracodawca może ustalić stanowiska pracy, na których możliwe będzie używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie dotyczy to jednak pracowników, którzy wykonują:

● prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo

● prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

W sytuacji gdy pracownik używa własnej odzieży i obuwia, pracodawca wypłaca mu ekwiwalent za ich używanie w wysokości uwzględniającej aktualne ceny. Przepisy prawa pracy nie określają szczegółowo wysokości tych ekwiwalentów, a także częstotliwości ich wypłacania pracownikom. Regulacja w tym zakresie należy więc do pracodawcy. Kwestie te mogą zostać unormowane w:

● układzie zbiorowym pracy,

● regulaminie pracy lub

● umowie o pracę – w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu pracy oraz tych, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Przepisy te powinny więc ustalać nie tylko wysokość wypłacanych pracownikom ekwiwalentów, ale również częstotliwość ich wypłacania. Zasadniczo ekwiwalent za pranie odzieży i obuwia roboczego stanowi zwrot kosztów, jakie musiał ponieść pracownik. Powinien zatem zostać ustalony w taki sposób, aby faktycznie stanowił równowartość kosztów poniesionych przez pracownika. Ustalając konkretną kwotę ekwiwalentu przysługującą poszczególnym pracownikom pracodawca powinien uwzględnić stopień zabrudzenia tej odzieży i obuwia (a w konsekwencji częstotliwość ich prania) oraz wartość środków niezbędnych do jej wyczyszczenia, naprawienia oraz konserwacji. W zależności od wykonywanej pracy częstotliwość prania odzieży może być różna, np. magazynier pierze ubranie robocze co tydzień, natomiast kucharz musi prać odzież codziennie. Podobnie w zależności od wykonywanej pracy użyte do prania środki mogą być zróżnicowane.

PRZYKŁAD

Pracownikom piekarni przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i czyszczenie obuwia roboczego. Piekarze otrzymują go w niższej kwocie niż mechanicy. Takie zróżnicowanie wysokości wypłacanego ekwiwalentu jest uzależnione od stopnia zabrudzenia odzieży i obuwia w trakcie wykonywanej pracy. Do czyszczenia odzieży i obuwia mechaników niezbędne są specjalne środki odplamiające, ponieważ często muszą oni dokonywać napraw maszyn w piekarni i ich odzież jest narażona na zabrudzenie smarami, olejem oraz innymi trudno zmywalnymi substancjami. Takie zabrudzenia odzieży i obuwia roboczego nie występują w pracy piekarzy, dlatego otrzymują oni ekwiwalent w niższej kwocie.

Wysokość przysługującego pracownikom ekwiwalentu za używanie własnej odzieży i obuwia powinna być ustalona przy uwzględnieniu:

● rodzaju odzieży i obuwia niezbędnego do wykonywania pracy,

● stopnia zużycia tej odzieży i obuwia w związku z wykonywaną pracą oraz

● aktualnych cen rynkowych tej odzieży i obuwia.

W praktyce ekwiwalent za używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia do pracy stanowi zwrot kosztów ubrań i butów niezbędnych do wykonywania pracy.

WAŻNE!

Używane do pracy odzież i obuwie stanowiące własność pracowników muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, a pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy te wymagania są spełnione.

Częstotliwość wypłacania obu ekwiwalentów zależy od ustaleń pracodawcy. W przypadku ekwiwalentu za pranie odzieży i obuwia roboczego dobrą praktyką jest wypłacanie tego ekwiwalentu co miesiąc, co dwa miesiące lub kwartalnie. Wprawdzie w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on wypłacany nawet rzadziej, np. raz na pół roku lub nawet raz w roku w odpowiednio większej kwocie. W takim przypadku istnieje ryzyko, że pracownicy zarzucą pracodawcy, że muszą „kredytować” jego obowiązki. Z tego powodu to rozwiązanie może również być kwestionowane przez inspektorów pracy kontrolujących zakład pracy.

Natomiast ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia w pracy może być wypłacany w dłuższych odstępach czasu, np. kwartalnie, co pół roku czy nawet raz na rok, w zależności od stopnia zużywalności odzieży i obuwia użytkowanych przez pracownika. W przeciwieństwie bowiem do wydatków ponoszonych na pranie odzieży, wydatki na jej zakup są rzadziej ponoszone przez pracownika.

● art. 2377, art. 2378 § 2, art. 2379 § 2 i § 3, art. 23710 § 2 Kodeksu pracy.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...