Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

Sebastiana Kryczka
rozwiń więcej
Badania sanitarno-epidemiologiczne
Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Badania sanitarno-epidemiologiczne

Osoba ubiegająca się o zatrudnienie powinna legitymować się nie tylko właściwymi kwalifikacjami merytorycznymi, ale również stanem zdrowia umożliwiającym wykonywanie przyszłych obowiązków. W typowych przypadkach weryfikacja osoby przyjmowanej do pracy jest przeprowadzana w ramach pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich. Nie są to jednak badania wystarczające w przypadku osób podejmujących pracę, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Niezbędna jest wówczas dodatkowa weryfikacja w zakresie stanu zdrowia - w ramach badań sanitarno-epidemiologicznych.

Autopromocja

Profilaktyczna ochrona zdrowia

Oferując wolne stanowisko pracy oraz zatrudniając osobę ubiegającą się o posadę, każdy pracodawca stara się dokonać najbardziej optymalnego wyboru. W szczególności uwzględniane są szeroko rozumiane kwalifikacje merytoryczne - wykształcenie, kwalifikacje dodatkowo zdobyte w ramach różnych form kształcenia oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jak również szczególne uprawnienia niezbędne do wykonywania danej pracy. Jednak nawet w wypadku, gdy kandydat do pracy bardzo dobrze rokuje w kontekście ilości i jakości wykonywanych w przyszłości obowiązków, nie ma jeszcze gwarancji, że zostanie ostatecznie zatrudniony. Ponieważ obowiązkiem każdego pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników, co wiąże się z realizacją wielu obowiązków dotyczących profilaktycznej ochrony zdrowia, dopuszczenie do pracy wyłącznie na podstawie procesu rekrutacyjnego oraz przeprowadzenia szkolenia wstępnego bhp nie będzie postępowaniem prawidłowym. Należy pamiętać, że zarówno osoba ubiegająca się o zatrudnienie, jak i pracownik muszą legitymować się właściwym stanem zdrowia, który umożliwi realizację pracy nie tylko o właściwej wydajności oraz jakości, ale również bez ryzyka dla bezpieczeństwa zdrowotnego zatrudnionego oraz współpracowników - a często i osób spoza zakładu pracy.

ZAPAMIĘTAJ!

Osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom profilaktycznym realizowanym na podstawie art 229 k.p. oraz przepisów szczegółowych zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Dodatkowa weryfikacja zdrowotna

Nie w każdym jednak przypadku uzyskanie orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy, wydanego w ramach pracowniczych badań profilaktycznych, o których mowa wyżej, będzie wystarczające w kontekście możliwości dopuszczenia pracownika do pracy. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku niektórych zawodów lub specjalności konieczna jest szersza, a ściślej mówiąc - dodatkowa weryfikacja zdrowotna pracownika realizowana w ramach badań sanitarno-epidemiologicznych.

WAŻNE

Obowiązek wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych regulują przepisy rozdziału 2 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zaś w stosunku do osób zatrudnionych przy pracach wymagających stykania się z żywnością także przepisy ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

(…)

Fragment artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...