Jak liczyć okres uprawniający do trzynastki

Bożena Styczyńska
rozwiń więcej
Pracownik obsługi był zatrudniony na czas nieokreślony i rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron 10 października 2007 r. W okresach od 11 do 30 czerwca 2007 r. i od 18 lipca do 10 października 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) za 2007 r., ponieważ nie przepracował efektywnie 6 miesięcy w tym roku ani też nie jest objęty wyjątkami, w których taki okres nie jest wymagany. Pracodawca może jednak postąpić zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika i przyznać mu to świadczenie.

Przepracowanie minimum 6 miesięcy w roku kalendarzowym, za który jest ustalane prawo do trzynastki, to warunek stawiany tym pracownikom sfery budżetowej, którzy nie przepracowali pełnego roku (art. 2 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Nie musi on być spełniony jedynie w przypadkach wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Nie jest tu wymienione przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim i rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z jakiegokolwiek powodu.

Autopromocja

Zdaniem SN i ministerstwa

Zdaniem Sądu Najwyższego (uchwała z 25 lipca 2003 r., sygn. akt III PZP 7/03), nabycie prawa do trzynastki zależy od efektywnie przepracowanego okresu u danego pracodawcy, a nie od pozostawania w stosunku pracy.

Z orzecznictwa

Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.) jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego.

Uchwała SN z 25 lipca 2003 r., sygn. akt III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26

Oznacza to, że ustalając prawo pracownika do trzynastki, nie należy brać pod uwagę okresów nieprzepracowanych, tj. okresów niepozostawania w stosunku pracy oraz przypadających na czas trwania stosunku pracy okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy (z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego), niezależnie od tego czy pracownik zachowuje za nie prawo do wynagrodzenia (urlop dla poratowania zdrowia, urlopy naukowe), czy go nie zachowuje (służba wojskowa, urlop wychowawczy). Może zatem się zdarzyć, że stosując ten rodzaj wykładni, pracownik, mimo że jest zatrudniony w jednostce budżetowej 6 miesięcy, nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w przypadku opisanym w pytaniu.

Należy dodać, że Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej ma odmienne stanowisko od opisanego. W jego opinii, przyznanie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego zależy wyłącznie od okresów zatrudnienia. Pracodawca może więc postąpić zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika i wliczyć mu do okresów wymaganych przy dodatkowym wynagrodzeniu rocznym okresy usprawiedliwionej nieobecności. Obliczając wysokość trzynastki, z jej podstawy powinien jednak odliczyć wynagrodzenie chorobowe (§ 6 pkt 7 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Ta interpretacja jest jednak sprzeczna z charakterem trzynastki. Ma ona przecież premiować pracowników, którzy faktycznie pracowali w danym roku kalendarzowym.

Obliczanie 6-miesięcznego stażu pracy

Przyjmując za właściwą interpretację o konieczności efektywnego przepracowania wymaganego okresu, by uzyskać trzynastkę, pozostaje do wyjaśnienia kwestia, jak obliczać wymagany 6-miesięczny staż pracy. Miesiąc należy tu liczyć jako 30 dni, bez względu na to, ile faktycznie liczy on dni. Wynika to z faktu, że art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie określa sposobu liczenia 6-miesięcznego okresu ani nie wymaga ciągłości (między poszczególnymi miesiącami pracy mogą występować przerwy). W takim razie pracownik musi przepracować efektywnie 180 dni (6 miesięcy × 30 dni), by uzyskać prawo do trzynastki. Ten wymóg nie został spełniony w przypadku pracownika opisanego w pytaniu, bo zabrakło mu 2 dni. Wyliczenia okresów pracy w 2007 r. wyglądają bowiem następująco:

• od 1 stycznia do 10 czerwca (włącznie): 5 miesięcy i 11 dni,

• od 1 lipca do 17 lipca (włącznie): 17 dni,

• razem: 5 miesięcy i 28 dni.

Podstawa prawna:

• Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 711)

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591)

 BoŻena Styczyńska

Kadry
Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]
31 sty 2025

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]
31 sty 2025

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?
31 sty 2025

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]
31 sty 2025

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]
31 sty 2025

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]
31 sty 2025

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych
31 sty 2025

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus
31 sty 2025

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.
30 sty 2025

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

Jaka była najniższa krajowa od 1 grudnia 1970 r. do 2025 r. [TABELA]
30 sty 2025

Od stycznia 2025 r. najniższa krajowa wynosi 4666 zł brutto. Jaka była najniższa krajowa przed covidem w 2019 r., a jaka w trakcie pandemii w 2020-2022 r.? Ile minimalna płaca wynosiła w 2010 r., a ile w 1998 r.? Tabela przedstawia kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce aż od grudnia 1970 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...