W jakiej wysokości dokonywać potrąceń na rzecz funduszu alimentacyjnego

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Otrzymaliśmy komorniczy nakaz dokonywania potrąceń z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników na rzecz funduszu alimentacyjnego z tytułu nieopłaconych alimentów na niepełnoletnie dziecko. Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy dokonywać potrąceń z jego wynagrodzenia?

Do dnia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego Państwa pracownika wobec funduszu należy dokonywać potrąceń do wysokości 3/5 wynagrodzenia pracownika nie stosując kwoty wolnej od potrąceń. Po tym dniu mogą Państwo zająć maksymalnie 1/2 wynagrodzenia, pamiętając, że w tym przypadku należy pozostawić pracownikowi co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Autopromocja

Wynagrodzenie pracownicze podlega szczególnej ochronie przed potrąceniami, ustanowionej przez przepisy Kodeksu pracy. Z wynagrodzenia za pracę potrąceniu podlegają tylko następujące należności i do określonej wysokości:

W razie zbiegu potrąceń z różnych tytułów sumy zajmowane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie zobowiązań innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą przekroczyć 1/2 pensji, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia (art. 87 § 4 Kodeksu pracy).

Dokonując zajęcia wynagrodzenia należy pamiętać o kwotach wolnych od potrąceń, które ustawodawca zagwarantował zadłużonym pracownikom. Takiego zastrzeżenia nie ma jednak w przypadku należności alimentacyjnych, dlatego na zaspokojenie tych świadczeń zajęciu podlega 60% wynagrodzenia, bez względu na jego wysokość.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci powstaje w dniu narodzin dziecka i ustaje, gdy uzyska ono samodzielność. Nie jest więc tak, że alimenty trzeba płacić tylko do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności lub do ukończenia przez nie 25. roku życia, jeżeli się uczy. Zasadniczo obowiązek ten może trwać do czasu usamodzielnienia się dziecka, a nawet bezterminowo, jeżeli dziecko z powodu znacznej niepełnosprawności nie zarobkuje i nie może utrzymywać się samodzielnie.

Rodzice mają możliwość uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych względem pełnoletniego dziecka, jeżeli alimenty są dla nich nadmiernym obciążeniem lub gdy dziecko nie stara się dążyć do finansowej niezależności (art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W przypadku braku możliwości wyegzekwowania alimentów, osobom uprawnionym do tych świadczeń, na mocy tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, wypłaty może dokonać fundusz alimentacyjny. Dług pracownika zobowiązanego do płacenia alimentów wobec funduszu alimentacyjnego należy wówczas traktować na równi ze zobowiązaniami alimentacyjnymi, ale tylko do czasu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego pracownika, tj. do ukończenia przez osobę uprawnioną do alimentów 18. roku życia albo – jeśli uczy się w szkole lub szkole wyższej – do ukończenia przez nią 25. roku życia. Zatem dokonując potrąceń na rzecz funduszu pracodawca może zająć do 3/5 wynagrodzenia za pracę pracownika – dłużnika.


WAŻNE!

Potrąceń na rzecz funduszu alimentacyjnego do wysokości 3/5 wynagrodzenia pracownika należy dokonywać do czasu wygaśnięcia jego obowiązku alimentacyjnego.

Po ustaniu obowiązku alimentacyjnego zadłużenie wobec funduszu wypłacającego alimenty traci charakter zobowiązań alimentacyjnych. Skutkuje to tym, że przy egzekwowaniu kwot na zaspokojenie roszczeń tego funduszu należy stosować zasady obowiązujące przy potrącaniu należności niealimentacyjnych. W takiej sytuacji wynagrodzenie pracownika będzie podlegać zajęciu do wysokości 1/2 wynagrodzenia, z tym że pracownikowi należy pozostawić co najmniej 100% minimalnej płacy netto.

Dokonując potrąceń z wynagrodzenia za pracę na mocy tytułu wykonawczego należy kierować się przede wszystkim postanowieniami zawartymi w piśmie zawiadamiającym o zajęciu należności pracowniczych (sporządzonym np. przez komornika). W takim piśmie powinno być wskazane m.in., co podlega egzekucji, jaka jest wysokość egzekwowanego zobowiązania oraz w jakich granicach pracodawca może dokonywać potrąceń.

Rodzaj należności

Granica potrącenia

Kwota wolna od potrąceń

Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych

do 3/5 wynagrodzenia

brak

Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne

do 1/2 wynagrodzenia

100% minimalnego wynagrodzenia

Zaliczki pieniężne udzielane pracownikowi

75% minimalnego wynagrodzenia

Kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy

90% minimalnego wynagrodzenia

 Podstawa prawna:

  • art. 87 § 1–4, art. 871 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 9 ust. 1 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 ze zm.).
Kadry
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy
01 lut 2025

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]
31 sty 2025

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]
31 sty 2025

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?
31 sty 2025

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]
31 sty 2025

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]
31 sty 2025

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]
31 sty 2025

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych
31 sty 2025

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus
31 sty 2025

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.
30 sty 2025

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...