REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016/Fot. Fotolia
Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zmianą przepisów od 22 lutego 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące umów na czas określony. Konsekwencją zmian było dostosowanie do nich nowego wzoru umowy o pracę.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących umów na czas określony zmienił się wzór umowy o pracę. Od 22 lutego 2016 r. trzeba w niej podać cel zawarcia umowy na czas określony lub wskazać leżące po stronie pracodawcy obiektywne przyczyny jej zawarcia. Dotyczy to umów o pracę, których nie obejmują nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania.

Autopromocja

Obowiązujące od 22 lutego 2016 r. nowe przepisy dotyczące umów na czas określony limitują zarówno czas trwania umów na czas określony, jak też ich liczbę. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekroczyć 33 miesięcy. Ponadto te same strony mogą zawierać maksymalnie 3 umowy na czas określony. Nie są to jednak ograniczenia o charakterze bezwzględnym. Przepisy zawierają kilka wyjątków, które umożliwią pracodawcy niestosowanie się do limitów – zarówno w zakresie czasu trwania umów terminowych, jak też ich liczby. Wyjątki te mają wpływ na ostateczny kształt zawieranych umów.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Nowy wzór umowy o pracę

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., spowodowała, że niezbędne stało się dostosowanie do nich pomocniczego wzoru umowy o pracę. Nowy wzór obowiązuje w stosunku do umów o pracę zawieranych od dnia wejścia w życie nowelizacji. Nowy wzór umowy nie dotyczy umów zawieranych na czas wykonania określonej pracy. Nie jest to zmiana przypadkowa, bowiem z dniem wejścia w życie nowych przepisów nie można już takich umów zawierać z uwagi na usunięcie umowy na czas wykonania określonej pracy z Kodeksu pracy.

W wyniku zmian w Kodeksie pracy niezbędne było dodanie do wzoru umowy postanowienia dodatkowego odnoszącego się do celu zawarcia umowy na czas określony lub wskazania obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Informacje w powyższym zakresie są konsekwencją wprowadzonych limitów w zakresie umów na czas określony oraz wyjątków, które umożliwiają zawieranie umów terminowych poza limitami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Umowa o pracę - nowy wzór 2016

Umowy pozalimitowe

Nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania nie są ograniczeniami obowiązującymi w każdej sytuacji. W praktyce pracodawca ma duże pole manewru, aby umowy terminowe, jakie zawiera z pracownikami, były umowami nielimitowanymi.

Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny 33-miesięczny okres zatrudnienia pracownika na podstawie umów na czas określony oraz dopuszczalna liczba 3 takich umów nie dotyczy umów zawieranych na czas określony zawieranych w celu:

● zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
● wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
● wykonywania pracy przez okres kadencji,

- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

W przypadku zawarcia umowy na czas określony w celu zastępstwa pracownika, wykonywania pracy dorywczej, sezonowej, przez okres kadencji – niezbędne jest określenie w umowie o pracę celu jej zawarcia. W przypadku gdy pracodawca zawiera umowę terminową w związku z obiektywnymi przyczynami leżącymi po jego stronie, należy określić okoliczności tego przypadku, zamieszczając w umowie informacje o obiektywnych przyczynach, które uzasadniają zawarcie takiej umowy.

Nowy wzór umowy o pracę zawiera pkt 3 „Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy”. Ta część wzoru dotyczy umowy o pracę na czas określony, która jest zawarta w celu zastępstwa, pracy dorywczej lub sezonowej, pracy przez okres kadencji oraz w przypadku istnienia obiektywnych przyczyn uzasadniających zawarcie umowy na czas określony. W tym fragmencie umowy należy wpisać cel umowy lub zamieścić informację o obiektywnych przyczynach leżących po stronie pracodawcy. Przepisy, w tym wzór nowego rozporządzenia, nie wskazują poziomu szczegółowości zamieszczanych przez pracodawcę adnotacji w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Umowa na zastępstwo

Nowelizacja Kodeksu pracy uszczupliła katalog umów o pracę. Obok usunięcia umowy na czas wykonania określonej pracy, z przepisu art. 25 § 1 k.p. zniknęła również umowa na zastępstwo. Nie oznacza to, że pracodawca po zmianie przepisów pozbawiony został możliwości zastąpienia nieobecnego pracownika. Możliwość taka nadal istnieje, ale w ramach umowy na czas określony – zawieranej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Pracodawca prowadzi działalność w branży informatycznej. Współpracuje z tzw. freelancerem, który świadczy zlecenia na rzecz pracodawcy. Pracodawca ma możliwość zawierania z taką osobą umowy na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego (nieobecnych) pracowników. Niezależnie od liczby tych umów oraz czasu ich trwania nie będą one wliczane do limitów umów na czas określony – co wynika z wyraźnego, zawartego w przepisach wyłączenia. W takim przypadku obowiązkiem pracodawcy będzie umieszczenie w pkt 3 umowy o pracę adnotacji o przykładowej treści umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika Jana Iksińskiego w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.

Umowa zawarta w celu wykonania prac dorywczych lub sezonowych

Prace dorywcze, podobnie jak sezonowe, nie doczekały się na razie zdefiniowania na gruncie prawa pracy. Za prace dorywcze powszechnie uznaje się każde prace niemające powtarzalnego charakteru trwające przez krótki przedział czasu. W przypadku prac sezonowych kluczem jest pojęcie sezonu. Przyjmuje się, że „sezon” odnosi się do pory roku, okresu dogodnego do jakichś działań, okresu dojrzewania i zbiorów roślin lub owoców.

Gmina podpisała umowę z firmą zewnętrzną w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenach zielonych (parkach, skwerach itp.). W takim przypadku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie czystości będzie miał możliwość zawierania umów o pracę z pracownikami na czas określony obejmujący okres (sezon), w którym niezbędne jest np. koszenie trawy. Obowiązkiem pracodawcy będzie wówczas umieszczenie w pkt 3 umowy o pracę adnotacji o celu zawieranej umowy. Ponieważ zapisy dotyczące celu umowy nie są ujęte wg jednolitego standardu, pracodawca ma możliwość umieszczenia zapisu o określonej treści umowa zawarta w celu wykonania prac sezonowych na terenach zielonych w miesiącach letnich 2016 r.

Dalszą część artykułu przeczytasz ->>> Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

Zadaj pytanie na Forum Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA