| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe

Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe

Zmiany w umowach na czas określony mają wejść w życie 22 lutego 2016 r. Nowe regulacje dotyczą limitów umów zawieranych na czas określony - 33 miesiące oraz zrównania okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi. Co się dzieje z umowami, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy i jakie przepisy do nich stosować?

Do umów o pracę zawartych na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie zmian, będą miały zastosowanie nowe przepisy, ograniczające okres zatrudnienia do 33 miesięcy i do 3 umów na czas określony. Do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie zaliczany okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, który przypada od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

Do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia wliczane będzie zatrudnienie na podstawie terminowej umowy o pracę przypadające od 22 lutego 2016 r.

Trwająca w dniu wejścia w życie nowelizacji umowa o pracę na czas określony będzie uważana za pierwszą z trzech dopuszczalnych umów albo za umowę drugą – jeżeli została zawarta jako druga umowa. Należy jednak pamiętać, że powyższe zasady nie będą miały zastosowania do umów o pracę zawartych na czas określony przed 22 lutego 2016 r., jeżeli:

● rozwiązanie takiej umowy przypada po upływie 33 miesięcy od tego dnia i
● stosunek pracy pracownika podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia upływu okresu 33 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

W takim przypadku umowa rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta.

Należy także zwrócić uwagę, że umowa o pracę na czas określony zawarta od dnia wejścia w życie nowelizacji, jednak w okresie 1 miesiąca od dnia rozwiązania poprzedniej drugiej umowy na czas określony, jeżeli okres ten rozpoczął bieg przed 22 lutego 2016 r. lub w tym dniu, będzie uważana za umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.

Zadaj pytanie na FORUM

Przeczytaj pozostałą część artykułu na -> Serwisie Prawo-Pracowniczym

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »