| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Nie jest więc dopuszczalne zawarcie z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o pracę na okres próbny jeśli zmianie ulegnie jedynie nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, bez zasadniczej zmiany wykonywanych obowiązków. Takie działanie mogłoby zostać uznane za próbę obejścia prawa, a ta, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie o sygnaturze I PKN 215/99 powoduje nieważność postanowień określających rodzaj umowy. W wyniku zawarcia umowy o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, umowę taką uważa się za zawarta na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę. W konsekwencji, niedopuszczalne będzie również przedłużenie okresu próbnego na okres przekraczający 3 miesiące. Wówczas umowa taka również będzie uznana za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy na czas określony.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe również w przypadku wystąpienia długiej przerwy w zatrudnieniu i tego samego pracodawcy. Wówczas możliwe jest bowiem, iż pracownik utracił umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Utrata kwalifikacji jest możliwa również w konsekwencji dokonanych zmian po stronie pracodawcy w zakładzie pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK