REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

czas pracy
czas pracy
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

- Apelujemy o zmianę przepisów, które umożliwiłyby wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, ułatwiły stosowanie ruchomego czasu pracy, czy zmniejszenie kosztów związanych z pracą w godzinach nadliczbowych - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Autopromocja

Lewiatan apeluje o zaniechanie dalszych prac nad szerszą wersją projektu z 17 września 2012 r. dotyczącego nowelizacji całego działu VI kodeksu pracy „Czas pracy", gdyż zaproponowane rozwiązania w dużym stopniu podnoszą koszty działalności firm, utrudniają organizację czasu pracy, a w konsekwencji pozbawiają konkurencyjności polskie firmy.

Przedłożone nowe regulacje prawne są nie do przyjęcia. Jako przykład można wskazać zmiany w zakresie: rozliczania godzin nadliczbowych, systemu pracy zmianowej, definicji doby pracowniczej i dnia wolnego od pracy, dyżuru, dokumentowania czasu pracy, trybu wprowadzania rozkładów czasu pracy.

Pracodawcy liczą na przyspieszenie prac legislacyjnych nad węższym projektem przedstawionych rozwiązań z 17 września 2012 r. dotyczących wyłącznie: okresu rozliczeniowego, ruchomego i przerywanego czasu pracy, dodatków za godziny nadliczbowe, ponieważ odpowiadają one wyzwaniom rynku pracy oraz modelowi flexicurity.

- Oczekujemy takiej zmiany prawa, która wyeliminuje rozwiązania, które powodują wątpliwości interpretacyjne, a wprowadzone regulacje umożliwią szybką adaptację do bieżących warunków gospodarowania. Przedmiotem zmian legislacyjnych powinny być ponadto pozakodeksowe rozwiązania dotyczące pomocy przedsiębiorcom w „sytuacjach kryzysowych w przedsiębiorstwie" na wzór instrumentów, które zawierała tzw. ustawa antykryzysowa - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Oczekujemy następujących zmian:

1. Dopuszczalność wydłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy

  • umożliwia elastyczne gospodarowanie czasem pracy,
  • ułatwia organizację pracy,
  • umożliwia lepsze wykorzystanie istniejących zasobów kadrowych,
  • pozwala utrzymać miejsca pracy w okresie dekoniunktury.

2. Ruchomy czas pracy

  • zakłada różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy,
  • pozwala pracownikom rozpocząć dzień pracy w wybranym przez nich czasie (zgodnie z zasadami przyjętymi w danym zakładzie pracy),
  • umożliwia godzenie pracy z innymi obowiązkami (np. rodzinnymi).

3. Przerywany czas pracy

  • umożliwia elastyczne gospodarowanie czasem pracy,
  • ułatwia organizację pracy,
  • umożliwia w dobowym wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 8 godzin, może być stosowana jedna przerwa w pracy, trwająca nie dłużej niż 5 godzin, nie wliczana do czasu pracy. Za czas przerwy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 25% wynagrodzenia należnego jak za przestój,
  • ustanawianie przerywanego czasu pracy w regulaminie pracy albo obwieszczeniu, a nie jak dotąd wyłącznie w układzie zbiorowym pracy.

4. Możliwość rozliczania czasu pracy w kolejnych okresach rozliczeniowych

  • umożliwia lepsze wykorzystanie istniejących zasobów kadrowych,
  • pozwala utrzymać miejsca pracy w okresie dekoniunktury.
  • polega na tym, że godziny nadliczbowe i dni wolne od pracy mogą być rozliczane (oddawane) także w kolejnym okresie rozliczeniowym.

5. Praca w godzinach nadliczbowych

  • za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
    • 1) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
      • a) w nocy,
      • b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
      • c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • 2) 25% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
  • obliczanie wysokości dodatków w kwocie odpowiadającej wynagrodzeniu z osobistego zaszeregowania pracownika.
  • dopuszczenie możliwości rozliczania godzin nadliczbowych w kolejnym okresie rozliczeniowym.
  • ustalenie oddawania czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych w stosunku 1:1 w I okresie rozliczeniowym oraz 1:1,5 w II okresie rozliczeniowym.

6. Rekompensowanie pracy w tzw. „wolną sobotę"

  • zasadą jest, że za pracę w dniu wolnym pracodawca udziela pracownikowi całego dnia wolnego. Tylko brak faktycznej możliwości udzielenia dnia wolnego (np. choroba pracownika) usprawiedliwia możliwość wypłaty z tego tytułu wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Proponujemy wprowadzenie na wniosek pracownika (do uzgodnienia stron) prawa do wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem, w zamian za udzielanie dnia wolnego. Nie skutkowałoby to naruszeniem przepisów o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.
  • w razie braku możliwości udzielenia w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracodawca może udzielić dnia wolnego od pracy w następnym okresie rozliczeniowym.
  • w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, w przypadku przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.

7. Ewidencja czasu pracy

  • prowadzenie ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej, a nie wyłącznie papierowej.

Zobacz serwis: Kadry

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA