| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Zgodnie z projektem dotyczącym dokumentacji pracowniczej, od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe będą składały się z czterech części. Obecnie akta osobowe składają się z trzech części.

Sprawdź ->>> Wykaz dokumentów w aktach osobowych (4 części) 2019

Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją). W wyniku tych zmian niezbędna jest również zmiana rozporządzenia dotyczącego prowadzenia przez pracodawców dokumentacji związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Obecnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej. Projekt tych zmian został przedstawiony w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Akta osobowe

Akta osobowe są podstawową częścią dokumentacji pracowniczej. Gromadzone są w niej oświadczenia lub dokumenty, które odzwierciedlają przebieg zatrudnienia pracownika.

Projekt rozporządzenia zakłada podzielenie akt osobowych na 4 części. Obejmować mają:

  1. Część A – etap ubiegania się o zatrudnienie,
  2. Część B – etap nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia,
  3. Część C – wyodrębniona część dotycząca ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach,
  4. Część D – etap ustania stosunku pracy.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Część A akt osobowych

W części A mają być przechowywane oświadczenia lub dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się danej osoby o zatrudnienie. Ponadto w tej części mają się znaleźć skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich z poprzednich okresów zatrudnienia.

Część B akt osobowych

W tej części mają się znaleźć oświadczenia lub dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu całego zatrudnienia pracownika, w tym: zakres obowiązków, dokumenty związane z przyznaniem pracownikowi nagrody lub wyróżnienia, dokumenty związane z uprawnieniami rodzicielskimi (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop ojcowski lub urlop wychowawczy), dokumenty związane z udzielaniem urlopu bezpłatnego, dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, dokumenty dotyczące wykonywania pracy w formie telepracy, pisemne upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »