| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku

Zgodnie z projektem dotyczącym dokumentacji pracowniczej, od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe będą składały się z czterech części. Obecnie akta osobowe składają się z trzech części.

Sprawdź ->>> Wykaz dokumentów w aktach osobowych (4 części) 2019

Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją). W wyniku tych zmian niezbędna jest również zmiana rozporządzenia dotyczącego prowadzenia przez pracodawców dokumentacji związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Obecnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej. Projekt tych zmian został przedstawiony w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Akta osobowe

Akta osobowe są podstawową częścią dokumentacji pracowniczej. Gromadzone są w niej oświadczenia lub dokumenty, które odzwierciedlają przebieg zatrudnienia pracownika.

Projekt rozporządzenia zakłada podzielenie akt osobowych na 4 części. Obejmować mają:

  1. Część A – etap ubiegania się o zatrudnienie,
  2. Część B – etap nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia,
  3. Część C – wyodrębniona część dotycząca ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach,
  4. Część D – etap ustania stosunku pracy.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Część A akt osobowych

W części A mają być przechowywane oświadczenia lub dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się danej osoby o zatrudnienie. Ponadto w tej części mają się znaleźć skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich z poprzednich okresów zatrudnienia.

Część B akt osobowych

W tej części mają się znaleźć oświadczenia lub dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu całego zatrudnienia pracownika, w tym: zakres obowiązków, dokumenty związane z przyznaniem pracownikowi nagrody lub wyróżnienia, dokumenty związane z uprawnieniami rodzicielskimi (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop ojcowski lub urlop wychowawczy), dokumenty związane z udzielaniem urlopu bezpłatnego, dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, dokumenty dotyczące wykonywania pracy w formie telepracy, pisemne upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »