REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy 2016

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Świadectwo pracy 2016/Fot. Fotolia
Świadectwo pracy 2016/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące uprawnień rodzicielskich. Wzór świadectwa pracy nie został jednak dostosowany do nowych przepisów. Jak więc uzupełnić świadectwo pracy w 2016 roku?

Świadectwo pracy nieaktualne, ale resort nie planuje zmian

Obowiązujący wzór świadectwa pracy jest nieadekwatny do nowych przepisów o uprawnieniach rodzicielskich. Nie ma w nim m.in. rubryk na wpisanie informacji o wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego czy rodzicielskiego bądź też o korzystaniu przez niego ze zmniejszenia wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego. Pisaliśmy o tym w tygodniku Kadry i Płace z 7 kwietnia (nr 67/2016). Dziś przedstawiamy wyjaśnienia departamentu prawa pracy w resorcie rodziny m.in. co do tego, czy planowana jest nowelizacja przepisów w tym zakresie oraz jak obecnie uzupełniać świadectwo pracy. ©?

Autopromocja

Oprac. KTop

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 13 marca 2016 r. w sprawie świadectw pracy

Pytanie DGP: Czy w 2016 r. zostanie zmienione rozporządzenie dotyczące świadectwa pracy i wzór świadectwa pracy stanowiący załącznik do niego?

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Odpowiedź MRPiPS: Obecnie nie są planowane zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.) związane z przepisami dotyczącymi uprawnień pracowniczych w zakresie pełnienia funkcji rodzicielskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie DGP: Jak w treści świadectwa pracy wpisywać wymiar zwolnienia na opiekę nad dzieckiem z art. 188 kodeksu pracy (ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm., dalej: k.p.) w przypadku wykorzystywania go w godzinach i nierównomiernego podziału tego uprawnienia przez rodziców?

Sprawdź: Umowa o pracę - nowy wzór 2016

Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy zawartym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w ust. 4 pkt 5 pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika w okresie zatrudnienia zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 k.p. wskazując liczbę dni zwolnienia wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Jednakże w związku ze zmianą przepisu art. 188 k.p. dokonaną ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1268) i umożliwieniem pracownikowi korzystania z takiego zwolnienia od pracy także w wymiarze godzinowym, również informacja o liczbie godzin wykorzystanego zwolnienia powinna być, zdaniem departamentu, zamieszczona w ust. 4 pkt 5 świadectwa pracy (ewentualnie możliwe jest jej zamieszczenie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy).

Pytanie DGP: Czy w świadectwie pracy należy wpisywać liczbę części wykorzystanego urlopu wychowawczego przez pracownika, czy wystarczy jego wymiar, a pracodawca w zakresie liczby części będzie bazował na wniosku pracownika o urlop wychowawczy, który musi zawierać taką informację?

Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy zawartym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w ust. 4 pkt 3 pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika w okresie zatrudnienia urlopu wychowawczego poprzez wskazanie okresu, w którym pracownik korzystał z takiego urlopu (jest to obowiązkowe do wypełnienia). Nie ma przeszkód, aby w tym punkcie pracodawca zamieścił także informację dotyczącą liczby części urlopu wychowawczego wykorzystanego przez pracownika (ale nie jest to obowiązkowe).

Jak się wydaje, w przypadku nieumieszczenia w ust. 4 pkt 3 świadectwa pracy informacji dotyczącej liczby części urlopu wychowawczego, z których skorzystał pracownik, należałoby uwzględnić tę informację w ust. 4 pkt 9 świadectwa.

W przypadku braku informacji w świadectwie pracy odnośnie liczby części, w jakich został wykorzystany urlop wychowawczy, kolejny pracodawca może opierać swoją wiedzę w tym zakresie na wniosku pracownika o udzielenie następnej części urlopu wychowawczego. Zgodnie bowiem z par. 23 ust. 1 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. poz. 2243) wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego albo jego części zawiera m.in. wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko (pkt 4) oraz określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko (pkt 5). Informacje te powinny obejmować także korzystanie z urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy.

Pytanie DGP: Czy informacje o wykorzystanym urlopie ojcowskim lub rodzicielskim i ilości ich części powinny być wpisywane w świadectwie pracy, a jeśli tak, to w którym jego miejscu?

Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy zawartym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w ust. 4 pkt 9 pracodawca zamieszcza informację dotyczącą innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych przepisami prawa pracy, z których pracownik korzystał w trakcie zatrudnienia, które mogą mieć wpływ na uprawnienia pracownika u kolejnego pracodawcy. Zatem w tym punkcie świadectwa pracy pracodawca umieszcza informację dotyczącą korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego oraz liczby części, z których pracownik korzystał w ramach poszczególnych urlopów.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

Pytanie DGP: Czy w świadectwie pracy należy wpisywać informacje o korzystaniu przez pracownika z uprawnienia do obniżenia wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego, a jeśli tak, to w której jego części?

Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie z art. 186 7 par. 1 k.p. pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednocześnie zgodnie z art. 186 8 par. 1 pkt 2 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy - do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Zatem przyszłemu pracodawcy potrzebna będzie informacja dotycząca okresu korzystania przez pracownika z obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie uprawnienia do urlopu wychowawczego, aby możliwe było ustalanie okresu 12 miesięcy, w czasie których pracownik będzie korzystał z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem dokonanym przez pracodawcę. Informacja w tym zakresie jest zamieszczana w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA