REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy - termin wydania

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Świadectwo pracy - termin wydania. / Fot. Fotolia
Świadectwo pracy - termin wydania. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zatrudnienie u konkretnego pracodawcy. Dokument ten zawiera szereg informacji, od rodzaju wykonywanej pracy, wymiaru etatu, okresu trwania umowy, trybu rozwiązania oraz wielu innych informacji niezbędnych w celu ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Jaki jest termin wydania świadectwa pracy?

Regulacja świadectwa pracy

Podstawowe regulacje dotyczące świadectwa pracy znajdują się w Kodeksie pracy, a ich uzupełnieniem jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, którego załącznikiem jest wzór świadectwa pracy wraz z instrukcją sposobu wypełniania tego dokumentu.

Autopromocja

Obowiązek pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, w związku z zakończonym stosunkiem pracy, jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy. W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, świadectwo pracy powinno zostać wydane pracownikowi niezwłocznie. Co istotne, wydanie pracownikowi świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracownikiem.

Pracownikowi powierzono mienie w postaci komputera na czas trwającej umowy o pracę. W związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie wypowiedzenia tej umowy przez pracownika, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. Nie dopuszczalne jest uzależnienie wydania świadectwa pracy od zwrotu komputera przez pracownika.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Komu wydawane jest świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym bezpośrednio pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej. Zasadą jest wydanie świadectwa pracy bezpośrednio pracownikowi. Jednak przepisy prawa przewidują możliwość przekazania tego dokumentu osobie upoważnionej. Upoważnienie musi mieć formę pisemną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku śmierci pracownika i w związku z tym wygaśnięciem stosunku pracy świadectwo pracy wydawane jest na wniosek członka rodziny pracownika lub innej osoby będącej jego spadkobiercą.

Termin wydania świadectw pracy

W sytuacji rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeśli nie jest możliwe wydanie świadectwa pracy pracownikowi w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, świadectwo pracy powinno być wysłane do niego lub osoby przez niego upoważnionej, listem poleconym lub doręczone w inny sposób w terminie 7 dni od daty zakończonego stosunku pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Warto wiedzieć!

Wśród praktyków prawa pracy istnieje przekonanie o słuszności wydawania świadectwa pracy pracownikowi w dniu następującym po zakończonym stosunku pracy, w związku z faktem ciągłego wykonywania przez niego pracy w ostatnim dniu trwania umowy. Zgodnie z przedstawionym poglądem wydanie świadectwa pracy staje się możliwe dopiero po zakończonym dniu pracy takiego pracownika, np. po godzinie 16:00, co w praktyce jest często niemożliwe ze względu na godziny pracy zakładu pracy i rodzi konieczność wydania świadectwa pracy w najbliższym dniu roboczym.

W przypadku umów „okresowych”, czyli umowy zawartej na okres próbny, na czas określony, na czas wykonywanej pracy, wydanie świadectwa pracy powinno nastąpić w ostatnim dniu ich trwania, chyba że zatrudnienie jest kontynuowane na podstawie kolejnej umowy o pracę, a pracownik nie wystąpił o wydanie świadectwa pracy.

Jeżeli pracownik pozostaje w stosunku pracy u tego samego pracodawcy na podstawie następujących po sobie umów, takich jak: umowy na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywanej określonej pracy, świadectwo pracy powinno obejmować zakończone okresy pracy na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. W tym przypadku świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu 24 miesięcy i jego wydanie jest obligatoryjne, jeśli umowy o pracę uległy już rozwiązaniu. Natomiast jeśli rozwiązanie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, to świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania takiej umowy.

W przypadku zakładu pracy zatrudniającego sporą liczbę pracowników, konieczność wydawania świadectw pracy w dniu upływu 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej umowy „okresowej” jest ogromną trudnością. W praktyce wydanie świadectwa pracy pracownikowi, a przynajmniej jego przygotowanie, następuje od razu, po każdej zakończonej umowie zawartej: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywanej pracy.

Kiedy wydajemy świadectwo pracy?

Świadectwo pracy na żądanie pracownika

Pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia zgłoszonego żądania, które powinno mieć formę pisemną. Pracownik musi pamiętać, że wydanie świadectwa pracy jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku zakończonego stosunku pracy. Nie ma możliwości wydania świadectwa pracy pracownikowi, którego umowa o pracę trwa.

Odpis a sprostowanie świadectwa pracy

Kopia świadectwa pracy jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Pracownik lub osoba przez niego upoważniona może wnioskować o wydanie odpisu świadectwa pracy w przypadku zgubienia lub zniszczenia tego dokumentu lub w każdym innym przypadku, jeśli pracownik uzasadni złożenie wniosku o wydanie odpisu. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na wydanie odpisu świadectwa pracy, co może skutkować wniesieniem przez pracownika pozwu do sądu. W praktyce odpisem jest kopia oryginalnie wydanego świadectwa pracy.

Sprostowaniem jest uzupełnienie treści świadectwa pracy o nową, poprawną i zgodną z prawdą treść. Pracownik, który nie zgadza się z treścią otrzymanego świadectwa pracy, w terminie 7 dni od daty otrzymania dokumentu może wnioskować o jego sprostowanie. Pracodawca w razie uwzględnienia wniosku pracownika wydaje mu nowe świadectwo pracy w terminie 7 dni. Jeśli pracodawca nie zgadza się z pracownikiem, zawiadamia go na piśmie o negatywnym rozpatrzeniu wniosku, również w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Tryb wydania pracownikowi świadectwa pracy

W takim przypadku pracownikowi przysługuje prawo (w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy) wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy. W razie uwzględnienia powództwa pracodawca jest zobligowany do wydania nowego świadectwa pracy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Jeżeli pracownik nie zwrócił się z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ustawowym terminie bez jego winy, sąd pracy na jego wniosek może postanowić o przywróceniu uchybionego terminu. We wniosku należy wskazać okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Skutki niewydania świadectwa pracy

Niewydanie świadectwa pracy, niewydanie go w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy może powodować szkodę po stronie pracownika. Pracownik ma możliwość dochodzenia od pracodawcy naprawienia szkody wyrządzonej np. niewydaniem świadectwa pracy na mocy przepisów Kodeksu cywilnego. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jeśli pracownik udowodni zaistnienie realnej możliwości zatrudnienia i niemożności skorzystania z tej oferty z powodu niewydania, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy jest przyczyną uzasadniającą wydanie nowego, poprawionego świadectwa pracy.

Wysokość odszkodowania z tytułu braku terminowego wydania świadectwa pracy

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. (Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.) (Dz.U.1996.60.282  )
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    Emerytury niższe od kwietnia 2024 r. - kiedy przejść na emeryturę?

    Emerytury będą niższe od 1 kwietnia 2024 r. - od tego dnia obowiązuje nowa tablica średniego dalszego trwania życia z GUS. Kiedy przejść na emeryturę? Którą tablicę ZUS bierze pod uwagę - z momentu złożenia wniosku o emeryturę czy osiągnięcia wieku emerytalnego?

    Social media zmieniają mózgi ich użytkowników. Zmniejszają zdolność koncentracji. Ale można odwrócić ten proces. Jak?

    Z każdym rokiem nasza zdolność koncentracji spada – alarmują eksperci od psychologii i kognitywistyki. W ciągu ostatniej dekady średni czas skupienia przeciętnego człowieka obniżył się o 28 sekund. Winny jest internet, a zwłaszcza social media. Da się to jednak odwrócić – zauważają specjaliści z platformy Preply. 

    REKLAMA

    Nowoczesne zarządzanie ludźmi. Jak skutecznie improwizować w zwinnym zespole?

    Improwizacja w pracy zazwyczaj kojarzy się dość pejoratywnie - strategie, plany, systemy, zasady działania i współdziałania wydają się nie dawać przestrzeni na spontaniczność. Z drugiej strony „Agile” jawi się jako remedium na sztywność i konieczność dostosowania się do zmian otoczenia czy też reagowania na to, co nieprzewidywalne. Gdzie znaleźć złoty środek? Jak w regułach i zasadach stworzyć przestrzeń na samoorganizację, kreatywność i inicjatywę?

    To nie jest prima aprilis: Od 1 kwietnia 2024 r. ZUS obliczy niższe emerytury

    Od 1 kwietnia 2024 r. zaczną obowiązywać nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na ich podstawie będą przyznawane emerytury zgłoszone od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2025 r.

    REKLAMA