| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Okres wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym

Okres wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym

Ustalenie okresu wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym ma doniosłe skutki prawne. Jest ono niezbędne dla określenia terminu złożenia przez pracownika oświadczenia w przedmiocie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, a także ustalenia daty wejścia w życie nowych warunków pracy i płacy lub rozwiązania stosunku pracy.

Ustawodawca w art. 42 § 3 k.p. związał określone zdarzenia prawne z biegiem okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Z rzeczonego przepisu wynika, iż do połowy okresu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć oświadczenie w przedmiocie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik nie złoży przedmiotowego oświadczenia we wskazanym terminie, uważa się, że wyraził zgodę na zaproponowane mu warunki (tzw. zgoda domniemana).

Brak w piśmie zawierającym wypowiedzenie warunków pracy i płacy pouczenia o terminie, w jakim pracownik powinien złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków i skutkach odmowy, ma ten skutek, że pracownik do końca okresu wypowiedzenia może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Z upływem okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy powstają określone skutki prawne, tj. zmiana warunków zatrudnienia lub rozwiązanie stosunku pracy. Zmiana warunków pracy i płacy następuje jedynie w sytuacji, gdy pracownik wyraził zgodę na wypowiedzenie zmieniające. Natomiast rozwiązanie stosunku pracy jest skutkiem odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym warunków. W wyniku odmowy wypowiedzenie zmieniające przekształca się bowiem w wypowiedzenie definitywne. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 22 maja 1975 r. wyjaśnił, iż „jeśli więc pracownik odmawia przyjęcia nowych warunków płacy, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia, przy czym rozwiązanie takie pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez zakład pracy” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 1975 r., sygn. akt I PRN 9/75).

Sposób liczenia okresu wypowiedzenia

Art. 42 § 1 k.p. przewiduje odpowiednie  stosowanie do wypowiedzenia zmieniającego przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę. Tym samym do ustalenia biegu okresu wypowiedzenia oraz momentu, w którym upływa połowa tego okresu, zastosowanie mają przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę.

Ustalenie długości okresu wypowiedzenia powinno nastąpić z uwzględnieniem art. 34 k.p., który określa okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny, oraz art. 36 § 1 k.p., który wskazuje okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny związany jest z czasem, na jaki umowa została zawarta, i wynosi:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK