| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Okres wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym

Okres wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym

Ustalenie okresu wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym ma doniosłe skutki prawne. Jest ono niezbędne dla określenia terminu złożenia przez pracownika oświadczenia w przedmiocie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, a także ustalenia daty wejścia w życie nowych warunków pracy i płacy lub rozwiązania stosunku pracy.

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę na czas określony uzależniony jest od pracowniczego stażu pracy. Wynosi on: 

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Przepisy nie określają początku biegu okresu wypowiedzenia. Wskazują natomiast moment, w którym się on kończy. Zgodnie z art. 30 § 21 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

W przedmiocie interpretacji pojęcia początku biegu okresu wypowiedzenia obecnie w doktrynie i w judykaturze dominuje pogląd, w myśl którego, jeśli ustawodawca łączy pewne skutki prawne z okresem wypowiedzenia, należy przez to rozumieć okres od dnia złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do dnia rozwiązania umowy o pracę (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10).

Powyższe prowadzi do wniosku, iż okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg od dnia złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Natomiast koniec tego okresu następuje, jeżeli jest on liczony w tygodniach, w sobotę w ostatnim tygodniu tego okresu, a w przypadku gdy jest liczony w miesiącach, w ostatnim dniu miesiąca kończącego ten okres. W związku z tym połowę okresu wypowiedzenia stanowi dzień przypadający w połowie tego okresu. Pogląd ten potwierdziło Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. W jego ocenie „połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub pracy w przypadku ich wypowiedzenia przez pracodawcę na podstawie art. 42 § 3 k.p. (wypowiedzenie zmieniające), wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca".

Zadaj pytanie na FORUM!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK