| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Brak okresu wypowiedzenia w umowie - jak wypowiedzieć umowę po zmianie przepisów

Brak okresu wypowiedzenia w umowie - jak wypowiedzieć umowę po zmianie przepisów

Pracodawca zawarł z pracownikiem roczną umowę na czas określony, która kończy się w lipcu 2016 r. W umowie nie zawarto klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Jak rozwiązać umowę o pracę po wejściu w życie nowelizacji dotyczącej umów terminowych?

Okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony trzeba będzie stosować do każdej umowy na czas określony zawieranej od dnia wejścia w życie zmian, czyli od 22 lutego 2016 r. Ustawa nowelizująca zawiera jednak przepisy przejściowe odnoszące się do umów na czas określony zawartych przed nowelizacją i trwających 22 lutego 2016 r. Zgodnie z nimi do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 14 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem we wskazanym przez Państwa przypadku nadal należy stosować dotychczasowe regulacje w zakresie wypowiadania umowy na czas określony. W związku z tym brak zapisu o możliwości wypowiedzenia skutkuje wyłączeniem tego trybu rozwiązania umowy również po 21 lutego 2016 r.

Treść umowy o pracę może zostać zmieniona na mocy porozumienia stron. Możliwe byłoby więc za zgodą Państwa pracownika uzupełnienie jej treści o zapis dotyczący wypowiedzenia. Taka możliwość jest dopuszczalna zarówno obecnie, jak i po zmianie przepisów w zakresie umów terminowych.

W odniesieniu do długości wypowiedzenia umowy na czas określony od 22 lutego 2016 r. będziemy już stosować nowe przepisy. Zgodnie z nimi okres wypowiedzenia będzie uzależniony od zakładowego stażu pracy. Istotne jest jednak, że przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji i których wypowiedzenie następuje począwszy od tego dnia, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie zmian (art. 16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Polecamy: INFORLEX.PL Kadry i Płace

We wrześniu 2015 r. pracodawca zawarł z pracownikiem 3-letnią umowę na czas określony. Ustalono w niej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Umowa może zostać rozwiązana zarówno obecnie, jak i po wejściu w życie zmian. Obecnie do takiej umowy stosujemy 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Od 22 lutego 2016 r. będzie się on jednak zmieniał. W czasie od 22 lutego 2016 r. do 20 sierpnia 2016 r. okres wypowiedzenia tej umowy będzie wynosił 2 tygodnie, a od 21 sierpnia 2016 r. w związku z osiągnięciem przez pracownika 6 miesięcy zatrudnienia będzie obejmował już 1 miesiąc.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK