REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Brzostek
Kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia/fot.shutterstock
Kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia/fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia nie zaczyna biec od momentu złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie określają kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia mierzone w tygodniach lub miesiącach kończą się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Autopromocja

Za wypowiedzeniem można rozwiązać zarówno umowę na okres próbny, jak i kontrakty zawarte na czas określony i nieokreślony. Okres wypowiedzenia przy umowie na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Natomiast okres wypowiedzenia w przypadku umowy na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi więc:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia?

Jeżeli okres wypowiedzenia jest liczony w miesiącach, to momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia trwa pełne miesiące, a ich różna długość nie ma znaczenia dla terminu zakończenia wypowiedzenia.

Natomiast w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach, momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest pierwsza niedziela następująca po dniu złożenia wypowiedzenia.

Przy wypowiedzeniu liczonym w dniach (tylko przy na najkrótszej umowie na okres próbny) za pierwszy dzień wypowiedzenia uznaje się dzień roboczy, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia. Bierze się pod uwagę wszystkie dni poza niedzielami i dniami świątecznymi, łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy.

Pojawiła się jeszcze wątpliwość, czy początkiem biegu terminu okresu wypowiedzenia będzie dzień dojścia oświadczenia woli do adresata czy pierwszy dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem jest bowiem tzw. jednostronną czynnością prawną, a to oznacza, że jest skuteczne z chwilą, gdy doszło do adresata (pracodawcy) w taki sposób, że mógł się on zapoznać z jego treścią. Niejasności wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 czerwca 2005 roku, III PK 44/05, kiedy uznał, że sformułowanie „w okresie wypowiedzenia” należy rozumieć jako okres po dokonaniu wypowiedzenia (złożenia pracownikowi/pracodawcy oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę).

Kiedy kończy się okres wypowiedzenia? 

Wypowiedzenie kończy się zatem z ostatnim dniem miesiąca (wypowiedzenie liczone w miesiącach) lub po upływie jednego lub dwóch tygodni kalendarzowych w kolejną sobotę (wypowiedzenie liczone w tygodniach).


Termin kończący okres wypowiedzenia liczonego w miesiącach i tygodniach reguluje art. 30 § 21 Kodeksu pracy, zgodnie z którym okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. - Przykładowo, jeśli okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a oświadczenie woli zostanie doręczone 13 lipca, to umowa ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia. Inaczej mówiąc, przewidziany w Kodeksie pracy okres wypowiedzenia liczący miesiąc musi obejmować co najmniej miesiąc kalendarzowy. Jeśli oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę nie zostanie doręczone z końcem miesiąca, lecz wcześniej, to w praktyce okres ten będzie dłuższy. Analogicznie zasadę tą należy stosować do obliczania długości okresów wypowiedzenia obejmujących tydzień lub jego wielokrotność. Przykładowo jeśli okres wypowiedzenia zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 1 tydzień, a oświadczenie woli zostanie złożone w czwartek, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w przyszłą sobotę - podkreśla mecenas Marta Kowalczyk, ekspert prawa pracy.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia

W praktyce pracownik może więc wydłużyć okres wypowiedzenia, jaki ustawowo mu przysługuje. - W najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego odnajdujemy pogląd, zgodnie z którym okresy wypowiedzenia nie są sztywne, lecz mają charakter okresów minimalnych. Do wydłużenia okresu wypowiedzenia dochodzi z mocy prawa, a konkretnie przepisów o terminach wypowiedzenia, w sytuacji, gdy pracownik złoży oświadczenie woli w innym dniu niż sobota lub ostatni dzień miesiąca - podkreśla mecenas Marta Kowalczyk.

Do wydłużenia okresu wypowiedzenia dochodzi więc w sytuacji, gdy oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę złożone zostanie wcześniej niż w przewidzianych terminach, czyli na przykład w poniedziałek w przypadku wypowiedzenia liczonego w tygodniach (wypowiedzenie zaczyna biec dopiero od najbliższej niedzieli) lub na początku miesiąca w przypadku wypowiedzenia liczonego w miesiącach (wypowiedzenie zaczyna biec dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA