REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zostanie objęty minimalną stawką godzinową?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Łukasz Guza
Łukasz Guza
Kto zostanie objęty minimalną stawką godzinową?/Fot. Fotolia
Kto zostanie objęty minimalną stawką godzinową?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2016 r. minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących na zlecenie oraz samozatrudnionych będzie wynosić 12 zł brutto. Jednakże nie wszyscy zleceniobiorcy zostaną nią objęci.

Mniej osób objętych stawką godzinową

12-złotowa płaca minimalna będzie dotyczyć tylko zleceniobiorców i samozatrudnionych, którzy są zatrudnieni na zasadach zbliżonych do pracowników.

Autopromocja

Jeśli zlecenie będzie realizowane przez kilka osób, każda z nich zyska prawo do najniższej stawki godzinowej. Strony umowy samodzielnie ustalą sposób potwierdzania liczby przepracowanych godzin (nie będzie obowiązkowej ewidencji). W związku z wprowadzeniem najniższej płacy godzinowej można będzie renegocjować kontrakty zawarte w ramach zamówień publicznych.

To jedne z najważniejszych zmian w projekcie nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, jakie wprowadzono po konsultacjach społecznych i międzyresortowych. Możliwe, że najistotniejsza jest jednak ta ograniczająca zakres osób, które zostaną objęte 12-złotową minimalną stawką godzinową. Obecna wersja nie przewiduje już, że otrzymają ją wszyscy zleceniobiorcy oraz samozatrudnieni wykonujący obowiązki osobiście, lecz tylko ci, którzy świadczą usługi w miejscu i czasie wskazanym przez przedsiębiorców, a więc na zasadach zbliżonych do pracowników.

Redakcja poleca: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Minimalna stawka godzinowa ma zatem dotyczyć tylko tych przypadków, gdy w praktyce zatrudniający zastępują umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi dla własnych korzyści (np. ze względu na niże wpłaty do ZUS lub uniknięcie obciążeń wynikających z Kodeksu pracy, w tym dotyczących płatnych urlopów, norm czasu pracy lub ograniczeń w rozwiązywaniu umów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres podmiotowy

W praktyce 12–złotową stawką nie zostaną objęci ci zleceniobiorcy, którzy mają swobodę w zakresie sposobu realizacji powierzanych usług (same decydują o czasie i miejscu ich świadczenia). Może chodzić np. o agentów ubezpieczeniowych, przedstawicieli handlowych, osoby zajmujące się sprzedażą bezpośrednią.

– Pozytywnie oceniamy tę zmianę, ale zależy nam jednak na jej doprecyzowaniu, tak aby odzwierciedlała rzeczywiste intencje wprowadzania ustawy. Gdyby przyjąć pracowniczą definicję miejsca pracy, to okazałaby się np. że w przypadku przedstawiciela handlowego jest nim obszar województwa. Chcemy uniknąć takich wątpliwości – tłumaczy dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Z kolei związki zawodowe nie przeceniają znaczenia omawianej modyfikacji. – Pomimo takiego ograniczenia osiągnięty zostanie główny cel ekonomiczny wprowadzania godzinowej stawki, czyli poprawa warunków zatrudnienia osób najsłabiej wynagradzanych na rynku – wyjaśnia Katarzyna Zimmer-Drabczyk, kierownik biura eksperckiego, dialogu i polityki społecznej NSZZ „Solidarność”.

Grupy zawodowe, które obecnie najczęściej otrzymują wynagrodzenie poniżej 12 zł za godzinę (np. z branży ochroniarskiej, usług sprzątających, budowalnej), wykonują bowiem swoje obowiązki w miejscu i czasie wskazanym przez zatrudniającego. Zatem ich wspomniane minimum obejmie. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że o gwarancji najniższej stawki często będą decydować postanowienia umowne.

– Omawiane ograniczenie może ułatwić obchodzenie minimum płacowego. Już teraz przedsiębiorcy, którzy unikają zatrudnienia pracowniczego, nie wskazują przy zleceniach miejsca i czasu wykonywania usług właśnie po to, aby uniknąć zarzutu, że powinni zawierać umowy o pracę – tłumaczy Katarzyna Dulewicz, radca prawny i partner CMS Cameron McKenna.

Polecamy: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Zamówienia do zmiany

Kolejna istotna zmiana zawarta w projekcie zakłada możliwość renegocjowania umów o wykonanie zamówienia publicznego, które zostały zawarte przed wejściem w życie przepisów o 12-złotowej stawce minimalnej. Każda ze stron takiego kontraktu będzie mogła zwrócić się do tej drugiej z wnioskiem o zawarcie porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany ceny oferty zamówienia (w związku ze wzrostem kosztów wykonawcy wynikającym z wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej; strony będą miały 30 dni na złożenie takiego wniosku liczonych od dnia wejścia w życie 12–złotowej płacy). Jeśli strony nie porozumieją się w tej sprawie (w ciągu 30 dni od złożenia wniosku), każda z nich będzie mogła rozwiązać umowę z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.

– Doceniamy intencje rządu, ale chcielibyśmy uniknąć np. masowego wypowiadania umów i zamieszania w całym sektorze zamówień publicznych. Dlatego proponujemy rozważenie wydłużenia vacatio legis ustawy albo wprowadzenie zasady, że do trwających już umów w ramach zamówień nie będzie ona stosowana – wskazuje dr Grażyna Spytek-Bandurska.

Swobodna ewidencja

Nowa wersja projektu zakłada też wiele innych szczegółowych zmian dotyczących zasad wprowadzenia 12-złotowej stawki. Zrezygnowano ze sztywnego obowiązku ewidencjonowania godzin pracy zleceniobiorców i samozatrudnionych. Strony umowy cywilnoprawnej mają samodzielnie określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli nie dokonają takich ustaleń, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi ma przedkładać zatrudniającemu pisemną informację o przepracowanym czasie w terminie poprzedzającym wypłatę wynagrodzenia. – Obowiązek potwierdzania liczby godzin pracy będzie nadzorowany przez Państwową Inspekcję Pracy. Firmy nie będą mogły go lekceważyć – tłumaczy Katarzyna Zimmer-Drabczyk.

Z kolei Katarzyna Dulewicz podkreśla, że pracodawcy powinni wręcz dopilnować, aby umowa zawierała postanowienia w omawianym zakresie.

– W przeciwnym razie trudno będzie im powoływać się na nieefektywność pracy zleceniobiorcy, gdy ten pod koniec miesiąca zgłosi, że pracował np. nie 50, lecz 100 godzin – wyjaśnia partner w CMS Cameron McKenna.

Zmieniony projekt rozstrzyga także wiele wątpliwości prawnych, które pojawiły się w poprzedniej wersji (zgłaszała je m.in. PIP). Przesądza np., że jeżeli kilka osób przyjmuje zlecenie lub zobowiązuje się świadczyć usługi wspólnie, każdej z nich będzie przysługiwała 12-złotowa stawka. Jeśli umowa będzie zawarta na dłuższy okres, wynagrodzenie trzeba będzie wypłacać co najmniej raz w miesiącu (i co do zasady wypłata ma mieć formę pieniężną).

– To oznacza, że będzie coraz mniej różnic w zatrudnieniu na umowach o pracę i cywilnoprawnych. W praktyce usankcjonowane zostanie zatrudnienie na drugiej z wymienionych podstaw – uważa Katarzyna Dulewicz. Istotne znaczenie ma także fakt objęcia godzinowej stawki coroczną waloryzacją (wzrost będzie uzależniony od podwyżki płacy minimalnej dla pracowników).

– Będziemy zgłaszać propozycje, aby była ona waloryzowana już od 2017 r., a nie jak wskazuje projekt od 2018 r. – deklaruje Katarzyna Zimmer-Drabczyk.

Modyfikacje godzinowej stawki

infoRgrafika

Etap legislacyjny: Projekt po konsultacjach społecznych

Zadaj pytanie na FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA