| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Zgodnie z Kodeksem pracy za czas zwolnienia na dziecko pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Od 2 stycznia 2016 r. pracownik może zdecydować czy wykorzysta 16 godzin albo 2 dni zwolnienia na opiekę. Jakie wynagrodzenie otrzyma rodzic za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat?

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, sposób postępowania zależy od rodzaju składników płacowych, jakie otrzymuje zatrudniony. Jeśli pracownik jest wynagradzany wyłącznie składnikami określonymi w stawce miesięcznej w stałej wysokości, to za miesiąc ze zwolnieniem na dziecko otrzymuje normalne wynagrodzenie, bez konieczności odrębnego obliczania wynagrodzenia urlopowego.

Natomiast jeśli oprócz składnika stałego pracownikowi przysługują również zmienne elementy płacy za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, to wówczas należy obliczyć wynagrodzenie, ale ze składników z miesiąca bieżącego, czyli tego, w którym przypadało wolne, a nie wypłaconych w okresie 3 miesięcy go poprzedzających.

Aby obliczyć wynagrodzenie za czas opieki nad dzieckiem ze zmiennych składników, należy:

● Krok 1. Podzielić zmienne składniki z miesiąca zwolnienia od pracy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu (po odliczeniu godzin nieobecności z powodu opieki).

● Krok 2. Otrzymaną stawkę godzinową pomnożyć przez:

– liczbę godzin zwolnienia – w razie wyboru sposobu godzinowego lub

– liczbę godzin, jaką pracownik przepracowałby w czasie udzielonych dni zwolnienia, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z tego uprawnienia.

Przykład

11 lutego 2016 r. pracownica złożyła u pracodawcy wniosek o udzielenie 16 godzin zwolnienia z tytułu opieki nad synem, który 23 lutego skończy 14 lat. Wymiar czasu pracy w lutym 2016 r. wynosi 168 godzin. Po odliczeniu 16 godzin zwolnienia na opiekę faktycznych godzin pracy było 152. Na wynagrodzenie pracownicy składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej stawce miesięcznej w wysokości 4800 zł oraz miesięczna zmienna premia regulaminowa, która za luty 2016 r. wyniosła 580 zł. Obliczenie wynagrodzenia za luty wygląda następująco:

Krok 1. Należy podzielić kwotę zmiennej premii regulaminowej z lutego 2016 r. przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu w celu ustalenia stawki godzinowej

580 zł : 152 godz. = 3,82 zł

Krok 2. Należy pomnożyć stawkę godzinową przez liczbę godzin zwolnienia

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu wynagrodzeń

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat/ fot. Fotolia
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat/ fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »