REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na świadczenia pracownicze

Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest najniższą stawką wynagrodzenia miesięcznego, która jest ustalona dla pracownika zatrudnionego na podsta­wie umowy o pracę, mianowania, powołania, wybo­ru lub spółdzielczej umowy o pracę. W 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł.

Wysokość wynagrodzenia

Jego wysokość jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracow­nika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statysty­ki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.

Przy oblicza­niu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się m.in.:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracowni­kowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadlicz­bowych.

Jeżeli z uwagi na terminy wypłat niektórych skład­ników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy w danym miesiącu wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagro­dzenia, należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za każdy miesiąc łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzi­nowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypła­ca się za każdą godzinę pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych sta­wek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wyna­grodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzie­lenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowa­nia przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wyna­grodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczo­ną na godzinę pracy.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w przypad­ku pracownika zatrudnionego w niepełnym mie­sięcznym wymiarze czasu pracy ustala się w kwo­cie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przy­padających do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Minimalne wynagrodzenie ma wpływ na niektóre świadczenia pracownicze, do których należą:

  • dodatek za pracę w porze nocnej,
  • wynagrodzenie za przestój (niezawiniony przez pracownika),
  • odprawa pieniężna w ramach grupowego zwol­nienia,
  • odszkodowanie z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu,
  • odszkodowanie dla pracownika, który rozwiązał umowę z powodu mobbingu lub dyskryminacji,
  • kwota wolna od potrąceń,
  • wynagrodzenie chorobowe,
  • wysokość świadczenia pieniężnego dla osób odbywających praktyki absolwenckie.

W okresie pierwszego roku pracy w karierze zawo­dowej pracownika wysokość jego wynagrodzenia nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

W ubezpieczeniach

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę jest wykorzystywana do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla:

  • żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy peł­niących służbę kandydacką - stanowi ją kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w grudniu poprzedniego roku,
  • duchownych - kwota minimalnego wynagro­dzenia,
  • osób duchownych, sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (art. 6a ust. 1 pkt 5 ustawy syste­mowej) - kwota minimalnego wynagrodzenia,
  • osób sprawujących osobistą opiekę nad dzie­ckiem (art. 6b ust. 1 ustawy systemowej) - 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • zleceniobiorców, którym wynagrodzenie z tytu­łu wykonywania umowy zlecenia jest ustalone w odmienny sposób niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, w stawce akordowej lub pro­wizyjnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia,
  • osób objętych ubezpieczeniami dobrowolnie - zadeklarowana kwota nie niższa niż minimal­ne wynagrodzenie,
  • niań (umowa uaktywniająca) - od kwoty nie wyż­szej niż minimalne wynagrodzenie ZUS opłaci składki na ubezpieczenia finansowane przez budżet państwa,
  • osób przebywających na urlopie wychowaw­czym - kwota nie niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia,
  • osób rozpoczynających działalność gospodar­czą przez okres 24 miesięcy - kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie jest również wykorzy­stywane w ustalaniu podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów, np. przy wykonywa­niu umowy zlecenia.

W zasiłkach

W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru zasił­ku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). W pierwszym roku pracy podstawa wymiaru zasił­ku nie może być niższa niż 80% minimalnego wyna­grodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA