| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Jakie są systemy wynagrodzeń?

Jakie są systemy wynagrodzeń?

System wynagradzania to metoda ustalenia wysokości i składników wynagrodzenia za pracę, jaka wykonuje pracownik. Jest to sposób określenia ilości i jakości wykonanej pracy oraz przełożenie tego na wymiar ekonomiczny.

Praca na akord najczęściej stosowana jest wobec pracowników firm produkcyjnych.

W przypadku systemu akordowego konieczne jest wcześniejsze ustalenie tzw. ceny akordowej. Cena akordowa określa, jaka jest wysokość wynagrodzenia za jeden rezultat pracy pracownika. Pomnożenie ceny akordowej przez liczbę wytworzonych przez pracownika produktów, bądź czynności daje wysokość wynagrodzenia akordowego danego pracownika.

System prowizyjny

System prowizyjny charakteryzuje się tym, że uzależnia wysokość otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia od ilości oraz jakości wykonanej przez niego pracy.

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest w stawce procentowej. Zależy od ilości wykonanej przez pracownika pracy. Najczęściej dzieje się tak, że stawka prowizyjna ustalana jest dla poszczególnych pracowników dokonujących tych samych transakcji lub usług. Stanowi podstawę obliczania ich wynagrodzenie.

Niekiedy wysokość stawki prowizyjnej jest uzależniona od kwalifikacji zawodowych pracownika.

Pracodawca może zmienić wcześniej ustaloną z pracownikiem wysokość stawki prowizyjnej, tylko i wyłącznie za zgodą pracownika.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

System prowizyjny stosowany jest przeważnie wobec pracowników zatrudnionych na stanowiskach przedstawicieli handlowych, czy ubezpieczeniowych. Czyli na stanowiskach, na których można uzależnić wysokość wynagrodzenia od sprzedaży towaru, usług, obrotu.

W przypadku systemu prowizyjnego brak jest górnej granicy wynagrodzenia, jakie pracownik może otrzymać.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »