| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane do wynagrodzeń pracowników dłużników. Są one konsekwencją podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2000 zł. Ponadto 1 marca i 1 lipca 2017 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady potrącania z zasiłków przysługujących pracownikom i zleceniobiorcom, polegające na zwiększeniu kwoty wolnej od potrąceń.

Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za pracę 25. dnia danego miesiąca. Jeden z pracowników 26 stycznia 2017 r. złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego na 2 dni – 30 i 31 stycznia, na który otrzymał zgodę. Za styczeń pracownik otrzymał pełne wynagrodzenie. Załóżmy, że przy wypłacie wynagrodzenia za luty 2017 r. pracodawca zapomniał potrącić część wynagrodzenia, do którego pracownik nie miał prawa za czas urlopu bezpłatnego w styczniu. Jednak aby dokonać takiego odliczenia w marcu lub w kolejnych miesiącach, pracodawca musi uzyskać pisemną zgodę pracownika.

Podobnie należy postąpić w sytuacji, gdy pracownik udokumentował okres niezdolności do pracy po sporządzeniu listy płac lub po wypłacie wynagrodzenia. Wówczas kwotę wynagrodzenia wypłaconą za okres tej niezdolności należy odliczyć z wynagrodzenia za następny miesiąc. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy w następnym miesiącu, kwotę wynagrodzenia wypłaconego za okres niezdolności do pracy podlegającą potrąceniu potrąca się, za zgodą pracownika, z przysługującego mu zasiłku.

Zobacz też: HRM

Zasady dokonywania potrąceń

Potrąceń należy dokonywać od tzw. kwoty netto wynagrodzenia. Zatem pierwszeństwo mają zawsze zobowiązania publicznoprawne (składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy – finansowane przez pracownika).

Dodatkową ochronę wynagrodzenia ze stosunku pracy stanowi granica potrącenia (maksymalna dopuszczalna kwota, jaką można potrącić z wynagrodzenia pracownika) oraz kwota wolna od potrąceń (minimalna kwota, jaką należy zapewnić pracownikowi po dokonaniu określonego potrącenia) (art. 87 § 3 i art. 871 § 1 Kodeksu pracy). Zarówno granica potrącenia, jak i kwota wolna od potrąceń muszą zostać zachowane jednocześnie. Wyjątkiem wśród potrąceń obowiązkowych są potrącenia z tytułu alimentów, dla których została wyznaczona jedynie maksymalna dopuszczalna kwota, jaką można zająć na ich zaspokojenie z wynagrodzenia pracownika (brak gwarantowanej kwoty wolnej). Natomiast dla potrąceń dobrowolnych przewidziano wyłącznie kwotę wolną od potrąceń, bez stosowania granicy potrącenia.

Wskazane zasady ochrony wynagrodzenia należy stosować również do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy (odpowiednio za 33 lub 14 dni niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby).

Zobacz też: Urlopy

Granice potrącenia

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK